bugün

latince kendini bil demektir...

ayrıca matrix filminde kahin'in mutfak kapısının üstünde asılıdır...
delphi'deki apollo tapınağının girişinde yazan ve 5 yunan bilgesine atfedilmiş vecize.
görsel
Kendini bil.
Apollon tapınağında eski yunanca "gnothi seauton" yani kendini bil deyişinin zayıf latincesidir. Tabii ki her felsefi deyiş gibi eski yunancadan Latinceye geçerken tahrif olmuştur gnothi seauton.

Gündelik anlamdaki gibi kendini bil demek değildir. Sokrates'ten sonra büyük bir geleneği inşa etmiştir bu söz. Hegel'in geist'ında, fichte'nin rasyonel varlığında, Platon'un idealarında, descartes'ın ve kant'ın öznesinde dahi bulunur.

Gnothi seauton, kişinin kendini tanımasını öğütleyen bir deyim değildir en başta. Yani doğrudan kim olduğuna ilişkin değildir daha doğrusu. Logos ile ilgilidir.

Bizim, daha çok dövmesini, kamyon arkası yazısını yazan insanlarımızın bu kavramlar ilişkisi pathos düzeyindedir. Bu logos'un karşıtı olarak duyguyla, hisle anlamak anlamındadır. Kendini bilmekten kasıt nasıl birisi olduğun değil, logos bağlamında rasyonel bir biçimde ideal senin ne olduğunu bilmendir.

Gnothi seauton, kendinin şu anki halini değil; ideal senin, sınırlarının ve bir telos (amaç) olarak senin ne olduğunu bilmeni vurgular.

Matrix filminde aslında bir miktar bundan bahsedilmeye çalışılsa da gerçek yahut ideal dünyada değil, sanal dünyada olduğu için aranje bir anlatıdır bu.
Matrix'in de etkisinden dolayı, dövmesini yaptırsam bunu yaptırmayı isterdim.
Hoşgelmiş yeni yazar.

inşallah at gibi dip diri kızdır.
the matrix filminde "kendini tanı" olarak dilimize çevrilmiş latince söz öbeği. "temet noşşe" diye telafuz edilir.
(#45672724)
Zaten canımın seni istediğini nerden çıkardın be yazar insanı.
Ee kimin canı temet nosce u istiyor o zaman?
aylarca tüm sosyal medyadan, özellikle şu leş sözlük ortamından kendini soyutlamış eski toprak yazar.

şöyle bir göz ucuyla baktım da değişen yok.

ayrıca yokluğum da kimsenin sikinde değilmiş, sevindim çok.
bir süre önce rahatsız olarak donuza eklediğim yazardı. hala hakkımda üzücü yorumlarda bulunup bulunmadığını bilmesem de yapmamasını rica ediyorum. hep mutlu olsun, uzak olduğu sürece.
https://m.uludagsozluk.com/e/46651302/

imam olan yazar. Maşallah bu devirde böylesi takvalı insanları görmek mutlu ediyor.
gülmeyi sevmediği gibi aynı sebepten ötürü öpmeyi ve öptürmeyi de sevmeyen kişi.

biladerim bir daha öpmemeni rica edeceğim. (#46651298)
minniemay e asılıyor. yer mi len anadolu çocuğu.
anadolu çocuğu olmadığı için sıradan çinko karbon anadolu erkekleri tarafından anlaşılamayan kimse.

üzgünüm true, sana yürürüm öyle birine yürümem.
malın biri galiba,kendi kendine gelin güvey oluyor.

ayku<62

senin neyini öpsünler,gider frank'i öper öpmek isteyen.

anla alucralı'dan bir gömlek aşağıdasın.
popüler yazar kişisi olduğunu sanmıyorum.

vajina taşıyan biri gibi görünmüyor.

öyleyse kesin kavga ettiği için nickaltısı uplanmıştır.
bilgisayarına giren hackerları ve bunun azmettiricilerini bulup sürüm sürüm süründürecek olan yazar.

bu olsa olsa bilgisayar korsanlığıdır! iq testlerime ulaşacak kadar nasıl bilgi sahibi olabilirler başka türlü?

(#46652611)

yüce türk adaleti önünde hesap soracağım.
(bkz: true nun fake hesapları)
Çoğu fenerlinin bile şaşırdığı, iki kere hatalı bir penaltı kararını savunmaya devam ettiği için donuza eklediğim yazar. Mutlu ama uzak olsun.
https://www.instagram.com.../?igsh=MWZ4cmlkbzEyMXkzag==
geçmiş nicklerimle abartılı ve futbolda objektif olmasını engelleyen fenerbahçe fanatikliğini eleştirip kendisini donuza eklediğimi kabullenemediği için bana iftira atarak artı toplaması hem üzücü hem de gereksiz olmuş yazar.
beni tanımadan, bilmeden hakkımda gerçek dışı şeyler yazmasının sebebi geçmişteki eleştirime duyduğu öfkedir. haksızken haklı gibi davranmıştır.
donuz listeme dahil ediyorum kendisini, mutlu ama uzak olsun.
aklıma geldikçe bana attığı iftirayı hatırlayıp çıldırmama yol açan yazar. sırf kadınları eleştirdim diye neden bana iftira atıyorsun ki ? üstelik beni tanımadan, neler hissettiğimi bilmeden hakkımda aşağılayıcı ve gerçek dışı şeyler yazma hakkını sana kim veriyor ?
cidden çok kırdın beni.
Keşke sadece Fenerbahçeli olduğun için sevseydim seni.