bugün

evet efendiler, tanrı hakkında çok şey bilmiyoruz. ama söyleniyor ki, o hep vardı. ama biz hep yoktuk. yani biz yokkken o vardı. ama sonra geldi bizi yarattı. e öncesinde ne yapıyordu acaba? işte bu merak bu meraktır. neyse hani çok şey de anlatamayacağım ama gelin görün ki bilmediğimiz bir şey, merak konusu teşkil edebilir. al sana merak azizim.
(bkz: corious kill the felix)
şimdi ne yapıyorsa o zamanda aynı işi yapıyordu diye verilecek cevap.
ne yapsamda beni sorgulayacak bir türlü anlamayacak bir yaratık yaratsam diye düşünmüş ve başarmış .
muhtemelen şeytanın yaramazlıklarıyla uğraşıyordur.
(bkz: tanri mi insani insan mi tanriyi yaratir sorunsali)
bugune kadar kimseden duymadığım, sozlukte ilk defa rastladığım merak konusudur. eylem içerisinde olan bireye; başka birşey bulamadın mı merak edilecek? tepkisini merakını gidermek için soruyu yönelttiği kişiden duymak normaldir. abartı olarak bi siktir git çay koy gibi tepkilerde merak eden kişi tarafından duyulabilir.
alayımızın zekası toplansa akıl erdiremiyeceğimiz birşey veya birçok şey yaptığı kesindir. o yüzden fazla derine inmemeli bu konuda, ne demiş bizden öncekiler; adamin basina ne gelirse ya meraktan ya meraktan.
Önce ve sonra gibi zaman kavramlarının aslında bu dünyadaki algılayışımıza benzemediğini düşünerek cevaplanması gereken sorudur. Şöyledir ki bu dünyadaki algıladığımız zaman kavramı ile ölüm sonrasındaki zaman kavramı tamamiyle farklıdır.
astrolojik acidan bakildiginda, yildiz takimlarini mukemmel bir duzene sokmakla mesgul olmus olabilir. gezegenimiz var olduktan milyonlar sonra ilk insanlarin geldigini unutmamak gerekir.
(bkz: ar-ge)
sadece ve sadece insan söylemidir..tanrıyı dahası 2500 yıl önceki tanrıları yaratan insan söylemidir..yıl 2009, hadi bakalım buna kafa yoralım..teeyyy teeeyyy!!
serbest meslek. o galaksi senin, bu galaksi benim...
oturup merak edip akabinde , sözlüğe yazmak yerine ne biliyim biraz ilahiyatın ucundan tutulsa biraz yaradlış felsefesi okunsa biraz da kimyadan bi kaç kaynak bulunsa yatışıcak olan meraktır..
ama nerde?
oturalım burda haybeye sallayalım..
büdüt:SONRADAN okudum , bi de konuyla ilgili espri yapma girişimindeki yeni cem yılmazlar varmış..onlara haybeden atıyor demek haksızlık olur tabii..çocukların hevesini kırmayalım..
"Azdırma, rahat bırak, içimdeki deliyi;
Bana sorma, benim de bilmediğim gizliyi"

necip fazıl kısakürek
başlangıçtan önceki ''başlangıc''ı merak etmek,

zamandan önceki ''zaman'' ı bilmek istemektir.
Hayatta karşılaştığım en saçma sorudur. Tanrı=Yaratan Soru: Yaratan, yaratmadan önce ne yapıyordu? Demek ki tanrı yaratmadan önce tanri değildi. Neydi? Sözdü, ideaydı. Tanrı olma ideasıydı.
herşeyi yaradan tanrı olduğuna göre peki tanrı meleği, şeytanı, insanı, dünyayı yaratmadan önce napıyordu acaba düşünsenize hiçbirşey yok karanlık dahi yok bir tek tanrı var.
lan mal allah için zaman diye bişey geçerlidir mi ki, bizden önce bişeyler yapsın.
zaman evrenin yaratılması ile yaratılmış bir kavramdır. evrenin bir nokta olduğu anın gerisi bizim için anlaşılamaz bir kısımdır. aklımız bu noktadan öncesini zaman olmadığından algılayamaz. zamanın olmadığı ve dolayısıyla akmadığı bir boyutu tüm varlığımızı ve oluşumumuzu bize zaman ile anlatan kuramlar ve teoriler açıklamakta eksik ve dahası çaresiz kalmaktadır.
evrenin tüm yokluk noktasını gayette basitleştirerek adına sıfır dediğimiz simge ile özetleyip geçiyoruz. gerçekte yokluk bu kadar basit mi? tüm evren ve onu oluşturan madde ve enerji bir noktadan ibaretken yokluğun içinde değil miydi?
bunları anlayabilmek için hiç olmazda anlamlandırabilmemiz için zaman olmalıydı. fakat o yokluk noktasında zamanda 0 dı. bu durumda zamanı dahi kuşatmış bir güç olması gerekli ki onu başlatabilsin. fakat biz bunu şuanki aklımızla izah etmemiz gerçekten mümkün gözükmüyor. zamanı dahi kuşatmış bir varlığı zamana ihtiyaç duyan bizlerin anlatabilmesi hatta bunları söze lafa ola ki matematiğe dökmemiz mümkün değil. şuan için bize izin verilmiş nokta başlangıç noktasına kadar her türlü olayı açıklayabilmek teoriye kanıta dökebilmek. ondan öncesi için söylenecek her şey için kanıtın nerde diye sorulan soruya boynu bükük kalmak olasıdır.
zamanı ve mekanı kuşatmış olan zamandan ve mekandan münezzeh olduğundan dolayı evvelli-önce ne yaptığı sorusu işte tam bu yüzden saçma bir sorudur- ve ahiri yoktur.
tanrı -bize göre var olan fakat asla ihtiyaç duymadığı dün bugün ve yarın kavramları ile açıklayacak olursak- bugün ne yapıyorsa dünde onu yapıyordu yarında onu yapacak.
(bkz: tanrıyı zaman ve mekana tabi sanmak)
takılıyordur kafasına göre.
iddia çıkmadan önce ne yapıyordum lan ben soruma eşdeğer saçmalıktadır.
cevabı "sanane lan yarrağam" olan bir başka gereksiz soru cümlesi.
her zamanki joker cevapların sıralandığı konudur.
1- tanrı için zaman kavramı yoktur.
tatmin olmadın mı?
2-çok derine inmemek lazım, merak kötü şey
yine mi olmadı?
3- senin aklın almaz, bi hikmeti vardır.

o kadar, anlayamayacak kadar aptalsak eğer kainatın en şerefli mahlukatı da değiliz o zaman.
insanın zaman kavramını tam olarak algılayamamasından dolayı oluşan meraktır.