bugün

türkçe rapin kralı olduğu doğrudur.ancak diss atmayı kesinlikle becerememektedir.
yeni albümünü satışa sunmuş rapçi.

(bkz: sagopa kajmer & kolera bendeki sen 2010)
cüppeli ahmet hoca'nın hayranlarından biri olan repçi, pardon rapçi...
bendeki sen isimli albümündeki scratch diploma isimli şarkı aşmıştır.
daha önceki coştuğum entry'imde de belirttiğim üzere bu adamın müzikleri olmuyor artık. yemiyor be sago bizim makine bu samanı. binlerce kez söylemişliğim de vardır, sagopa'nın bir pesimistin gözyaşları albümündeki hiçbir şarkıyla yeni albümlerindeki hiçbir şarkı boy ölçüşemez.

bi kere artık sago hece ölçüsü diye bir şey bilmiyor. farsça kelime kullanmıyor. diğerlerinden hiçbir farkı yok yani. olay bu. önceden ölçüler birbirini tutardı, ahenkli olurdu normal dilime dolandğında.

bilgisayar ortamında bir dıptıs tutturuyor, üstüne söz söylüyor. önceden ne bileyim nasıl yapıyordu müzikleri ama her şarkıda bir orijinal müzik vardı. skitler ile şarkıların arasında bile melodi benzeşimi vardı. şimdi benzeşimi bırakın, skit yok yav. yazık ediyor kendindeki cevhere. "nerede o eski sago diyenlere sesleniyorum, yazılarım hala sert" diye açıklama yapıyor. şimdi sen şiir yazmıyorsun sago, şarkı yapıyorsun. o şiirin bi de melodisi olmalı. değil mi ama?

ha bi de, artık böyle kalıplaşacak, akılda kalacak özlü sözleri yok. uğurla bahtiyarları şarkısında 10 satırda 7 tane özlü söz bulurum ben. ama artık sadece bir mesaj vermek istiyor gibi. şarkının genelinde bir olay var gibi.

rapin doğasında bulunan eleştiri ve hiciv kültürü 2003'te kaldı zaten değil mi? romantizma, ikimizi anlatan bir şey, kits, pesimist ep 4, pesimist ep 5, saykodelik ep albümlerinde isyan, eleştiri, hiciv bulunan bir şarkı gösterin bana. eski albümlerinde kaldı o şeyler. ne olursa olsun benim sabrım taştı be sago. seni metalcilerin içinde bile savunuyorum ben. bunu teşekkür almak için söylemiyorum. seni sevdiğim, şarkılarına değer verdiğim ve insanların senin gibi bir cevherle tanışmaları gerektiğine inandığım için yapıyorum bunu. son umudum çıkaracağın solo albüm olacak. ben bu albümünü de orijinal aldım lakin yazık oldu. verdiğim para helal olsun. parasında değilim fakat sana yakışmayan bir albüm bu. bardağı taşıran damla olacak bu birçok sagocu için.

birçok emolar kırolar var facebook'taki sapa kajmer gruplarında. sagopa'mmm (l), saqo qaf-qef yazanlar var ya. ben onlarla bir ortak noktataşımak pahasına seni seviyorum. seni dinliyorum. seni savunuyorum. ama sen napıyorsun sago. övünerek söylediğin, bir solo şarkı var dediğin şarkı orhan gencebay bestesi çıkıyor. her şarkının sonuna scratch yapmışsın, iyi güzel. amacı ne bilemem, ama iyi olmuş.

ayrıca bu 3 boyutlu çıkan müzikler sana yakışmıyor. bu müziklerde hiçbir asilik, başkaldırı olayları yok. rap tarzında değil işte anla. ben onu bunu bilmiyorum arkadaş, ben o eski sagopa'yı istiyorum gelecek solo albümde. düzeni eleştiren, iyi sözler içeren, 37 tane rap yaptığını bile bilmeyen aciz pireyle uğraşmayan bir sago istiyorum. karabiber duası'nı yapan sago başka bi sago idiyse madem bana o sago'yu verin beyler. yok eğer bu bizim sago idiyse de evet bağırıyorum ben o sagopa'yı istiyorum.

sınıfta yeni albümlerini bilenler tarafından aşağılanıyorum ben ya. adam slayerdinliyor şimdi, ben adama ar gelir mekan dinletmişim adam etkilenmiş. bi de bendeki sen albümündeki ne olur şarkısını ardından da onları da anlıyorum'u dinlettim adam uyudu. yuh falan filan gırla gitti sonrasında.

müziklerinde hiçbir derinlik kalmayan bir sagopa istemiyorum ben. ne olur şarkısını açın kulaklıkla bi dinleyin sayın yazarlar. düğünlerde istek şarkı alıp da söyleyen düğün şarkıcısının melodisi var arkada. bir de benim inim hiphop, geçmişi gölgeye teslim ettim falan dinleyin. arkadan gelen 2003, kuvvetmira, yo, klementin sözlerini dinleyin. sonra gelin dinleyebiliyorsanız bu albümü dinleyin. sonrasını sagopa'ya bırakın, 2 sene düşünsün. *
sıkı bir hayranı olan arkadaşımın söylediğine göre yeni albümümü internetten indirip, orijinal cd'sini almayana hakkını helal etmeyecekmiş. şaka değil gerçek.
8-9 sene öncesine dönmesi gereken samsunlu rapçi. hakkını falan helal etmezmiş, ancak böyel satarsın zaten. anlamıyorum bu adam ne yapıyor ya. her zaman sinirimi bozuyor. tek artısı fars dili ve edebiyatı okumuş olması. güzel söz yazmak için mi okudu acaba? *
çok sinirime dokunuyorsun yunus eleştiremeden duramıyorum seni. evet sevenin çok var ama bir o kadar da nefret edenin var.
olmuyor yunus olmuyor, bırak şu işi artık karınla evinde sessiz sessiz otur.
ceza sahasında oynayan biri olarak, düşmanımız olan repçidir.
kendisi internetten albüm indirmeyi hırsızlık olarak görüyor doğru da mevlana'nın mesnevi'sinden söz alıp bunu şarkılarda kullanmak ne oluyor ?

edit:n'oldu ? yunus balığı severler bak sago'nun mozole mirach'a yaptığı gibi sizde benim günahıma giriyorsunuz.kul hakkı yiyorsunuz.
oportunist zemzem suyu içicisi
(bkz: ottur günahı yoktur)
son albümü ile dibe vurmuştur.
kelimeleri baştan çıkaran bir dil çapkını...
(bkz: en büyük hayranınım)

Türkiye'de ki en iyi rapperdır.Tarzını değiştirsede tahtından inmedi.
(bkz: sallanırsa da yıkılmaz tahtım)
Bence yeni albümü de gayet iyi ama solo albümü bundan çok daha iyi olacaktır.
özellikle 2007'de çıkardığı ikimizi anlatan bir şey albümü ile dini tema işlemeye yavaş yavaş başlamış sanatçıdır. ardından da bu işleme hız verdi. pesimist damlalar hala görülse de şarkılarında bu dinin etkisine girmiş vaziyette. kimin dindar kimin dinsiz kimin din tüccarı olduğunu sadece allah bilir gerçeğinden hareketle, hakkında bir yargıda bulunmamak en doğrusu olsa gerek.

ayrıca türkçe rap piyasasında hala adından söz ettiren ve hayran kitlesi artarak devam eden bir sanatcıdır. evet tarzda değişmeler olmuştur ancak sözleri hala sapasağlamdır. evet tarzda değişmeler olmuştur ama artık kimseye açıktan küfretmemektedir en azından. evet tarzda değişmeler olmuştur lakin konserleri hala en sağlam rap konserleridir.

sadece dini tema işliyor diye kendisini bırakanlar kendi istekleri doğrultusunda müzik yapanlara yönelebilirler,bu gayet doğaldır. zaten, müzik zevk işidir. insan zevk aldığı sanatçıları dinler ancak eleştirilerde de tutarlı olmamak ve acımasız davranmak da yapılması iyi olan bir şey olmasa gerek.
kolera ile yaptığı her eserleri dinlememeye yüz tutmuştur hep. kaldı ki solo olarak kolera kesinlikle dinlemem. çünkü bu bayanın rapi hep zorla yaptığını anlıyorum tarzından. hiç değilse bile bana öyle geliyor. hâl böyle olunca da vasat bir eserde kolera da dâhil olunca o eser kabak tadı veriyor ve bir daha dinlenmemek üzere kapatılıyor. oysa ki ne emekler verilmiş o parça için. ama böyle bir hata söz konusu olunca emeğe saygı da kalmıyor. sagopa kajmer'in arabeske kaçtığı bu son albümü(bendeki sen) ile söylemek mümkün. onları da anlıyorum parçası ise arada "a-a-a-allah'ına kurban" diye bi efekt gelecek diye çok korktum. ama yine de hedefi sağlamdır tarz olarak olmasa da tema olarak doğru yoldadır.
kendini tekrarlamaya başlayan adam.
serdar ortaç'ların, demet akalın'ların osur osur ipe diz parçalarıyla parsanın çoğunu topladığı bir türk müzik piyasasında, saygı duyulması gereken yeteneğe, beyne ve edebiyata sahip kişidir. sadece herhangi bir şarkısında geçen sözler üzerine dahi düşündürebilen, nazarımda günümüzün filazoflarındandır. o cümlelerin mühendisi, deneyimli bir denek, gırtlağından halata bağlı binektir. arenada kör savaşçı, anlaşılamadan ciklet olan cepteki bozuk para, sigaranın altına yatan bir kültablasıdır. hayatın kızgın boğa oldugu yerde kırmızı bir pelerindir. siyah saç beyaz defterle gelmiş, beyaz saç siyah defterle gitmektedir. sagopa kajmer, asıl adıyla yunus özyavuz, ezberleri bozmuş, dinlenirken düşündürmüş, felsefesine, edebiyatına, kurgusuna, vurgusuna hayran bırakmıştır.
kolera'nın dediğine göre uykusunda konuşan adam. "şimdi yatak zamanı" demiş uykusunda. kolera anlamamış bi kere. * *

edit: kolera da hemen twitlemiş yatak odası hallerini. bize ne bundan? bi de demişki bu yorgunluk nereye kadar sagopa? adam boğa spermi içmiş, sen diyosun ki tüfeği duvara asmış. olmamış be kolera.
bir rap dinleyici olmama rağmen takdir edebileceğim tek rap sanatçısıdır.
ayrıca bebeğim öldü adlı parçası hakikaten dinlenilesi ve acı doludur.
(bkz: kürdan kollar) *
rap alemlerinin bir numaralı krosudur.
bana rap i sevdiren, dinlerken düşündüren keyif veren , sanatçı budur dediğim yegane insan....
yakında çıkarın jiletleri diye haykırcak rapçidir.
dinlemekten usanılmayan, her şarkısı keşfedilmeyi bekleyen birçok mesaj barındıran, rap i sevmeyenlerin bile dinlemekten çok hoşlandığı, zamanında öss derecesi yapmış muhterem rapçi. *
sagopa kajmer! dj mic check! yunus özyavuz... gercek bir yorum yapayım onunla ilgili;

türkiyenin en iyi beatmekarıdır. lirikleri sağlamdır. ama türkiyedeki en iyi rapçi olduğu tamamen hayal ürünüdür. ses tınısı cok kötüdür! canlı performans bi kere dinledim hiç beğenmedim! ola ki dinlememiş olan ve dinlemek isteyen varsa google'da mtv sago canlı performans yazarsa dinler! dinledikten sonra sanırım bana hak verir! ayrıca konserlerinde yeteri kadar yada eskisi kadar dinliyicelerini çoşturamadığı gerceğide vardır! cunki cizgisini değiştirdi rapin özünden birazda farklı yerlere götürdü kendini, buda onun kişisel secimidir. ama artık şunun bilincindeyim ki sagopa kajmer mahlasını kullanan yunus özyavuz rap yapmaktan vazgecmiş, daha cok yaptığı muzik türüne benim verebildiğim ad ise alternatif muzik olmuştur. kendi kanaatimce bir ceza asla etmez! cezayı severmiyim asla kesinlikle hayır! eskiden onuda severdim ama ne zaman lopipop satmaya başladı onuda dinlemeyi bıraktım. ceza ve sagoda rapin özünden kendilerini cekmiş durumdalar. haa ceza biraz daha rap yapıyor ama! ceza'da; git sen küfür et, asi takıl, ona buna sataş, sonra git lopipop reklamında oyna. popculara küfür et, sonra onlarla klip çek. (bkz: burcu güneş) bunca zaman ikiside kendisini popüler kültüre vurulmuş en büyük darbe olarak lanse ettiler zaten rapin özüde budur, ama sistemin içinde yine ezildiler. (bkz: sistem = para) gerçi aldığım duyumlara göre sago'nunda paraya ihtiyacı yokmuş. oda meşhur olabilmek için yaptığı müziğe biraz melankolia katıp damarcı rap dinleyicisinden puanları götürdü. ama öyle bir rap dünyada kabul görmemekte. bu rap değil dediğim gibi alternatif muzik!

ayrıca şimdilerde sagopa kajmer dinliyenlerde bundan 2 yıl önce müslüm gürses dinliyen tiplerdir. asla rapin ne olduğunu bilmezler. rapin mantığını bilmezler! rapin açılımını bile bilmezler!

- abi sen ne tür muzik dinliyorsun?
+ baba ben hip hop dinliyorum.
- hmmm (hip hop dinlemek ne lan neyse rap demek istiyor herhalde)
- eee abi kimleri dinliyorsun?
+ sagopa kajmer baba. ona hastayım bazende dj akman!
- bi kaybol cavo ya!