bugün

j.r.r.tolkien'in romanından uyarlanan, yönetmenliğini peter jackson 'un yaptığı serinin kimilerine göre en iyi filmi olan, 2002 yılında vizyona giren 2. filmi. devam filmlerinin çoğu zaman hayal kırıklığı yarattığı* amerikan sinemasında bütün bir hikayenin parçası olmasının da etkisiyle izlerken büyüleyen, özellikle sonundaki miğferdibi savaşı 'nı seyrederken zaman ve mekan kavramlarını alan, kendi dünyasına çeken film.

ayrıntılı bilgi:

http://www.imdb.com/title/tt0167261/
kitap sadece bir yolculuğu anlatırken, peter jackson ın dehası onu izlenebilir bir film haline getirmiştir. kitaptaki 1 sayfalık varg saldırısı ile başlayan olaylar 20 sayfalık miğfer dibi savaşı ile doruk yapmış isengardın düşmesi ile neticelenmiştir. kitaba sadık kalınsa ilk yarım saat mery ile pippinin orc olmadığına karar verilmesini seyredecektik.gerçi ben hala ent suyu içselerdi daha güzel olurdu diyorum. bir de sinema versiyonunda kesilmiş olan fangorn ormanının yürüyen ağaçlarının urukları şeetmesini görsek daha iyi olurdu diyorum ama, filmin uzun versiyonun da fangornu görüyoz o da güzel. kadıköyde orta dünyada var 3 filmin de uzun versiyonları hemide altyazılı. beşiktaşta dvd sini de gördüm ama orjinal.nasıl anlicazki. ha bi de 60 ytl...

not:bu beyana eksi oy veren arkadaş vallahi kızmayacağım bana mesaj atar mısın düşüncen neydi? bazen anlayabiliyorum ama, bunu kesinlikle anlayamadım. Artı oy verilse gene anlamazdım lakin eksiyi hiç anlamadım.
Vallahi ciddiyim sadece güttüğün amacı yahut, o anki hissiyatını merakımdan soruyorum
miğfer dibi savaşının * 3 ayda çekildiği serinin en iyi bölümüdür zannımca.
soundtracki mükemmel olan film.
gri gandalf'ın ak gandalf olarak geri gelmesi ve ak gandalf'ın soranlara balrog'u nasıl yendigini böyle tatlı tatlı anlatması bi hoş olan filmdir.
--spoiler--
gandalf ölmemiş laaaan
--spoiler--
oyuncuları:

Orlando Bloom, Elijah Wood, Liv Tyler, Cate Blanchett, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Hugo Weaving, Dominic Monaghan, Peter Jackson, David Wenham, Karl Urban, Sean Astin, Andy Serkis, Christopher Lee, Miranda Otto, John Rhys-Davies, Billy Boyd, Craig Parker, Bernard Hill, Brad Dourif, Jed Brophy, Bruce Hopkins, Bruce Allpress, Paris Howe Strewe, Sam Comery
fringe'den de tanıdığımız john noble serinin bu bölümünde karşımıza çıkıyor.
gimli ve legolas arasındaki diyalog yardırmıştır.

--spoiler--
L: son rakam.. 42.
G: 42 mi? Sivri kulaklı bir elf prensçiği için fena sayılmaz. Ben şahsen 43'üncünün üzerinde oturuyorum. (üstüne oturduğu ölü uruk-hai'yi kastederek)
L: (bir ok çekip gimli'nin oturduğu uruk-hai'yi vurur) kırk üç.
G: o zaten ölüydü.
L: kıpırdıyordu.
G: (uruk-hai'nin kafasına saplı baltasını tutarak) kıpırdıyordu çünkü baltam tam sinir sistemine gömülü!

http://youtu.be/GxKwwfdBxz8
--spoiler--
bir idam zanlısının son arzusudur.
serinin içinde barındırdığı ilk sağlam savaş sahnelerini barındırır.
hakkında sadece 13 entry girilmiş harika bir film. bağlı olduğum dünyada geçen bir hikayedir. inanmayanlar nickime bakabilirler. filmde babam karakterini Viggo Mortensen canlandırmaktadır. genel itibariyle yüzü pek benzemese de gözleri babamı andırmaktadır.
trt1 de bayram programi dahilinde yayinlanan film. su an izliyorum. serinin de bence en guzel filmi budur.
turkcesi ; yuzuklerin efendisi , ikiz kuleler olan filmdir.
Tam bir hayranı olduğum serinin ikinci filmi.
(bkz: varsa şekliniz rohana bekleriz)
an itibariyle kanal 7'de yayinlanan filmdir.
an itibariyle yine kanal 7'de yayınlanmakta olan serinin ikinci filmidir. uruklar miğfer dibi'nin önündeler.
ayda 1 kez izlediğim serinin 2.filmidir.
Daha önce başlış açılmaması garip. Kıymetlimiz ekranda.
Acun sayesinde kırpılmaktan berbat bir hal almış film.

Ne sansür memleketi olduk be arkadaş. Ork kanı bile gösterilmez olmuş.
samimi arkadaşa bu başlığı okuyup sana girsin denilir.
şüphesiz üçlünün en iyi filmidir lakin televizyondan izlemeyiniz.
yüzükler efendisi serisinin en kanlı filmi ve dayanışmanın en yüksek düzeyde olduğu filmdir.

tavsiye: sakın Tv8'de izlemeyin filmden miligram anlamazsınız sansürün dibine vurmuşlar.
Trt'nin 256. defa yayınladığı filmdir.
Az önce izlediğim filmdir yav arkadaş 4.saat film olur mu bu seri film izlemekten beni soğutuyor resmen neyse son bir film kaldı bundan önce ki filmde gandalf öldü mü merak ettim demiştim saolsun yazar arkadaşlar baya eğlenmişlerdi gri gandalf yerine ak gandalfın gelmesi beni şaşırttı.
Yalnız abi bu frodo denilen arkadaş filmde bir halt yapmıyor yüzüğü taşımaktan başka yanında ki sam bile daha çok işe yarar gözüküyor hobbite bilbo neler yapıyordu oysa ki artık son filmi de izleyip bu seriye nokta koymak için sabırsızlanıyorum.