bugün

iki yıllık yüksekokul mezunlarının ünvanı.
iş bulmaları mühendisten kolaydır..
iş hayatına başlamadan önce, bu arkadaşların aldığı maaşı duyduğumda * "ben niye bu kadar okudum kardeşim, bileydim bende tekniker olurdum" dediğim meslek.
lise mezunundan çok, lisans mezunundan az, teknik olan erdir.
kamu kuruluşlarında öğretmenden fazla maaş alan meslek türü. azımsanacak bir fazlalık değil bu. hatta sendikasıyla şuyuyla buyuyla 3000 tl ye yakın alanları bile görmüş bulunmaktayım. kurumdan kuruma değişiyor elbette bu miktar.
genelde iyi niyetli, muhabbeti güzel abiler olurlar. çalışmayı en sevdiğim insan tipleridir.
thy'dekiler oldukça dolgun ücretler alırlar.
bir havası var sanırsın mühendis amk. hele bir de torpil ile havadan memur olmuşlarsa direk kaçın. kaçmazsanız elinizde kalır katil olursunuz.
iki yıllık okul mezunu yani ön lisans mezunu olmak dışında bakıldığında gayet havalı bir ünvan. Biyografime hemen yazmalıyım.
Sağlık sektöründe görev yapanlarına ufak bir sorum var.
Hayvan sektöründeyim sor canım.
sırf keyfi bir şekilde edindiğim unvan.
meslek yüksekokullarının teknik programlarından mezun yahut dengi belgeleri edinmiş kişilere denir.

lisans mezunu olduğum için bir anlamı, halihazırda lisans bölümümle ilgili bir işim de olduğu için bir gereği de yok. ancak içinde ruhen işsiz olduğum için edinmiş oldum.. *
bir vesileyle onlarca router ve switch, onlarca cnc, onlarca pcb ile hemhal olma fırsatını yakalayamadıysanız iki senelik bir okuldan mezun olduğunuzda lisans mezunlarından daha sefil bir duruma düşeceksiniz.

iki yıllık okul mezunlarına değil, belirli bir alanda pratik çözümler üretme konusunda mühendislerden daha becerikli, düz işçilerden daha zeki ve tecrübeli kişilere tekniker diyoruz.

söz gelimi herkes yer süpürebilir, herkes çöp toplayabilir, herkes sevk evraklarını inceleyebilir ve derleyebilir, ama herkes tekniker olamaz, herkes bir makinenin bütün detaylarına vakıf olacak bilgi ve birikimi lisans ya da önlisans diplomasıyla edinemez!
tekniker olmanız için adi patronlardan birinin 5-10 milyon liralık üretim araçlarının denetimini size devredecek kadar güvenmesi gerek!

bunun için gereken şey algıları açık,
dikkatli,
akıllı,
her daim ayık ve öğrenmeye açık bir insan olmak.

neticede piyasa patronlara milyarlarca lira zarar verecek beceriksizlerle dolu!
sikko bilgisayar simülasyonları ve uygulamalarıyla reel ticari uygulamalar üzerine pratik tecrübe kazanacağını zannediyorsanız kendinizi rezil rüsva olmaya şimdiden alıştırın derim.

bu türden onlarca mezun tanıyorum ben.
9 yıldır icra ettiğim meslek. bok atanlara bakmayın. elektrik dağıtım şirketinde kıdemli teknikerim ve 30 bin lira kazanıyorum. zorlukları olduğu kadar güzel yanları da var. mesela yıllık 10 gün fazladan izin hakkımız var. patronun kıbrıstaki otelinde neredeyse bedavaya yakın bir fiyata kalabiliyoruz. elimden gelmeyen cihaz da yok. ilkokul terklere dert olmuşuz anlaşılan.