bugün

cay tiryakisi olan kimsenin, sacmalayan kimseyi basından savma cümlesi. azcık yanımdan uzaklas hem de bosa gitmesin bu, gitmişken bir de cay koy da getir istemidir. tabiki halk arasında böyle kullanılmaz, sözlükte iyi bir yeri olan bakınızdır sadece.
aslında hikayesi eskilere, pek eskilere dayanan sözlüklükçülerin bulup buluşturup güncelleştirdiği mazisi olan bir kalıptır ...

şöyle ki..;

efendim eskiden biliyosunuz anadolu da insanlar akşama kadar bağda bahçede durmaksızın çalışırlarmış. ailenin karıyla koca kişileri birbirlerini işten güçten pek göremez, görsede konuşmaya fırsat bulamazlarmış. ailenin bir araya gelip nihayet kıçlarını kırıp boş boş oturabildikleri tek vakit, akşam saatleri imiş. evin hatun kişisi fırsatı bulur bulmaz beyinin başını işte bu boş kalınan saatlerde, tabiri caizse, s.kermiş. (işte bizim inek falancanın ineğinden daha çok süt veriyo, ama gavurun ineği bu yıl tezeklik çok s.çamadı. bıdı bıdı vıdı vıdı gibi...) akşama kadar koştur koştur yorulan adamcağız, dır dır hanımının boşta kalınca çenesinin açıldığını fark edince, napsın? kadına meşgale yaratıp susturmak için "bi siktir git çay koy" demeyi münasip görürürmüş. mesajı alan kadın aslında kendisinden istenilenin çay ko(y)mak değilde susması olduğunu hemencecik anlayıverirmiş...peki susarmıymış? o kadarını bilemiyoruz efem....

yapımda ve yayında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
abimin evde kimse yokken kahvaltı yapacağımız sırada bana söylediği söz..
(bkz: cav bella/@liberty)
ağır tahrik unsurudur. Sözü söyleyenle sözün gittiği kisi arasında folloşlaşmış bir ilişkiden söz etmek mümkündür.
her gördüğümde aklıma çayı getiren, fakat siktir git lafını kendime yedirmemek için nescafeye dadandığım söz öbeği.
alakasız söz söyleme sanatında ustalaşmış olanlara söylenen, söylenmesi gereken laftır.
misal:
-abi naber
-iyilik abi hayırdır bugün yenge sana tekmeyi basmış.
-bi siktir git çay koy.
-hacı suraya baksana ne diyo gül gül öldüm ya

-olum neye gülüyon sen bunu mu diyon mal mısın problemlerin mi var

-ne anlarsın mizahtan bi siktir git çay koy ya
yalnız yaşayanların söyleyecek kimsesi olmadığı sözlerden yalnızca biri.
küstahça çay isteme nidası.
- bi siktir git çay koy lan. hadiii...
- oğlum bi dakika...
- hadiiiii! bak kalkıp gidecem ha.
- ya tamam da..
- hadiiiiiiii!
(bkz: çay krizi)
bilgisayar başındayken velet olan kardeşinizin ya da bilimum ebeveynlerinizin sizi rahatsız etmesi durumunda özellikle akşamları olması muhtemel olan motto... misal ki;
faidelibilgi bilgisayarında msn muhabbetine dalmış, derslere mi dalsam, sözlüğe mi bişeyler yazsam, müzik mi dinlesem soruları ile ilgilenirken, baş belası kardeş içeri girer...

- ooo faidelibey, ne o msn muhabbetleri...
+ sanane lan velet, senden bi de imzalı belge mi alacam, muhabbet için??!!
- bak bak bir de yarın gelecen mi diye soru soruyo... kimle gelecen mi diye muhabbet ediyoruz acaba...
+ de get lan pimpirikli, dersin yok mu senin, bi siktir git çay koy bakam, o kadar çay demledik... bir de evde neden çay demleyen ben oluyosam...
(bkz: ota boka siktir git çay koy yazmak)
sözlük ortamlarının vazgeçilmezidir çay koymak ve koydurmak*. joker ayardır.

birisi çok olağandışı bir başlık açar veya çok absürd bir entry girer ve bizim bay/bayan mükemmeller de sözlüğü veya sözlükleri kurtarmak, görüntü kirliliğini önlemek ve gelecek nesillere daha mutlu ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için başlığın veya entrynin sahibinden, çaylarını isterler.

bu çok duyarlı mükemmel arkadaşlar o gereksiz absürdist insanı çay koymaya yollamakla her şeyin çözüldüğünü sanırlar. çünkü bi siktir git cay koy demek son söz olmalıdır aslında çünkü herkes son sözü söyleyen, olayı çözen, bay mükemmel, boş bakışlı, soğuk kanlı kahraman falan olmak ister. bizim absürd veya mal veya aptal veya geri zekalı veya moron veya kerkenez veya... sözlük yazarını yapabileceği en iyi iş olan çay koymaya yollamak tüm patırtıyı dağıtacak sanılır. ama çay koydurmak hiç bir zaman yeterli olmaz. çünkü bizim o beyinsiz çay koymaya gitse bile diğer akıllılar bizim öküzün kuyuya attığı taşı çıkarmak için uğraşmaya devam ederler. olay ancak 356. entryde falan çözülür de bizim şebek 12. entryde gitmiştir çay koymaya.

sözün özü; ''iki kelimeyle bitirirm ben işi, kurtarırım sözlüğü ehueheuhuhoo...'' nidalarıyla entry sıçmayınız.

not: bu entryden sonra da bi siktir git cay koy yazıp bana ayar vermeye çalışmayınız. akıllanmam.
BU DA 46 NUMARA BASLIGININ YONLENDIRILDIGI BASLIK...
COK YARATICI VE SAYGIILI BIR MODERASYON MEVCUT..

(bkz: 61 NUMARA)
uzun entry okumaktan sıkıldığınızda 10 sn kuralına takılmayıda eklediğinizde yanınızda birinin olabileceğini düşünüp aklınızdan geçirdiğiniz bir cümledir. olasılık arasında boğulmak ne de hoş dersiniz... şukela bir durum içinde olabilirsiniz de.
(bkz: çayı koyduysan bi siktir git demle)
lisedeyken sinifimda ya$anmi$ diyalogun kopartan cumlesi.

ogrenci : 2nin karesi neden 4 hocam ?
hoca : (dumur olmu$ vaziyette bakar ve 5 saniye sonra patlatir) bi siktir git cay koy yaa.

sinif iptal..
(bkz: bsgck) * *
(bkz: kaç seker olsun)
(bkz: uçakta kitap okuyan artist)
işi olmayan şeylere burnunu sokan ya da gereksiz muhabbetle ortamın canını sıkan kişinin, en azından yetenekleri doğrultusunda değerlendirilip topluma kazandırılmasını amaçlayan cümle.
bazı ezik kişiler tarafından, hakaret olarak kabul edilen cümle.
sakın ama sakın gerek sözlük ortamında olsun gerekse gerçek hayatta olsun, yanınızda ananız, kızkardeşiniz, teyzeni, halanız veya bir bayan olurken kullanılmaması gereken sözlük mottosudur. lâkin 'sanamı çay koyayım, yoksa ananamı?' soru tümcesiyle karşılaşabilirsiniz.
yazarlık adına sözlüğe hiçbir katkısı olmayan, uzun ve anlamlı yazamamanın vermiş olduğu eziklikle de sik kadar beyniyle etrafa ayar vermeye çalışırken göt olan ibnelere en içten verilecek emirdir...

ulan bu kadar rahatlatır mı bir söz insanı...

not: herkes üzerine almasın lütfen... keza zeka kıtlığından dolayı herşeyi kendine mal etmek isteyenler var... yok canım ağlama mesaj da atma sana demedim ben tamam mı?

üzerine almayı en çok yakıştıran bu işlemi yaparsa, kesin doğru olur. garanti...