bugün

kertenkele öldürenin sevap kazanması üzerinden yapılan basit bir mantık hesabı ile varılacak sonuçtur.

- kertenkele nedir? cevap belli: sürüngen.

- tyrannosaurus rex (T rex) nedir?: kelime anlamı ile sürüngenlerin kralı.

e basit bir sürüngeni öldüren sevap kazanıyorsa bunların kralını öldüren direkt cennette allahın kapı komşusu olur birader.
Milletin ateistlerine bak bir de bizim gerizekalılara bak.

Arkadaşım muzır hayvanı öldürürsün, öldürürken acı çektirme demek isteniyor.

Beyin loblarına sıçim senin.

Neden bizim ateistlerimiz gerizekalı ben neden bir müslüman olarak Zeki ateistlerle iletişime geçemiylrum bizim eksiğimiz ne kaderimiz mi bunlar bizim.

Çok üzülüyorum ya, cern stajyeri yahut fizik mühendisi gençlet eklesin de kollarında teselli bulayım. Bu nedir ya.
Gercek islamdir.
kertenkele oldurmenin sevap oldugunu iddia eden bir inanca mensup olacak seviyeye dusup de turkiye'deki ateistlerin zekasini sorgulamaniz varliginizla birlikte bir ironi degil mi?
Kertenkelenin nesi muzır? Boşa oksijen tüketip de dünyada hiçbir işe yaramayan onca insan muzır değil de el kadar hayvan mı muzır?

Zeki ateist arıyorsan kendin de zeki zeki yorumlar yapacaksın.
evrensel bir din olarak sadece ortaya çıktığı bölgede bulunan "muzır" hayvanlara cephe alması ve ölüm fermanı vermesi de pek ilginç.

neyse.

muzırsa yaratma amk.

yaratıp yaratıp aha bunları öldür diyorsun.

ilginç.
yok madem zararlı neden yarattın? hadi yarattın bari takip et, yok takip etmedin kendin öldür, niye beni kullanıyorsun.

-insanoğlu tetikçi mi bro?
Kertenkele, anlatilanlara gore hz ibrâhim ateşe atılırken ateşin daha harlanmasini istemiş. Etkisi olmasada bunun için uğraşmis. Bunun için pek sevilen bir hayvan değil. Yine ayni olayda bir kuşun atesi söndürmek icin agziyla su taşıdığı söylenir.
1) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kertenkeleye fasıkcık (günahkâr) dedi.”

Müslim 2239/145, ibni Mace 3230, Ebu Davud 5262

2) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Herkim kertenkeleyi ilk vuruşta öldürürse ona yüz sevap vardır. Kim de onu ikinci vuruşta öldürürse ona birinciden aşağı olmak üzere sevap vardır. Kim üçüncü vuruşta öldürürse ona da ikinciden aşağı olmak üzere sevap vardır’ buyurdu.”

Müslim 2240/147, Tirmizi 1511, Ebu Davud 5263, ibni Mace 3229, Ahmed bin Hanbel 1/420

3) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Kertenkeleyi ilk vuruşta öldüren kimse için yetmiş sevap vardır’ buyurdu.”

Ebu Davud 5264, Müslim 2240/147

4) Saibe (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Bir gün, Aişe (Radiyallahu Anha)’nın yanına girdim ve odasında bir mızrak gördüm. Bunun üzerine Aişe (Radiyallahu Anha)’ya:

–Ey mü’minlerin annesi! Sen bu mızrakla ne yapıyorsun? diye sordum. Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

–Biz bununla kertenkele öldürüyoruz. Çünkü ibrahim (Aleyhisselam) ateşe atıldığı vakit yeryüzündeki bütün hayvanlar ateşi söndürmeye çalışmış, yalnız kertenkele buna katılmamıştır. Çünkü o ibrahim (Aleyhisselam)’ın üzerine ateşi üfürdüğünü, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize haber verdi ve Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize kertenkeleyi öldürmeyi emretti.”

ibni Mace 3231, Buhari 7/3150, Ahmed bin Hanbel
görsel
görsel
-"elde mızrak, nabıyon bacım?"

-"kertenkele avlıyom hacı, sevaptır. hz ibrahim yanarkene pis pis sırıtmış bu"

aktarılan rivayet bu şekil.
dünkü hocanın dediği gibi, kuran tek başına yetmez. böyle hadisler gerek(!)

sevgili din kardeşlerim, ateyizleri saçmalamakla itham etmek yerine, keşke siz mantıklı bir şeyler ortaya koysanız.

şu anlatılanlardan, "eve giren zehirli hayvanı acı cektirmeden öldürün" kıssasını çıkaranlara da hayran kaldım.
canım beyin. kullanabilene ne de güzel bir nimet.
başlıktaki iddia fikri sahibine aittir. onu bunu şunu öldürmekle cennet cemal kazanılmaz. madem dini bir mevzu o halde öğrenmek vacip önce iman şartıyle. cenneti kazanmak o kadar kolay olsaydı kertenkele nesli tükenirdi herhalde. bizde bildiklerimizi yazalım.

islama göre karıncayı bile incitmek caiz değildir. kertenkele mevzuuna gelince ;

Kertenkelenin Hz. ibrahim'in ateşine üflemesi ve Peygamberimiz'in onun öldürülmesini emretmesi konusunu açıklar mısınız?

"Aişe’nin yanına girmiştim. Odasında yere konulmuş bir mızrak gördüm. 'Ey müminlerin annesi! Bununla ne yapıyorsun?' diye sordum. Şu cevabı verdi: 'Biz bununla şu kelerleri öldürüyoruz. Çünkü Resûlullah bize bildirdi ki, ibrahim ateşe atıldığı zaman yerdeki bütün hayvanlar ateşin sönmesine katıldı, sadece keler katılmadı. Dahası o, ateşi yanması için üflüyordu. Bu sebeple hz. peygamber bunun öldürülmesini emir buyurdu.' "(ibn-i Mace,3231)

Başka bir rivayette da şöyle buyurulmuştur:

"Kim keleri ilk darbede öldürürse ona yüz sevap yazılır. ikinci vuruşta öldürürse daha az kazanır. Üçüncü vuruşta ise bundan da az sevap kazanır." (Müslim, Selam, 147; Ebu Davud, Edeb 175; Tirmizî, Ahkâm 1)

Resulullah (asm) haşeratın ekserisinden ayrı olarak, zarar verenlere fasık demiştir. Alimler, kelerin bu grupta olduğunda görüş birliğindedir. Vezeğa, Ahterî'de keler olarak açıklanır. Keler, bir nevi kertenkeledir. Resulullah fuveysika diye tavsif ederek, insanlara eziyet veren haşerata dahil etmiştir. Fuveysika, fasıkcık demektir.

"Kelerin bir vuruşta öldürülmesinin daha çok sevap olması" eziyet vermeden ölmesini sağlamak içindir. Zîra hayvan ikinci darbeyi almadan yaralı olarak kaçabilir; bu da bir canlının eziyet görmesine neden olur.

Buna göre insanlara zarar vermeyen hayvanları öldürmek caiz olmaz. (bk. Kütüb-i Sitte, Prof. Dr. ibrahim Canan).

Hadislerde alaca kelere fâsıkcık sıfatı verilmiş­tir. Fâsıklığın lügat mânâsı, çıkmaktır. Alaca keler, fazla zarar ver­mek ve eziyet etmekle diğer bir çok hayvanın karekterinden ve hu­yundan ayrıldığı, çıktığı için ona bu sıfat takılmıştır. Alaca keler, ibrahim (as)'in ateşine üfürmekle, insan nesline karşı beslediği düşmanlığı ve kini açığa vur­muştur.

Hayvanatta akıl yok. Fakat; 1. His, 2. Sevk ve şevk duyguları, 3. Cüz-i bir cüz-i iradeleri vardır.
Guyya zehirli bir turmus o kertenkele. Tek hamlede oldurukrcekmis bla bla. Gotten uydurmayin abi. Ve ben hristiyan degil ateistim. Keske tanri olsaydi da şu seviyeyi gorseydi.