bugün

isabet olandır.
Doğru olan söylemdir. Ancak ve ancak, yaşadığımız ülke Türkiye olduğu için gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünmediğim geyiktir aynı zamanda.
saçmadır.

her doğan insan müslüman olarak doğmaz mı?

eğer siz buna inanmıorsanız zaten müslüman değilsiniz. doğan olarak yeni doğan cocuklara çıkarılan kimliklerin din hanelerinde islam ibaresinin olması saçma değil, sizin fikirleriniz hastalıklı ve saçmadır. eğer reşit olduktan sonra dinin değiştirmek isterse değiştirir. oraya da ne sikim yazdırmak isterse yazdırır.

dağılın şimdi.
hiçbir işlemde işe yaramadığı gibi boşuna yer kapladığını düşündüğüm meseledir. Onun yerine her kimlikte Kan Grubunun yazılı olmasına dikkat edilmelidir.
yapılırsa tam isabet bir uygulama olur. zaten gereksizce yer kaplıyordu.
"Nüfus kağıdında müslüman yazıyor diye mi müslümansın?" sorusunu ortadan kaldırmak için güzel bir fikirdir. Neticede islam'da zorlama olmaz. Devlet dinimizi seçemez ve biz devleti seçenleriz.
böylelikle sahte müslümanlar türemeyeceği için doğru olabilecek uygulamadır. herkes bütün dinleri araştırsın, öğrensin, istediğini benimsesin, reşit sayılacağı yaşta da istediği dini yazdırsın. bu uygulama ülkedeki çarpık hale getirilmiş islamı yok edebilir.
18 yaşına kadar boş kalıp, gerekli süre dolduktan sonra istek üzerine doldurulabilir de.

ya da vazgeçtim 'olum sen 20 yaşındasın neden müslüman yazmıyo layn' diye mahalle baskısı olabilir. hatta olur.
kesinlikle yıllardr nasıl kimsenin aklına gelemez diye şaşırdığım şey. lan resmen ayırımcılık için bahane arıyoruz gibi bir şey bu din hanesi. devlet olarak sana ne ki elalemin dininden? sen herkese dinine göre mi davranacaksın yani? böyle iş olmaz.
doğrudur. zaten kimliklerdeki din hanesinin bir işe yaramadığı görüşündeyim.
yerinde faydalı öneridir.
olması gerekendir. herkesin dinine-dinsizliğine saygılı olmak gerekir. öyle kimlikte damgalamanın alemi yok.

buna bile karşı çıkan zihniyetin de beynine birşeyler yapasım geliyor.
herkesin esit oldugunu dusunursek gereksiz bir uygulamadır.
olmasi gerekendir. ayrica insanlarin dogustan musluman oldugunu savunan sigirlar da o hanenin bos oldugunu gorunce kendi iclerinde bir degerlendirme yapip aslinda oyle olmadigini anlayabilirler.
kaldırılmalıdır. kimsenin dini ile kimsenin işi olmaz olmamalı. bu resmen insanları damgalamak gibi bi şey... ne yani adam din değiştirdi diye kimliğini mi değiştircek ? çok saçma.
her devlette olan bir hanedir bu, komunist devletler hariç, o hane bos bırakılabilir, ama kaldırılması için devletin dini inkar eden bir durumu olması gerekir. türkiye devleti öyle bir uygulama yapmayacaktır,istemeyen türk kimliğini tc´ye iade edip çin´e gider. orada din şıkkı yoktur. bildiğim rusya federasyonunda bile var artık, türkiye´nin öyle bir haneyi kaldırması abesle istigaldir.

eksiliyor dostlar....solcular hakkındaki düsüncelerim bu sözlükte yazmaya baslamadan önce çok daha pozitifti. görüyorum ki, nasıl dincilerin tahammülsüz, anti demokratik,ve bağnazları varsa, bu solcuların da aynen var. aralarında hiç fark yok.solcu benim görüşüme saygi göstermeyi öğrenmedikçe herhalde ki saygı göstermem mümkün olmaz. ahanda dinci seriat getirmek istiyo, solcu da devrim yapıp komunizm getirrmek istiyo, bu başlıkları da hep bu düşüncesinden dolayı açıyo....bunları görmüyo muyuz sanıyo....demokrasi ancak ve ancak kendisini bu sağve sol fanatiklerden arındırdığı zaman demokrasi olur.demokrasinin kendisini bu bağnaz sağ ve sol fanatiklerden kendisini bir an önce arındırması gerekir.
Din hanesinin kaldırılması gereklidir evet çünkü bir halta yaramıyor. islam yazan bir gencin ya da orta yaş bunalımındaki birinin hareketlerini islama göre şekillendirdiğini görmedim daha önce, kimlik kontrolü yapan bir polis memurunun din kısmına bakması ve yazana göre tavır takınması da gereksiz bir şeydir. Ülkemizde birçok torpil türü varken, bu tür bir kollamaya yer yok. Din hanesi tarihe gömülmeye yollansın.
hangi işe yaradığı bilinmez bu hanenin kaldırılması hukuk devleti olma yolunda iyi bir gelişme olur. hele hele söz konusu olan devlet laik bir devlet ise vatandaşının kimliğindeki din hanesini ne yapsın. günümüzde patates dinlerine inanan bazı vatandaşların kimliğine konulan din hanesinde islam yazmaktadır.
Niye kaldırılsın,facebook'da bile din hanesi var.Kimlikte olması mı dert oldu.
dinlere göre sınıflandırılma yapılan ortamlarda bulunuyorsa kişi eğer, doğru olan düşüncedir.
diyanet işleri başkanının alevilerden korkmasının neticesidir. bu adamlar önce din derslerinin kaldırılmasını istedi şimdi de nufüs cüzdanlarından din hanesine sıra geldi. sırada ne var camiler mi kalkacak ortadan. devletin alevilerden bu kadar korkmasına anlam veremiyorum. bana sorsanız kaldırsınlar umrumda bile değil ancak islam deyince bu kadar korkanların hallerini gördükçe bu insanların şerrinden allah a sığınıyorum.
ali bardakoğlu'nun kendisini diyanet işleri başkanlığı görevinden eden açıklaması.
öldüğünüz vakit ne olarak gömüleceğiniz anlaşılır en azından. yoksa hiç bir şey yazmassa beyinsiz ateistlerden ne farkım kalacak.

(bkz: avrupadaki hristiyan isimli partiler kapatılsın)
gayet doğru bir açıklamadır.
din vicdani bir olgudur. şimdi orada müslüman yazıyor ve diyelim ki isteyerek yazdırdınız; sonradan bu dinden vazgeçmeyeceğiniz ne malum?

dediğim gibi din vicdanidir. kimlikte nasıl ''aşık'', ''mutlu'' gibi vicdani durumlar yazılmıyorsa din de yazımamalıdır.
dilekçe ile isteğe bağlı bir şekilde din hanesi silinebiliyor kimliklerden. Ama tabi öldükten sonra nasıl defnedileceğinizi ya da nasıl muamele göreceğinizi bildirseniz iyi olur.