bugün

ilkokul 1'den,lise 3'e kadarki eğitim hayatında ait olduğu sınıfta,bir üst sınıfa geçecek kadar başarılı olmayan öğrencilerin,o sınıfı bir daha okuması durumudur.
not:üniversitelerde "dersten kalmak,dönemi uzatmak" olayları olduğu için,sınıfta kalmanın kapsama alanına girmezler.
günde girilen entry ortalamasının, çalışılan ders süresi ortalamasından daha fazla olmasının kaçınılmaz sonucu.*
daha beteri için (bkz: tıpa gelip hazırlıkta kalmak)
bir yakının ölmesi gibidir,
başına gelmeyen anlayamaz bir sene kaybını.
kaldığın yerden devam etmektir.
bir sene boyunca bıkmadan usanmadan entry yazmanın ödülüdür.
en az sorumlu dersi kaldıgı icin diploma alamamak kadar kotu birseydir. daha kotuleride vardır, aynı durumdayken birde universite kazanmışsanız.***
eğer yatılı okuyorsan kat kat daha kötü birşeydir. bütün anılarını paylaştığın arkadaşların mezun olup gider ve sen kalırsın...
(bkz: ff manyağı öğrenci)
amaaaan salla gitsin bana bir şey olmasın denerek karşılanması gereken hadisedir ve hatta ben ne ilkim ne de son olacağım da denebilir.
en büyük işkencedir ve yaşamayan hakikaten tadını kestiremez,kestirmeyi denese de kattiyen anlayamaz.

bir yakının ölümünden daha fazlasıdır belki ama allah gene de ölüm acısı vermesin demek gerek.zaten bundan başka söylenecek bir şey yoktur işbu durumda.
argoda bir isi becerememek
hayata baştan başlamak gibi bir şeydir.ana rahmine dönme isteği uyandırır.
eğer tıp fakültesinde okuyorsan mümkün olan durum.
öğrencinin geceleri uykusuz kalmasına, velinin "-ben sana o bilgisayarın başında o kadar oturacağına ders çalış dememiş miydim! " şeklinde serzenişte bulunmasına neden olan kabus durum.
üniversite yapılması çok ta zor olmayan son derece olası bir aktivite..ama derinden yaraladığı için tavsiye edilmez.
öğrendiğinde, öğrencinin dünyasının başına yıkılmasına sebep olan, moral seviyesini kısa sürede yükseltirse telafi edilebilecek, sene kaybetmek.
Özellikle tıp fakültesi ile birlikte çay ve simit kadar uyumlu olan eylem. Diğer yandan sınavlara ve derslere girmeden yapılanı daha makbule geçmektedir, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar, savunmanıza yardımcı olur. Çalışsanız yapacağınızı biliyor olsanız da çalışmadığınızda ne olacağını merak edenlerin, cevaba kısa yoldan ulaşmalarını sağlar.
(bkz: devre dönmek)
harcanan emek, zaman ve paranın değerini insanın yüzüne yumruklarla vuran durum...* *
Zor olanı başarıp, okul idaresini atlatmak suretiyle geceyi sınıfta geçirme eylemidir.

- Aşkım, yer ayarladim ve inanmayacaksin!
+ Hadii neresi!
- Geceyi sınıfta geçirmeye var mısın?
+ Ayy inanmiyorum afferim!
bir sonraki sene yeni'lerin, yani "çömez"lerin klasmanında olunmuyacağı kesin durum.
lisedeyse ve kalan kişi kardeşiniz kadar yakınsa canınızı çok kötü yakan durum.
elde asker dolu ve sınıfta kalındığı eşşek kadar bi büyüklükte yazan karne, içeride tv izleyen ve yarı uyuklayan haldeki babaya zor bela yaklaşılır, ve akabinde gelişen olası diyaloglar bütünü ;

- babaa... ehm... ehi... şeyy..
noldu len kerata,gene sınıfta çaktın demi !!
- ehm... kem küm... evet...
iyi tamam...
- !!??
diceemi sandın demii !!?, hanım nerde benim kızılcık sopam !?
- böhüüü...
türkiye eğitim sisteminde çok zor olan olaydır. 1000 kişiden 10 tanesi bu başarıyı tadabilir.
eğer 20.5 gün devamsızlıkla, ortalamanız çoğu öğrencininkinden iyiyken yaşıyorsanız, intihar sebebidir.

atın beni denizlere, olamaz lan, 26 gün devamsızlığı olan adam taşaklarını sere sere oturuyor, hiçbir tedirginlik yok, ben korkuyorum ulan!