bugün

avustralya nın reel başkenti canberra ile her zaman karıştırılan 2 şehirden biri ..
bir diğeri için (bkz: melbourne)
güzel,yaşanılası ama abartıldığı kadar da olmayan şehir.doğal güzellik görmek isteyenlerin avustralya nın başka eyaletlerinde gezinmeleri daha mantıklıdır (bkz: queensland)
insanlar genelde dost canlısıdır ama avustralya vatandaşı bulmak isterseniz,uzak durulmalıdır.burası başta uzak doğulular olmak üzere binbir milletten insanla işgal edilmişlerdir..
türk yemeği,kebabı,müziği ...vs özlenirse varoşlarına doğru girildikçe (bkz: auburn) isimli bir semti mevcuttur
(bkz: opera house) (bkz: harbour bridge) (bkz: darling harbour) (bkz: taronga zoo)

(bkz: amp tower) (bkz: sydney aquarium) (bkz: blue mountains)
anadolu lisesi hazırlık sınıfında niyazi örtmenimizin bir hafta boyunca ezberlettiği bir paragrafta anlatılan şehirdir. sınıfta paragrafı ezberinden en hızlı okuyan kişi olmuştum. kronometre tutmuştuk. benim için bundan fazlasını ifade etmeyen şehirdir.
(bkz: ani defteri olarak sozluk kullanmak)
hayat standartının yüksekliği, sosyal hayatının zenginliği,muhteşem plajları, yılın 8 ayı sıcak havasıyla birlikte çoğu asyalı olmak üzere önemli oranda göçmen nüfusuyla, tam yaşanacak yer denilebilecek muhteşem bir şehir. Tek dezavantajı biraz uzak olması, uçakla 24 saat civarı..ve oldukça pahalı
avustralya nın başkenti olarak bilinen şehir. başkent değildir ancak kıtanın en büyük şehridir. bir nevi istanbul..
aslında sydney şeklinde yazılır ve başlıktaki gibi okunur ünlü opera binası ile anılabilir.
2000 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapmış avustralya kentidir.
Sidney (Sydney) Avusturalya deyince akla ilk gelen sehirdir. Avusturalya'nin en buyuk eyaletinin (New South Wales) baskentidir Sidney ama, kita ulkenin baskenti bas bolgenin (Australian Capital Territory) de baskenti olan Canberra'dir. Kanguru, koala, Opera House (limandaki beyaz parlak mermesimsi taslarla yapilmis ilginc opera binasi), Sydney Harbour Bridge (dunyadaki ilk yilbasi hep o koprudeki havai fiseklerle kutlanir), Sydney Tower (o kuleye cikip hem donen restoranda sehri tepeden izler, hem kanguru eti yersin) ilk akla gelenlerdir Sidney deyince. Gider gitmez kanguru gormeyi cok ummustum, arkadaslar soruyorlardi hep cok kanguru var mi diye. ben de komik yalanlar atiyodum; "ha bi dakka once bu internet kafeye ziplayarak girdi bi tane, webcam olsa idi acardim bakardin sen de". En cok gidilmesi gereken ama en uzakta olan kitanin en guzel sehri Sidney. Unlu plajlarini hep goruruz tv de gazetede. neyse ozledim gene. Bir yili gecti doneli...
Avustralya'nın en büyük şehri ve en önemli limanı. Maden işleri, gemi yapımı, makine endüstrisi ve biracılık başlıca gelir kaynaklarındandır.
kanada'da da da da da.. bulunan şehir.
ulasimin buyuk bir sorun oldugu sehir, ozellikle haftaici is donus saatleri, yollar tam bir cile. bunun disinda guvenlik istanbul'a kiyasla oldukca iyidir.
asya kokenli kisilerin yakin bir gelecekte beyaz tenli avustralyalilardan daha fazla olacagi muhtemel sehir. nufusunun 4 milyon kusur olmasi sebebiyle, adamlar o genis alana yayilmis da yayilmistir, sehir icinde belli saatlerde trafik can sikici bir hal alabilir. hava nasil olursa olsun, parmak arasi terliklerle dolasan kesin birkac insan her sokakta mevcuttur, bu tipler default olarak tanimlanmislar galiba.
hayaller sehri..belki de dunyanin en guzeli. bir parkta oturtur memleketin hayalini de kurdurur adama, sahip oldugu guzellikler icinde yaslanmanin hayalini de. ne birakip gidebilirsin ne de memleket hasreti birakir pesini. off offfff.. gelen bir pisman, gelmeyen bin.. ama gelecek olanlar gelirken yanlarinda biraz koy tarhanasi biraz da eriste getirsin. cok arar yoksa kendisi maldonado hintli ve cinlilerin icinde o guzel kokulu corbalari.
istanbul'un hareketliligiyle yarisamayacak sehir. her sey cok duzenli lan, insan pek sasirmiyor.
her yıl dünyada yeni yıla ilk giren değil,ikinci giren büyük şehirdir . birincisi için (bkz: auckland)

ama görsel şovları auckland'ten bir adım önde olduğundan hep sydney ön plandadır.hatta bu yıl auckland'ten 3 saat önce havai fişek şovları başlamış."sırf bizden önce girmek için yapmışlar" diyen auckland'li yetkililere cevaben ise, "çocuklar da izlesin istedik demiş" yetkililere sahip şehirdir aynı zamanda.
şehre ait yerleşim bölgeleri:

- Ashfield
- Auburn
- Bankstown
- Blacktown
- Botany Bay
- Burwood
- Camden
- Campbelltown
- Canada Bay
- Canterbury
- Fairfield
- The Hills
- Holroyd
- Hornsby
- Hunter's Hill
- Hurstville
- Kogarah
- Ku-ring-gai
- Lane Cove
- Leichhardt
- Liverpool
- Manly
- Marrickville
- Mosman
- North Sydney
- Parramatta
- Penrith
- Pittwater
- Randwick
- Rockdale
- Ryde
- Strathfield
- Sutherland
- Warringah
- Waverley
- Willoughby
- Woollahra
- Wollondilly
var mı gezmek isteyen? http://www.preview.com
opera binasının gölgesinde kalan avusturalyada bir il.
auburn ve eastlakes turk ilceleridir ozellikle auburn...
avustralya'nın en eski şehridir ayrıca dünyanın en büyük doğal limanına sahiptir.
kısaca benim
birinin "anus of the world" diye andigi avustralya'nın en taninmis sehri.
şu sydneyin demir köprüsünden bir geçeyim dedim
bu yanından öbür yanına
adım adım
demir, karanlık, deniz ve ışık
hiç kimse yok yanımda
annem, babam, kardeşlerim, aşklarım
terkedildiğimi bildiğim sarıldıklarında
bir aslım var
o, bu dünyanın öbür ucunda
ulaşım ağının tek kelime ile muhteşem olduğu il. burada metro yok tren var. bu tren ağı sadece şehir içine değil şehrin ilçelerine de dağılıyor. sidney trenlerenin bir özelliği iki katlı ve geniş olmasıdır. herkes rahat rahat oturuyor. şehrin içinde yani merkezinde ise tramvay, havaray ulaşım araçları vardır. havaray olayı şahane bir şey, havarayın durakları bir apartmanın dairesidir genellikle.
tokyo moskova new york'tan sonra gitmek istedıgım yerdir.
http://youtu.be/dE8RPuTZWUs yeni yıla erken girenlerdendir.