bugün

sting in seslendirdiği duygusal parça...aynı zamanda leon'un soundtrack'i...
sting'in en güzel parçalarından biridir,buram buram kokan romantizmliğiyle de sevgililerin "aa bu bizim şarkımız olsun" dediği eserdir ayrıca.
bu sarkı dinlendiginde akla o film gelir.ne güzel bir filmdir o ya.ayrıca sonraki yıllarda craig davidle sting düet yapmışlardır.. aynı zamanlarda sugababes'te tekrar düzenleme yaparak şarkıyı kamuoyuna sunmuştur. Ayrıca sugababes bütün ilginin Sting'te toplanmasını istemediklerinden dolayı onunla düet yapmaktan kacınmıştır.
sting parçası.duygusaldır,güzeldir,leon'a yakışmıştır.
ilk kez henüz taze bir ergen iken leon da dinlediğim ve daha o zaman beni natalie portmana aşık eden gelmiş geçmiş en romantik 10 şarkıdan biri.
Mukemmel bir şarkı .Gitar duzenlemeleri ve gitarın tonu direk havaya sokmaya yeter.
çevirisi :

kağıtları bir meditasyon olarak dağıtıyor
Ve onlarla oynarken hiç şüphe etmiyor
kazandığı para için oynamıyor
Saygı için oynamıyor
Kartları cevabı bulmak için dağıtıyor
Şansın kutsal geometrisi
Muhtemel sonucun gizli kanunu
Sayılar bir dansa öncülük ediyor

Biliyorum ki maçalar bir askerin kılıçları
Biliyorum ki sinekler savaş silahları
Biliyorum ki karolar bu sanat için para demek
Ama hiçbiri kalbimin şekli değil

Karo valesini oynayabilir
Maça kızını serebilir
Elinde bir papaz gizleyebilir
Onun hatırası solarken

Hiçbiri kalbimin şekli, kalbimin şekli değil

Ve eğer sana seni sevdiğimi söyleseydim
Birşeylerin ters gittiğini düşünebilirdin
Ben çok yüzü olan biri değilim
Takdığım maske bir tanedir

Konuşanlar hiçbir şey bilmiyor
Ve hayatları pahasına öğreniyorlar
Çok fazla yerde şanslarını lanetleyenler gibi
Ve korkanlar kayıp şimdi

Hiçbiri kalbimin şekli, kalbimin şekli değil
geceleri dinlendi mi,insanın tüm iyi yanlarıyla beraber,kötü yanlarını bir anda kafasının içine sokan,dönüm noktasını gelmiş insanı oynadığınız ince çizgide,yolcu olup-olmamak arasındaki seçimi kestirmek için,fazla kaptırmadan dinlenilmesi gereken,mükemmel sting şaheseri..
her leon u izledigimde son sahnede gögüs kafesimin sol alt kösesindeki hareketlenmenin hizlandigini hissediyorum, sarkinin dinlemezkenki sevdigim haliyle dinlerken ki sevdigim hali arasindaki farki aynen filmi seyrettikten sonra dinlerken ulan hakkaten bu kadar güzel miydi bu derken yasiyorum..
mathilda o agaci dikerken ben filmi bir daha ne zaman izleyecegimin planlarini yapiyorum; her sarki caldiginda mathilda o agaci ne güzel dikiyordu diye düsünüyorum..
oricinıl sözleri;

he deals the cards as a meditation
and those he plays never suspect
he doesn't play for the money he wins
he doesn't play for respect
he deals the cards to find the answer
the sacred geometry of chance
the hidden law of a probable outcome
the numbers lead a dance

i know that the spades are swords of a soldier
i know that the clubs are weapons of war
i know that diamonds mean money for this art
but that's not the shape of my heart

he may play the jack of diamonds
he may lay the queen of spades
he may conceal a king in his hand
while the memory of it fades

and if i told you that i loved you
you'd maybe think there's something wrong
i'm not a man of too many faces
the mask i wear is one
those who speak know nothing
and find out to their cost
like those who curse their luck in too many places
and those who fear are lost

efsane bir sting şarkısıdr. sugababes ve sting tekrar bir düet yapmışlar ve tadından yenmez hale getirmişlerdir bu şarkıyı.
backstreetboys un da aynı isimde bir şarkısı vardır, belki sting inkini aratır ama bu da süper denebilir..

baby, please try to forgive me
stay here, don't put out the glow
hold me now don't bother if every minute it makes me weaker
you can save me from the man that i've become, oh yeah.

lookin' back on the things i've done
i was tryin' to be someone
i played my part, and kept you in the dark
now let me show you the shape of my heart

sadness is beautiful, loneliness is tragical
so help me i can't win this war, oh no
touch me now don't bother if every second it makes me weaker
you can save me from the man i've become..

i'm here with my confession
got nothing to hide no more
i don't know where to start
but to show you the shape of my heart

i'm lookin' back on things i've done
i never wanna play the same old part
i'll keep you in the dark
now let me show you the shape of my heart..

now let me show you the shape of..
show you the shape of my heart
sting'in gitarını konuşturduğu harika parça.
leon filminde harika sahneler arkasında çalan, ağlatan ve ağlatan ve ağlatan şarkı.
sting 'in ki kadar vurucu olmasa da backstreet boys 'un da aynı isimde harika bir şarkısı vardır. hoş bir melodi, güzel sözler...
sadness is beautiful, loneliness is tragical demiş çocuklar, daha ne desinler...
sting'in mistik ezgimsi sesinin show yaptığı parçadır. sting klasiğidir.
bu versiyonunu dinlemediyseniz lütfen haftada bir kere sevgilinizle birlikte alınız (kulaktan), çok güzel oluyor..
biraz da kırmızı şarap hiç fena olmaz hani..

http://www.youtube.com/watch?v=037uSAIahho

edit: bu entryi eksileyeni tanısam gerçekten alnından öpücem. hatta öptüm.
her defasında, leon filminin sonundaki haliyle dinleyebilmek için, filmini açtığım parça. sonunda öyle bir vuruyor ki, iliklerimden, vücudumun tümünü saran tüylerimden, nadiren çıkan sakallarıma kadar bütünümü etkiliyor.. ama, hangi versiyonu.. leon filminin sonunda, mathilda'nın, leon'un bitkisini yere serdiği versiyonu.. o şekilde, yanınızda bir de, melankolik bunalımlı düşünceleriniz eşlik ediyorsa bu sahneye, bu şarkının üzerinizdeki yıkım gücü ve de yapmış olduğu tahribat, dünya'da icat edilmiş hiçbir richter ölçeği'nce ölçülemez..
Bir insanı bu kadar hüzünlü bir havaya sürükleyen bir şarkı herhalde az rastlanır.Özellikle leon filmini seyredipde bendeniz gibi etkisinde kalan biri için bu şarkı deyimiyle tam bir damar şarkı oluyor.Tabi şarkının mükemmel olmasında sting'in yorumunun 10 numaralığı su götürmez bir gerçek.Top 10'uma 1 numaradan hızlı bir giriş yapıyor shape of my heart...
bu ne şarkısıdır, aşk mı? değil, ne peki, ne anlatır, neden sözleri böyledir düşündürür.. fakat buldurmaz lakin etkiler insanı, bütün filmi izlersiniz, o son sahnede -piyano heralde- bi notalarda dolanır, başta anlamazsınız şarkının o olduğunu, sonra o tanıdık melodiyi girer müzisyen abi, birden ayaklarınızın altından bişeler yukarılara doğru tırmanır, kollarınızdaki kıl tüy ne varsa kaldırır, biraz içerilere girer sonra, kalbinize yaklaşır, (acıtır ya!!)
sonra boğazınıza çıkar karaltı, gitsin bu sadece filmdir yapma dersiniz, üstelik kaçıncıya seyrediyosunuzdur insaf, ama olmaz düğümlenir, gözlerinize çıkar sonra, işte orda bu son noktadır, tutamaz bırakırsınız tamamen kurtulursunuz.
bazı şarkılar vardır. insan ben de çalmak çok isterdim der. bazı şarkılar da vardır ki insan müzisyen olsa, çalabilesi olsa bile çalmak değil, şöyle sevgilisinin kucağına uzanıp (illa bu gerekmez tabi, bir örnek) sadece dinlemek tadını yavaş yavaş sonuna kadar çıkarmak ister. işte sting'in bu şarkısını her dinlediğimde...
(bkz: beat of my heart)
leon un son sahnesinde marcus assunçao nun son dakika frikikleri gibi olmuş şarkı.tam 'hadi film bitiyor ağlamanın tam vaktidir' derken sting abimiz 'henüz ağlayamassın genç.vakit tüylerinin diken diken olma vaktidir' dediği güzel şarkı.
eski güzel günleri bir film şeridiymiş gibi insanın gözlerinin önünden geçiren şarkı..
http://www.youtube.com/watch?v=037uSAIahho