bugün

nufusu 1.3 milyon olan ve şehrin nufusunun %50 çoğunlukla hintliler ,asyalılar ve maorilerin oluşturduğu yaz aylarında tatlı bir iklimi olan kış aylarında ise rezalet bir havayı içinde barından bir şehir. kış aylarında iklimi öyle bir berbattırki sıcaklık bir günde yaklaşık 20 derece değişir ve insanı her yönden hasta eder. tam hava ne kadar güzel güneşli bir gün derken birden dolu yağdığı bizzat tarafımdan görülmüştür. güney yarım kulenin en yüksek yapısınıda içinde bulundurur ayrıca.
görsel

city sunset by mikey mack.
izmir'de sıcaklardan beynimi tavaya akıtmış gezerken buranın on derecelik soğuğu ve sert rüzgarları sebebiyle hastalığı kapmış bulunuyorum. aslında şehirler hakkında uzun uzun yazmayı seviyorum. fakat, auckland beni yaşadığım yerde hissettirdiği için fazla yazabileceğimi sanmıyorum. bir milyon üç yüz bine yakın bir nüfus, kozmopolit bir dağılım, her milletten insan, saygı ve tolerans bu şehrin havasına işlemiş. yazın nasıl oluyor etraf bilmiyorum. fakat, surf yapmak ve yüzmek için harika koylar ve kumsallar var. yine de köpekbalığı saldırıları yaygın olduğu için dikkat etmekte fayda var. yüzmeye elverişli hava olsaydı, mutlaka yoğun bir araştırma yapar, belki de havuzlarda bu ihtiyacımı karşılardım. nüfus demin dediğim gibi ideal, yine de çalışmak için gelenler, turistler ve diğer gezginler şehrin nüfusunun bir buçuk milyonu aşmasını sağlıyorlar. bu arada bu şehire ulaşım son derece pahalı. promosyon bilet sadece tek kişinin gidiş - dönüşünde 5.700 tl'ye patladı... ayrıca buraya gelecek parayı bulan, bir de üstüne türk temalı bir restoran açan vatandaşımız paraya para demez. çünkü buradaki türk restoranları, alakasız çer çöp adamların ellerinde, insanlara damak tadımızı yanlış yansıtıyorlar. ama burada et yemek büyük bir keyif. dünyanın en kaliteli büyükbaş hayvanları, son derece güzel bir şekilde beslenilerek, huzurlu bir şekilde kesime gönderiliyor. insan sağlığına ve kesimlik hayvanın ömrünü iyi bir şekilde geçirmesine çok dikkat ediliyor. bu arada itiraf etmek gerekirse türkiye'ye et ithalatı yapacak büyük bir firmayı temsilen gelen vatandaşlarımızla karşılaşınca hem üzüldüm, hem de sevindim. türkiye'de özellikle büyük perakende mağazalarında satılan et demeye bin şahit isteyen şeylerden sonra buranın ürünleri sizi mutlu edecektir. konuyu fazla dağıtmadan, söylemek gerekirse, bir gün ülkemiz iyice boka sarar da, ailemin geleceği için terketmem gerekirse, ikinci hayatımız için ihtimaller arasında auckland ilk sıralarda yer alacaktır. görüşmek üzere, istikamet yeniden tayvan.

görsel

görsel

görsel

edit: fotoları daha düzgün şeyettim. * bu arada kamera, bana ait olmayan bir nikon d3x.:)
Michael jackson un history world tour kapsamında 9 ve 11 kasım 1996 tarihinde konser verdiği yeni zelandanın en büyük şehridir.
Auckland, Yeni Zelanda'nın Sidney'e cevabıdır. Yelkenler şehri olarak bilinen şehir, suyla çevrili, kozmopolit ve şık bir yapıya sahiptir. Geçen on yılda Auckland'a milyarlarca dolarlılk yatırım yapılmıştır ve bu hareketli şehrin hayat dolu olduğu her halinden bellidir! 22 bölgesel parkın yanı sıra 50 ada ve 500 kilometrelik yürüyüş yolları, alışveriş merkezleri, restoranlar, barlar, gece kulüpleri, canlı müzik ve hareketli sanat faaliyetleri ile Auckland, Yeni Zelanda'nın tartışmasız en heyecan verici şehridir.