bugün

yakın zamanda yurt dışına çıkacağım için kullanmaya başladığım hoş program. sabit telefonları aramak için kredi aldım, tabi sitede yazan herşeyi su gibi de içtim. kdv si ötv si bağlantı ücreti nesi var nesi yok iyice araştırdım.
normalde avrupa birliği ülkelerinde %15 kdv ödeniyormuş ama türkiye henüz avrupa birliği ülkesi olmadığı için hiçbir kdv ödemedim. yalnız sabit bir bağlantı ücreti var o da 0,039 euro kadar, ister üç saniye konuşun ister 59 saniye sizi bir dakika konuşmuş kabul ediyor ve ona göre ücretlendiriyor, yani ücretlendirme dakika üzerinden gerçekleşiyor. şu an türkiye ücretlendirmesi:
sabit telefonlar: 0,111 euro
cep telefonları : 0,173 euro

kredi alma işlemi çok basit ve güvenilirdi bence. bakalım ekstrede de bir sorun yaşanmazsa benden geçer not alacak.
belirtilen fiyatların doğruluğunu test etmek için önce kardeşimin cep telefonunu sonra da ailemin sabit telefonunu aradım. yaptığım hesaplama sonucu kalan bakiye birebir tuttu, yani güvenilirlik testinide başarıyla geçti. yalnız bağlantı hızının etkisini test edemedim henüz, şu an 1024 gibi iyi bir hızla bağlanıyorum. bakalım gittiğim yerde bu hızla bağlanabilecek miyim?
özellikle kıbrıstaki öğrencilerin msn'den daha çok kullandıkları, sevenleri birbirine bağlayan, ailelerin çocuklarını kolayca kontrol etmelerini sağlayan, yirmibirinci yüzyıl harikası programdır.
inanılmaz! amerikadaki bir cep telefonunu dakikası 0,017 euroya aradım. yani yaklaşık olarak dakikası 0,035 ytl = 35.000 TL, nerdeyse yarım saate yakın konuştum ve yarım euro gibi bir fiyat ödedim. ses kalitesi de tek kelimeyle süperdi.
16 Ağustos 2007 sabahı itibarıyla down olmuş programdır. çalışmamaktadır. tüm dünya çapında bu arada. en azından abd ve tayland' daki dostlar doğrulamıştır.
internet üzerinden mesajlaşma ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan bir programdır.
3.8.0.96 beta için:

http://www.filehippo.com/...8657bee17bc1468/download/
dünya üstünde 309 milyon kullanıcının kulandığı yazılım. 4.0 sürümüyle gelecek özellikleri sıralamak gerekirse:

*sekmeler daha dar bir arayüzle sunulmakta
*görüntünün yer aldığı ikinci kesim artık sağda
*Daha büyük butonlar ve genişletilmiş ekran

kaynak: cnet türkiye
Ayda 5.95 dolara avrupada 21 ulkeyi bedavaya (fair usage: 10.000 dakika) aramanizi saglayan, muthis program. Bu ulkelere yakin zamanda Turkiye dahil olursa tam super olacak. Ayrica birde telefon numarasi veriyor bu paketle ucretsiz.
herhangi bir ülkedeki bilgisayardan yapılan tüm aramalar için geçerli tarifelerine şuradan ulaşılabilir:
http://www.skype.com/intl...s/callrates/?currency=USD
bu fiyatlara 3,5 cent tutarında bir de bağlantı ücreti eklenecektir. ayrıca türk bankalarının kredi kartlarını kullanıyorsanız kdv hariç* fiyatlara bakmanız yeterli.
ayrıca ödeme sistemini amerikan doları olarak ayarlamak, yaptığım hesaplamalara göre euro olarak ayarlamaktan daha ekonomiktir. bu yüzden kendi hesabımı euro'dan dolar'a çevirmişliğim vardır, diğer kullanıcılara da tavsiye ederim.
çoğunlukla çin, rusya, türkiye, amerika, brezilya, filipinler gibi dikkat edilirse libidosu gökyüzünde olan ülke insanlarının kullandığı bol miktarda abazan erkek barındıran son zamanlarda iyice boku çıkmış program.
(bkz: skype me)
ortak konuşma sayesinde arkadaşlarla çok rahat muhabbet edilebilmektedir. ayrıca msn zirvelerinin daha güzeli yapılabilir.
http://www.skypelaughterchain.com/
kimi üniversitelerde öğrenci yoğunluğu yüzünden sanal sınıf oluşturularak ders vermeye yarayan program. tek kötü yanı basit bir programla ders işlemek öğrencinin hiç içine sinmiyor.
yeni versiyonu son derece kullanışsız ve karışık olan program. ancak ses kalitesi çok güzel.
aylar aylar önce yaptığınız yazılı görüşmeleri zınk diye önünüze çıkarabilen enteresan program. skype gibi bir nimet bulmuşsun ne diye hala yazıyorsun derseniz de, alışkanlık işte. kimileri yazıyla daha rahat konuşur arkadaşım. neyse.
okuduklarınıza bakıp bakıp ne saftrikmişim diyorsunuz sonra da.
mikrofon olmayınca ses kalitesi işe yaramayan program.*
ingilizce de walk, talk gibi basit eylem haline gelmiş bilgisayar programı ya da bi şeysi. googled gibi, türkçe'ye de googlellamak diye çevriliyor hani, skype soon derler mesela. falan böyle ya dizilerden görüyom bende. yoksa hayatımın son 10 yılını new jersey'de geçirmiş değilim.
msn messenger'dan çok daha üstün olan program. ama hala çoğu kişi msn messenger kullandığı için bizde kullanmak zorunda kalıyoruz.
bilgisayarınızdan kaldırdığınız da otomatik olarak kendi sitesini açan ve şu ilginç yazıyı size sunan komik programdır;

"gittiğinizi gördüğümüz için gerçekten üzgünüz.sorunlarınız olduysa, size yardım etmek için buradayız."

ve hemen aşağıda;

"sizi aramızda tekrar görmekten mutluluk duyarız;hemen skype yükleyin."
Messenger yerine daha güvenli bir iletişim sağlamanızı sağlayan iletişim programıdır.
- hacim, durumu bizim hilmi´ye söyleyiver oldu mu?
+ msn´de online degil, napim?
- o zaman ara!
+ skype´te de online degil...

gibi konusmalara sebebiyet veren, internet mucizesi, bir nevi sabit net telefonu.
uzun zaman sonra tekrar kurunca gördüm ki icq sendromu'na kurban gitmiş yazılım olmuş. her biyanından bi özellik çıkıyor, her bi yanında başka alakasız butonlar var, bu tarz programlardaki en önemli özellik olan sadeliği kaybetmiş. bunun da dahil olduğu sebepler yüzünden ebay 2005 yılında 3.1 milyar dolar vererek aldığı skype'ın %60'ını 200 milyon dolar civarı bir paraya satmaya çalışıyormuş. 5 yılda bu kadar değer kaybının sebebini araştırmaları lazım.
msn den daha hızlı ve daha kullanışlı olduğunu düşündüğüm program. ülkemizde yaygınlaşsa eminim msn unutulur gider.
pakistan illeriyle bile görüştüren/konuşturan hadise.