bugün

''size göre'' olmayan birşeyin bir kağıt parçasında yazması niye sıkıntı oluyor ki.
kesinlikle katıldığım başlık. 2 yıl önce nüfus idaresine gidip dilekçeyle din hanesini kaldırttım. 10 dakikanızı alıyor.
avrupa insan hakları mahkemesi tarafından 5 yıl önce alınmış karara göre ülkemizdeki kimliklerden din hanesi bölümü kaldırılmalıdır. ancak karar 5 yıldır uygulanmamaktadır.
7 mayıs 2004'de sinan ışık adlı alevi bir vatandaşın mahkemeye gitmesiyle başlayan süreç, türkiye'deki yasal yollar tıkandığından aihm'e taşınmış ve bağlayıcı bir karar alınmıştır.
insan haklarına aykırı bulunan uygulamanın sonlandırılması gerekmektedir.
yani aslında şu an bu bir hak.

haberin devamı için : http://birgun.net/haber/d...i-uygulanmiyor-14153.html
Gonulden katildigim onermedir. Nedeni muslaman olmak ya da olmamak degil bence. Orda yazan sey ne olursa olsun bir dayatmadir. Sonucta biz kimligimiz ciktiginda daha birkac gunluk bebek oluyoruz. Orda yazan din gerek toplum gerekse cevremiz tarafindan bize dayatilmis oluyor.
Kendi adima konusucak olursam islamdan baska dinlerin de oldugunu ortaokulda ogrendim ben. Bu yasima gelmisim daha kendimi ait hissettigim bi din bile yok. Bunca yilda karar verememis biri olarak orda benim adima bi dinin belirtilmesini hos bulmuyorum. Evet sonradan orda yazan dini degistirme hakkimiz var ama ben daha karar verememisken oranin dolu olmasi sinirimi bozuyor. Eminim bu durumda benim gibi bircok arkadas vardir. O yuzden orda ne yazdigi cok da onemli degil. Yazmasi da sacma bana gore. Komple kaldirilmasi gerektigine inaniyorum.
din hanesinde yazan dinin silinmesi ile kimliklerde yer alan din hanesinin tamamen çıkarılması arasındaki farkı idrak edemeyenlerin tepki gösterdiği taleptir efendim.

dostum mesele zaten müslüman ve müslüman olmayan ayrımını ortadan kaldırmak. adam orayı boş bırakıyor ise zaten baştan ayrımcılığa maruz kalmaktan başka şansı bulunmamakta. fakat öyle bir hane yer almazsa kimliklerde ayrımcılığa esas olacak bir durum da ortadan kalkmış olur.

(bkz: bir gerizekalının anlayabileceği gibi anlatmak)
'' ülke genelinin %99.9u müslüman '' yalanının bitmesi için doğru olan önerme.
hayır dininden mi utanıyorsun yoksa dinsiz misin yada dinin gereklerini mi yapamıyorsun da böyle bir şey istiyorsun.

yargısıyla karşılanacak durum.
bu kadar cahil karakanatlı cehaletle dopdolu cehalet vampirinin insanlık düşmanı müslümanın yaşadığı ülkede hangi salak gider de din hanesine hristiyan/yahudi/pagan yazdırır?

bir de tabi dinsizler var bunlar ne yapsın din hanesine ateist mi yazdırsın adam? ki salak mı aynı şekilde o da?

kim kendini bilerek ve isteyerek fişletir de bu kadar hayvanın önüne atar ki? kimse kimseye dini inancını açıklamak zorunda değildir ve tüm insanlar eşit ve hür doğarlar.

din hanesi kadar salakça bir faşizm yok.
doğru tespittir.
madem kürtler için ''türküm'' ile başlayan anıdımız kaldırıldı!
ateistler için de din hanesi kaldırılmalıdır.

hani faşistlik, ayrımcılık oluyor diyorlardı ya!
Yerine bekaret durumu yazilmali. Bakire olmayan kaltaklari evlilik haricinde tabi o akilli tc kimlik anlamali.
inancı tam bir müslümanda olsam da kaldırılması yönünde desteklediğim durumdur. din özgürce yaşanmalı ve de reklamı olmamalıdır.
geçici hong kong kimliğim oldu, abd ilgili eyalet kimliğim oldu ama hiç birinde din hanesi görmedim.
medeni kimliklerde din hanesi olmaz, medeni durum yazmaz, ana-baba adı yazmaz...
süreli olur, ad-soyad, doğum tarihi-yeri, boy-kilo, göz-saç rengi, cinsiyet, vatandaşlık no, sigorta no, imza, vs. yazar. boy-kilo, göz-saç rengi ve cinsiyet ibareleri bazılarında bile yok...

yerinde karar olacaktır...
yıllardır söylediğimiz ama cumhuriyetin iki yüzlülüğün şimgesi olan tespit. sen hem laik ülke kurdum diyeceksin hem de kimliğinde din hanesi olacak. böyle saçmalık olmaz. ama nedense özellikle cumhuriyetçiler ve kemalistler buna cevap vereemz. laik ülke vatandaşının kimliğinde din hanesi mi olur, demiştim üniversitede hocaya sözde atatürkçü hoca da cevap verememişti.
din hanesi kalktıktan sonra ikinci adım tc kimliklerindeki ay ve yıldızın kalması olacaktır, çünkü ayda yıldız da sivri hatlara sahiptir.
dine göre defnedilmekten bahsedilmiş. anlamıyorum siz kaç tane ölünün yakıldığını gördünüz türkiye sınırları içinde? yasak olduğunu kimse bilmiyor herhalde.
din hanesi kesinlikle gereksizdir. zaten o hanede islam yazan çoğu insan da deist.
bence yanlış bir yaklaşım. onun yerine din hanesinde farklı din yazanların onu düzelttirmesi gerekir kanımca. neden diyecek olursak, öncelikle kimsesiz bir kişi öldü diyelim. onun dinine uygun defnedilmesi için dininin bilinmesi gerekir. dinine göre cenaze töreninde gömülen var, yakılan var, mumyalanan var, nehre salınıp şelaleye bırakılan var. o nedenle din hanesinin anlamı büyük. aslında yahudi olan bir kişiyi dinini bilmeden müslüman mezarlığına gömmemiz uygun olmaz kanımca.

dininiz varsa onu yazdırın, yoksa din hanesini boş bıraktırın derim.
Diyelim ki kimsesi olmayan bir insan vefat etti, bu adamın dini durumu bilinmiyor. Hristiyan dinine göre mi, islam dinine göre mi yoksa başka bir inanca göre mi defnedilecek. Bu durumu açıklığa kavuşturmak için kimliklerde din hanesi korunmalıdır.
tez zamanda yapılması gerekendir.
bir sonraki izmire gidişimde ben kaldırtacağım.
4.5 5 lira sanırım.

damgalı eşek gibi hepimizde 'islam' 'islam'.
elbetteki islam yazmasından da rahatsız olunduğu içindir. sonra bunlar %99'u müslüman bu ülkenin gibi tümcelerde kullanılıyor. bunun olmaması için insanlar böyle bir uygulama istiyorlar. bari mezhebini de yaz tam olsun, ayrımcılığın kralını yaparsın o zaman.
burda insanları asıl rahatsız eden durum din hanesinin olması değildir, dinin islam yazmasıdır. Önce bunu kendinize itiraf edin, islam yazmasindan rahatsız oluyoruz deyin.
Bana kalırsa kaldırılması değil, kişinin inandığının yazılması daha doğru olur. Inanmıyorsa ancak, boş bırakılmalı ya da hiç yazılmamalıdır. Yoksa şahsen üç beş tane dinsiz veya gayrimüslim istemiyor diye, abdestsiz namazsız gömülmek istemem.
akepekakalıların din kısmına şakirt yazılmalıdır.
%70i bile müslüman olmayan ülkede olması gerekendir.
hane dursun ama isteyen boş bıraksın demek otomatik islam yazılmasından çok çok daha büyük bir faşizmdir.
çok yanlış bir teori ve aslada prtatikte uygulanamayacak bir husus. lakin bu ülkenin insanlarının ezici çoğunluğu islamiyeti benimsemiş durup dururken böyle bir konunun gündeme taşınması akıllara " din ibaresini kaldıralım bu vesileyle nufus cüzdanlarından türk bayrağı ikonunu ve anayasadan türklük ibaresinide kaldırmada güçlük çekmeyiz" düşüncesinin hakim düşünce amaç olduğuna inanıyorum lakin konunun din ve vicdan hürriyetiyle hiçbir ilgisi alakası yok.
muhafazakar hegamonyanın seebidir bu hane. acilen kaldırılmalıdır.