bugün

Sözleri Erdal aslan ve Ahmet Aslan 'a , müziği ahmet aslan' a ait ve ahmet aslanın meleklerin dansı albümünde yer alan parçadır.
sözleri:

Ne demeli şimdi günahsız gidiyorsun
Kendi aleminden geldin bir hoşsun
Bir kadeh doldur bu son olsun
Arkası yoksa sende yoksun

Anlat bana cevherin kimdir?
Soyundan isen şaha ne hacet
iktidarlar kapısındasın demek hey dost

Bırak peşimi bana dağlılar gerek
Ya şah ya pirim ya merdan ali
Eseriniz ise kurtarın beni
birbirine bağlı, birbiriyle ilgili şeylerin oluşturduğu dizi, sıra, zincir.
Son dönemlerde yapılmış ender yerli gerilim filmlerinden biri. Bugün izleme fırsatı buldum. Pek beklentiyle girmedim belki ondandır fakat hikaye hiÇ fena değildi. Mekanlara ve sokaklara ayrı parantez aÇmak gerekir. Karaköy'ün arka sokaklarında ki kovalamaca sahneleri pek heyecan vericiydi. istanbul sokakları sinema iÇin biÇilmiş kaftan. (bkz: ilker kaleli)'ye ön yargılıydım ama bu film fikrimi değiştirdi. Son olarak (bkz: tardu flordun) efsanevari iş Çıkarmış. Helal olsun emeğine, alınterine.
zincirleme.
tasavvufi yollarin günümüzdeki mürşidinden, peygamber efendimiz hz muhammed mustafa (sav)' e kadar ulaşmasini gösteren manevi zincirdir.
kesinlikle en iyi türk filmlerinden olmasına rağmen bu kadar az izlenmesi çok ilginç olan film.
bir kişinin mutasavvuf olduğunu ispatlayabilmesi için belirtmesi gereken şeydir. mutasavvuflarn hayatlarını anlatan kitaplarda, o kişinin silsilesi sıklıkla yer alır.
silsile Peygamberimize kadar dayanır. Nakşilik Hz. Ebubekirden Peygamberimize, diğer yollar ise hz.ALiden Peygamberimize silsileyle bağlanır.
zincir. bol miktarda olan şeyler için kullanılır.
Tasavvufi yolların hepsinde günümüzdeki mürşidden Rasulullaha kadar ulaşan bir manevi zincir söz konusudur.Bu zincirin tarihen sağlıklı oluşu tasavvufi feyz ve bereketin intikalinde çok önemlidir.Bir tasavvuf yolunun sağlamlığının en büyük delili sahih bir silsileye sahip oluşudur.Tasavvufta "Allah'a giden yollar mahlûkatın nefesleri sayısıncadır." anlayışı sebebiyle tarikat sayısında bir sınırlama yoktur. itikadi bakımdan kitap ve sünnete bağlı, ehl-i sünnet ve'l-cemaat anlayışını benimseyen, ibâdet ve muâmelâtta islâm'ın temel esaslarını uygulayan ve manevi bir silsileye sahip mürşidler tarafından temsil edilen tarikatlar hak tarikatlardır.Silsilenin tasavvufi önemine uygun olarak bütün tarikatlar icazetname ve silsilename ile kendi yollarındaki ruhani akışı kayıtlara bağlayarak belgelemişlerdir.

Mevlana Halid-i Bağdadi [K.S.]'in Kürdemir'li Şeyh ismail Şirvani[K.S.]'e Verdiği icazet
Örnek Bir Nakşbendiyye Silsilesi
kaynak : (bkz: tasavvuf terimleri sözlüğü)
karakterler bazında anlamaya çalışırsak başarılı bir yerli film. hikayenin genel akışı, karakterlerin olaylara dahil oluş şekli ve zamanı gerçekçi fakat ilginç şekilde senaryonun oturtulduğu zemin pek sağlam değil, büyükçekmece binaları gibi... filmi izlerken bir eksikliğin olduğunu fark ediyorsunuz. bunun dışında pek de problem yok. özellikle mekan seçimleri çok iyi, hatta yerli olarak daha iyisini gördüğümü hatırlamıyorum. tüm oyuncular ama özellikle tardu flordun enfes oynamış, kesinlikle filme bağlayan etkenlerden biri. nehir erdoğan her zamanki gibi, enfes kadın...

güzel, güzel.
artık tv'ye de intikal etmiş film. dün gece show tv'de yayınlandı.
i) Bir orman bir gece kar altındayken

ii) Bir çift güvercin havalansa yanık yanık koksa karanfil

iii) Ay kocaman at kara

(gözlerin sus.)
askerde rastlama oranı yüksektir.
takım karakolu komutanı: önce bana değil manga komutanına söyleyeceksin dingil. her şey silsile yoluyla. telefonu da taburcudan istersin sen amunuyim.
hakkında sözlüklerde iyi yorumlara denk geldiğim en yakın gnctrkcll sinema gününde ki o da yarı oluyor, izlemeyi üşündüğüm film. ben zaten serkan keskin'in kötü oyunculuk sergilediği ne bir dizi ne bir tiyatro oyunu görmedim.
izlemeyi düşündüğüm fakat olumsuz yorumlar nedeni ile izlemekten vazgeçtiğim film. tv de izleriz artık.