bugün

yaklaşık 1998 den beri rap yapan başlardan küfürden geçilmez sözler yazsada sonradan şarkıları ailesine dinletemediği ve küfür etmenin kendine çok saçma ve ters geldiğini anladığı andan itibaren küfürsüz şarkılar yapmaya başlamıştır. fars dili ve edebiyatı mezunu olmasınında verdği artı bi kelime haznesinden dolayı zengin içerikli sözler ve şarkılar yazmışdır diss adı verilen rapdeki hicviyeye de bu şekilde küfürsüz devam etmiş ve artık diss yazmayıda bırakan ve dine daha da yaklaşan son albümü ilk çıktığı hafta 450.000 satan rap sanatçısı.
sözlerini anlayabilmek için dilimizi iyi bilmek , hakim olmak ve biraz olsun edebiyat merakı yeterli olan kimseyan.
üretimlerinin herbiri birbirinin aynısı olan türk rapinin icracılarındandır. hele ki eşi var, 'kafiye olsun içeriği boşver' modundadır. heyecanlı gençler için felsefi trip kaynağıdır.
tek cümle ile açıklamak gerekirse
rap bir dinse,sago ilahtır...
çok şey anlatıyormuş gibi görünüp de aslında hiçbir şey anlatmama sanatını icra eden arabesk rapci. bildiği bütün afilli kelimeleri arka arkaya sıralar ve sözlerin derin bir manası varmış gibi yapar. ama aslında yaptığı tek şey kral çıplak hikayesini müziğe uyarlamaktır.

misal bir şarkıya "fecre dal fedai cembiyeleri ile cenkte kaldı" diye afilli bir giriş yaptıktan sonra nakarat da "az önce doğdum, halatım yirmi yedi boğum ,sele gitti ağustosum ,vasiyet etmek istedim şarkılarımı kızıma, en sonunda kendimi vurdum, şarjörü doldurdum" gibi safi kafiye için yapılmış bir dörtlükle final yapar. sonra dinleyenler de "vay amuğa koyim yapmış herif" der.

aslında parçalarının içi boştur, biz kendimiz doldururuz olmayan anlamları yükleyerek. ha bi de şunu söyleyim bazı parçalarının tınısı güzeldir. ama onların da bütün ezgileri yabancı şarkılardan araktır. sagopa kajmer bpg'den sonra bitmiştir.
nasihatten korkan ve hayatı tek taraflı görmeye alışmış elemanların, karalama tahtası olarak gördükleri ve kendi egolarını tatmin etmek için dil uzattıkları zattır kendisi. uğruna yazılacak çok şey vardır ama anlayan zaten anlar be ağam. anlamayan da "içi boş" zanneder. ama bilmez ki gördüğü kendi içidir. ki sago ruhunun aynasıdır. bakarsın ve gördüğün şeyler farklıdır ama bu farklılık hep kişiden kaynaklıdır.*
kendisi dini motiflerle * değil de, amerikan motifleri ile şarkılarını süslese, kliplerine iki tane koca memeli iri gotlü abla koysa süper olacak rapper. ama maalesef sözleri amerikan motifleriyle değil de, islami motiflerle süslüdür. ee bu da onu kalitesiz yapıyor tabi.

+di mi lan recep
-essah diyon abi
+iki meme göreydik lan
-he valla abey
+bir de fack falan deseydi
-aynen abi nedir öyle irtica i faailetler falan
onu alan bunu da aldı; cübbeli ahmet sohbet kasedi.
hiphoplife mixtapes vol 1 nafile albümüyle diss manyağı yapılan repçi hacı hoca.

(bkz: adım evliya)
(bkz: frekans)

http://www.youtube.com/watch?v=17OXWD1WMPQ
Soft rapin kralı, hard rapin kralı ise Ceza'dır.
- erdener abi bu adam çok şey anlatıyor gibi ama ben bi bok anlamıyorum.

- olur öyle, zorlama
dini bir radyoda,neden japonyada hep depremler oluyor başlarına hep kötü şeyler geliyor?,çünkü onlar Allah,a inanmayıp putlara tapıyor diyip bizi dumur hale sokup gözlerden düşmeye sebeb olan kişilik.
ve ardındanda bize "bizim ülke müslüman nedense bir japonya kadar teknolojide ilerleyemedik" dedittiren durumdur.
arkasını ismailağa camaatini de almış olan bir repperdir.
EvLiya-ı Rap-rapin oğlu-asya kıtası rap yıldızı
Rapin tek sahibi.
rapten öte şarkılar üreten kelime canbazı.

(bkz: gölge haramileri)
mit tarafından ismailağa camaatine sızdırılmış mitçi.
not: bence
cemaat ilişkileriyle paralel olarak şarkılarının dinlebiliteside düşen rapçi. eski havasında değil artık şarkıları. albümündeki tüm şarkıların iyi oldugu günlerden albümdeki 1-2 şarkının dinlenebileceği bir duruma gelmiştir. bir de şarkıların sonundaki "ağğğğ" "sagooğğğğ mahlass kaff keeff"leri kesmesi gerekendir. dinleyenleri gaza getirdiğini sanıyorsa yanılıyor. sinir bozucu daha cok.
kelime cambazı. rapin kralı. küfürlü şarkıları çok çok azdır. hele ki diss ep. de cezaya küfürsüz o kadar laf atmıştır ki. başarıları yunus ağabey.
internetten şarkı sözleri okunduğu vakit bir insan bu kadar derin yazabilir mi diye insanı düşündüren ve her derin sözünde insanı farklı bir dünyaya getiren Sagopa Kajmer en anlamlı söz yazan rapçi diye tabir edilen,dini değerlere önem veren samsunlu rapçi
(bkz: başıma bir şey gelmeyecekse sagopa yı sevmiyorum)
(bkz: sagoyu sevmeyince başına bir şey geleceğini sanmak)
her ne kadar yaptığı müzik, dünya görüşü oldukça farklı da olsa, birkaç şarkısı var ki, yakalıyor arkadaş adamı. ne kadar kaçsam da, dilime dolanmış buluyorum, seviyorum.

insanı bam telinden yakalıyor bu adam, sevip sevmeme meselesi değil, kaçamıyorsunuz.
müthiş sözlere ve sese sahiptir. kendisini ilk gördüğüm yerde " abi hakkını helal nickimi senden çaldım" diyeceğim.
büyük insandır. Şu sıralar kendi albümünü yapmaktan ziyade, Abluka Alarm adlı gruba el vermişti ki, en az kendisi yapmış kadar iyi bir albüm dinlememizi sağlamıştır.

ilgilenenler için (bkz: Abluka Alarm - Süveyda)
tamamen kendi müziğini, kendi tarzını ortaya koyan bir sanatçıdır. anlatmak istediklerini en iyi şekilde ifade etme aracı olarak rapi görmüş olacak ki, bu dalı seçmiştir. halkeza, diğer müzik türlerine nazaran müziğin daha geride olup, sözün ön planda olduğu bir tarzdır rap..

fars dili ve edebiyatı bölümünden mezun olması sebebi ile de divan edebiyatı'nın o güzel ve zevk veren tadını şarkılarına yansıtan, google da bile arandığı zaman bulunamayan bazı farsça sözleri şarkılarına koyan bir üstaddır kendileri.

kendi deyimi ile karamsardır. karamsar rap müziğin dünya'da ilk midir bilinmez ama türkiye'deki ilk ve tek temsilcisidir. hissettiklerini karşısındakilere de hissettiren, tam anlamı ile cümle mühendisi olan birisidir. belki çok hızlı söyleyemiyordur ancak şu bir gerçektir ki, rap müzik sadece hızlı söylemek değildir. respect and peace yani rap i yani saygı ve barış'ı en iyi şekilde ifade etme sanatıdır bir yerde. o yüzdendir ki, yazdığı sözler insanın beyin fırtınası yapmasına neden olmaktadır.

insanın hayata bakış açısını değiştiren, dinleyiciyi kendisine bağlatan ve işinin ehli olan bir rapcidir. yeraltında kalıp, fazla gün yüzüne çıkmaması ile de kendine olan saygınlığını bir kat daha artırmış, sarfettiği sözlerinin dışına çıkmamıştır..

kısacası iyi ki var olan ve hep var olası bir sanatcıdır...