bugün

söz ve müziği nadir köseoğlu'na ait mükemmel bir özlem özdil türküsü. özlem özdil'in 2000 yılında çıkardığı 3. albüme de adı verilmiştir bu türkünün. link
yürek dağlayan sözlere, ciğerin şiddetli deprem yaşayıp titremesine sebep olan türkü.
özlem özdil öyle bir heey çeker ki, öyle bir yükseklere çıkartır o gönlü yayla havası misali çarpar insanı.

göğüs kafesinin titrediği hissedilen en belirgin türkülerden.

sözleri:

bulutlardan haber saldım, sen gelecektin
yağmur yağdı gözlerime, sen silecektin ama
taş duvarlar sıkar beni, gönlüm dağlarda

resmin çizdim hasret kokan duvarlarıma
güller diktim penceremin ön tarafına ama
kelepçeler sıkar beni, gönlüm dağlarda
demir kapı sıkar beni, gönlüm dağlarda

not:
gözyaşının akıtmakla boğazda kalması arasındaki o yutkundurmayan acı bir çizgir varya, işte o bu.
girişteki bağlama resitalinin dadını hiçbir şelpe vermez. o derece.
değil sözleri ezgisiyle bile insanı alıp götüren durduk yerde adamın amına koyan şarkılara örnektir.
bağlama tınısını seviyorsanız es geçmeyin.

http://www.youtube.com/watch?v=AQpuoFqqC0k
özlem özdil tarafından dinlenildiği takdirde kalb atışlarının yavaşlamasına, kan şekerinin tavan yapmasına sebebiyet veren über parça.
--spoiler--
taş duvarlar sıkar beni, gönlüm dağlarda
--spoiler--
bizin evin dört duvarı sıkar beni
gönlüm dağlarda
Dağlara bozkurt lazım..

Özel harekatçı ben yine canlandim hadi hayirlisi..
En güzel cezaevi ezgilerinden biridir.
Özlem özdil' den an itibariyle bir şişe şarap ve sigara eşliğinde dinlenmekte olup gönlün içinde bulunulan dört duvarın ötesine çakıverip gözyaşları eşliğinde dağların doruklarına; belki de daha ötesine tırmanmak çabaları göstermesine neden olan, yürek pareleyen parça ötesi bir şey.
gece gece sigarayla ne iyi gidiyor be..
bir vesileyle aklıma gelmiş olan müthiş bir özlem özdil ürünüdür..

zaten kadının mükemmel bir sesi, mükemmel bir görüntüsü ve test edemesem de üst düzey bağlama sanatçısı olması etkenleri de olaya dahil edildiğinde..

sigara yaktırır..

töbe estağfrullah bir garip yapar insanı..
https://www.youtube.com/watch?v=4vYAAQsoe3A
gönlü dört duvar arasına sığmayanların, şehir hayatına sığmayanların, beton yığınlarına sığmayanların ve duygu yüklü insanların türküsüdür.