bugün

genelde kulağında kulaklıkla müzik dinliyordur.
mantıklı insandır.
otobüste, hastanede, halka açık yerlerde,
zangır zangır bağırtmıyordur telefonunu,
komünikasyon uğruna insanların kulaklarına işkence edip,
gürültü kirliliğine katkıda bulunmak istemiyordur.
çok da iyi yapıyordur. helal olsundur.
lisede öğrenci olan insandır.
tek bip olarak kullanmak en güzeli. hem müzik sesiyle rahatsız olmuyorsun hem de titreşimden kaynaklanan şarj bitmesi derdine care buluyorsun.
gereksiz kişiler gereksiz işler için arıyorsa tek bip en iyisi olarak önerilir.
genelde genç insanların yaptığı bir durumdur, sevgilisi ile msjlaştıkları için hem evdekiler hemde artık kendisi bile sese gıcık olur, kızlarda ise evdekiler duymasın diye kullandıkları bir tekniktir.
neden böyle yaptığını hiç düşünmemiş olan insandır. mesela ben.
üç ihtimal vardır. telefonu hiç susmak bilmeyen biridir, sağır dilsiz biridir, ya da sürekli toplantılara katılan biridir.
anne ve babasının biri aradığında; kim o ? sorusunu yanıtlamak istemeyen insandır.
muhtemel ki toplum içinde yaşayan insandır. hani belediye otobüsünde denk geliyorum genelde bangır bangır çalan telefonlara ve bu telefondaki zil sesi tonları ile tarzını, çizgisini belli etme çabasına...

hacı amca "çağrı'nın müziği" diyor, kemalist kardeşimiz "onuncu yıl marşı" ile yardırıyor ortalığı, kürt vatandaşım "şemmamme" ile açıyor telefonu. rockerlar falan da var mesela onlar en eğlencelisi. telefon çalmaya başladığı anda ciddi bir headbang potansiyeli çıkıyor ortaya.

hatta telefona atanan zil seslerinin modası dahi var, inanmazsınız. geçen sene mesela farid farjad pek bir tutulmuştu. önceki senelerde hemen her telefon mide bulandıracak derecede "çakkıdı" çalıyordu falan...

hal böyle olunca da eğer ki yoğun bir telefon trafiği yaşamayı beklemiyorsa insan kısıyor sesini ve rahatsızlık vermiyor kimseye...
bende o gruba dahilim ama benimki zorunlulukdan. yayına giriyorum kamera bende çaldımı söverler valla hiç acımazlar.
Belli bir aralıktan sonra telefon sesliye alındığında çıkan uyarı sesi ile hoparlöründen çıkan toz bulutu ile vaziyetin vehametinin anlanabileceği olaydır.
gününün büyük kısmını derslerde geçiren insanlar da olabilir. dersten çıktıktan sonra da kısa süre sonra yine derse girecekleri için açmazlar telefonlarının sesini ama yine de telefonları kafalarına patlatılasıdırlar.*
bir süre sonra(yaklaşık 4 yıl) telefonun çalmayı unutmasına sebep olan hadisenin insanıdır. artık bütün telefon sesleri ona yabancıdır. ama alarm sesinin çalmaması da üzücüdür tabi. eşkiya filmindeki sessiz keje gibidir artık benim 6070'şim.
hakkında çeşitli söylentiler olan ne üdüğü belirsiz insandır.
etrafındakilerde köstebek, gizli iş çeviren, ketum gibi izlenimler bırakan insan türüdür.
(bkz: desalvos)
(bkz: imam)
(bkz: mütemadiyen)

not: ama bugün fringe'in s03e15'indeki retro jeneriği duyunca, telefonuma yükledim ve uzun bir aradan sonra bir süre sesini kısmayacağım sanırım.
çekinik karakter mizacıdır.bu birey toplum içerisinde,otobüste,metroda veya yolda da telefonla konuşmaz,konuşması gerekirse dört duvar içerisinde yapar.konuşulanların kendısı ile karsısı arasında arasında özel bilgiler oldugunu düşünür.hayatının diger insanlar üzerınde düşündürücü veya etki edici boyutta olmasını istemez.kendine yaşar bu insan.gizliden gizliye içinde devasa bi ego da beslediği düşünülebilir.
büyük ihtimalle,
cevapsız çağrılara 2 gün rotarlı dönecek,
msjlara cvp atmayı unutacak,
ve aile bireylerinden "lazım olur diye mi sessizde o telefon" diye zılgıt yiyecek;

ve sonra arkadaşlar tarafından o kadar da sık aranmamaya başlanacaktır. hatta yine büyük bir ihtimalle, bunu da ergenus hormonus döneminde aile fertleri çakmasın mevzuyu diyerekten, karşı cins uğruna yapmakta olacaktır. yapmayınız desek de yapılacaktır. biz de yaptık. kardeşimiz de yapıyor. ulen kerata modunda oluyormuş ebeveynler. raad olunuz. o telefonu sesliye de alın lan. ulaşalım. epik: entrye kibar başlayıp lan diye bitirmek. ayı canımı benim.
telefonunun çalmayacağına kendini ikna etmiş insandır. aranmayacağından özlenmeyeceğinden emindir.
kullanacak güzel bir melodi bulamamıştır.
ben şahsen daha yeni buldum. ancak öyle sesli kullanabilmeye başladım.
muhtemelen ergen insandır henüz.
sessiz bir yerde bulunan insandır, telefonunun zil sesini unutmuştur.
sessiz ve sade ve umursamaz ve içe kapanıktır ve hayatı sessiz yaşamak isteyen insandır..