bugün

rastlantı dediğimiz şey, nedenselliğin karmaşık işleyişini bilmememizden başka nedir ki? -jorge luis borges

tesadüf, insanların sonucu görüp nedenini bulamamasıdır. diğer bir ismi özgür iradedir. tesadüf ve kader kavramları birbiri ile bağlantılıdır. ikisi de insan uydurması kavramdır. fizik bunları kanıtlayamayıp yok saymaktadır.
Rastlantı ,

bazen deja vu.
Rastlantı denk gelmek.
tesadüf eseri tanıştık, bilinçli bir nefret ile ayrıldık. ben çok mutsuz ve hayatsızım.
varlığının nedeni sebepsiz.
Uzun zamandır uludağ sözlüğe giriş yapmamıştım , sabah tesadüfen aklıma geldi ve tam 1 yıl önce paylaşım yapıp çıkmışım.
"kadere inanan insan tesadüfe inanmaz. tesadüfe inanan adamsa kaderini kendi elinde tutamaz."
ateistlerin inandığı şey.
görsel
çoğu zaman yanlış anlaşılan bir kavramdan birisidir. cinaslı safsatalara(fallacy of equivocation) bolca görülür.
“Bir şeyi kuvvetle isteyenlere tesadüf, hemen daima yardım eder”
Yaklaşık 15 dakika önce çok çok merak ettiğim eski bir sözlük yazarını facebook'ta hürriyet gazetesine yaptığı yorumda gördüm. Burada koyduğu profil fotoğraflarından hatırladım onu. Yorum dikkatimi çekince tıkladım. O an "ulan hadi dünya küçük de internet dünyası da mı küçük?" Modunda adını soyadını öğrendim. Bir iki kapak fotoğrafını görmemle o olduğuna emin olup mesaj attım. Çünkü kedisinin bile fotografları vardı. Büyük ihtimal mesajım "istek mesajları" kısmına düştü. Arkadaş isteği de gönderilmiyor. Şansıma mesajı görmesini bekleyeceğim. Ulan bugün rüyamda 1.5 ay önce kaybettiğim babamı ilk kez gördüm. Onun buruk sevincini yaşarken şimdi de yıllardır merak ettiğim kızın bırak fotoğrafını ismini biliyorum. Hayat güzel tesadüflere gebe.
tesadüf diye bir şey yoktur.
"Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin."

sabahattin ali.
insanların iradesi dışında başlarına gelen beklenmedik hadiseler.

Eğer ki tesadüf kelimesi kullanılırken içerisinde Allah'ın kudreti ve iradesi baz alınarak söylenirse bu uygun olur.
Lakin tesadüf kelimesi Allah'ın kudreti ve iradesi dışında tutularak kullanılırsa Allah'ı inkara girer. Çünkü insan için beklenmeyen ve ansızın gerçekleşen hadiseler de Allah'a bağlıdır. Bunu bilerek kullanılması "inanlar" için uygun olur.

Not:

Ramazandan bir gün önce oruç tutmayın. Ancak bir kimsenin oruç tutmayı adet edindiği gün, o güne tesadüf ederse, o oruç tutsun. [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi]

Resulullah, Eshabından birine rastlayınca önce selam verir, sonra müsafaha ederdi. [Taberani]

Üveys’e [Veysel Karani’ye] rastlarsanız, sizin için istigfar etmesini isteyin. [Müslim]
beklenmeyen, planda olmayan her şeyde duruma verilen ad.
seviyorsan mesaj at bence.
tesadüf değildir o, tevafuk tur. hatta bir film vardı neydi; aşk tevafukları sever.
kişinin kendi dışında gelişen raslantı.
tesadüflere çok inanmak istemeyen biri oldum hep.
istemem çünkü hep içimi kavurur öyle yada böyle.

bugün de tesadüfler silsilesine uğradım.
hiç sevmedim gezilecek, yemek yenilecek yerlerin fikrini veren olmayı.
hep karşı taraftan beklerim,
aslında bunun altında karşı tarafın isteğini önemsemek yatar.
gidilen yerin değil sadece kişinin o kare masanın karşısında oturuşunun memnuniyeti var olur içimde.
zaten beni tanıyan insanların çoğu zaman bilir ne yediğimi, nereleri sevebileceğimi.

5 yıldır şehrin her köşesini adım adım dolaştığım canım arkadaşım bugün hiç birlikte gitmediğimiz halde fenerbahçe'ye gidelim dedi.
tabi ki onu kırmamak için olur! dedim.
bununla yaşayabilir miydim, bence yapabilirim dedim kendi kendime.
en son oraya gittiğimdeki gibi mutlu bir gülümsemem olmayacaktı.
bunu hissediyordum.
ama bununla başa çıkabilirdim.

ve gittim.
ve mekan belirlemek gerekti.
x yere gidelim mi? rahat oturup sohbet edebileceğimiz ve yemekleri güzel olan bi yer, aklıma geldi!?
tabiki olur dedim.

yemek yedik. sohbet güzel gidiyordu arada geçen ay oturduğum masadaki insanlara gözümün dalması dışında.
masadakiler de onları 'kestiğimi' düşündüğünde kendimi topladım.

sonra yine bi fikir atıldı ortaya.
tatlı yesek mi?
ama ben hepsini yiyemem iki servis alalım. geçen geldiğimde nefis bir tatlı yemiştim. browninin arasına krema ve dondurma koymuşlar. çok lezzetliydi. oldukça da büyük ikimiz yeriz. dedi.
tabiki olur ama dondurma bana dokunabilir dedim.
hafiften boğazlarım ağrıyordu bugün.
çok hissetmeyeceksin dondurmayı. hak vericeksin gerçekten güzel dedi.
peki o zaman söyle bakalım dedim.

regl döneminden olmasa gerek, tabağı görünce gözlerim buğulandı istemdışı.
işte oydu.
geçen ay en mutlu günlerim listesine ekleyeceğim o gün önüme koyulan şey yine önümdeydi.
ve yine yanında bir dilim kabuklu mandalina dilimi.
ve yine bir tesadüf.
tesadüfleri hiç sevmiyorum.
bana uçurumun kenarındasın hissi verdiği için.

ben bıraksam da bi güç var.
ve öyle bi güç ki, adım kadar eminim benim bin kat gücümde.
tesadüf diye bir şey yoktur, olsa olsa tevafuktur o. yaşadığınız olaylar, karşınıza çıkan insanlar sizin yaşam dersinizi almanız için karşınıza çıkarlar, hepsinin bir nedeni var. parçaları birleştirin, yaşadığınız her şeyin bir anlamı var bu hayatta.
Yoktur.
bugün başıma gelendir.

ınstagram'da ortak arkadaşlar ile keşfete düşen kızı bugün tesadüf eseri ankara bahçelievler'de gördüm ve onu gördüğüm sokaktan aslında geçmemem gerekiyordu. arkasından gidip ya ben sizi tanıyorum sanırım demek istedim. çekindim. sonra internetten araştırmaya başladım. kızı buldum. sizi 30 dakika önce bahçeli'de görmüş olma ihtimalim var mı diye mesaj attım bir cesaret. evet bahçelideydim diye yanıt aldım aynı dakika içerisinde. olaylar böylelikle gelişti falan filan.
Bir şeyin olacağı varsa bazı tesadüfler sıklaşır ve bazı yollar kesişir. *
şerefini siktiğim olaydır.

ya adını veremeyeceğim bir şeyi yapmak için nerdeyse 1 aydır çekiniyorum ve yapmıyorum bir nedenden dolayı. baktım yapmadığım nedenden 1 aydır ses soluk yok artık yapayım dedim ve o neden tam karşıma çıktı hemde saniyelik tesadüfle. cidden böyle hayatı sikeyim ya sikeyim.

aslında çok acıklı bi olay ama böyle anlatınca bi bok anlaşılmıyomuş. ama sikeyim hayatımı evet.
Bazen gönderdiğimiz enerjinin yerine ulaşmasıdır. Sabah uyandığımda kafamda bi şarkı çalıyordu. Bütün gün dinledim. Akşam oldu hop bi arkadaşım aynısını paylaşmış. Annemi rehberde ararken tam o anda onun seni araması gibi bi durum tesadüf. Büyük anlamlar yüklemeyi sevmiyorum, sadece tesadüf.
güncel Önemli Başlıklar