bugün

sagopa kajmer'in yeni albümü olan "kötü insanları tanıma senesi" isimli albümün altıncı parçası.
cok enterasan sözlere sahiptir.

Gölge Haramileri'ndeki bu dörtlüğün orjinali Yavuz Sultan Selime aittir.

Özelliği ise soldan sağave yukarıdan aşağıokunduğunda aynı olmasıdır. Bu dünya şiir literatüründeki ilk örnektir.

1 sanma şahım -- 2 herkesi sen -- 3 sadıkhane -- 4 yar olur
2 herkesi sen -- dost mu sandın -- belki ol -- ağyar olur
3 sadıkhane -- belki ol -- alemde -- serdar olur
4 yar olur -- ağyar olur -- serdar olur -- didar olur.

Şiirin tercümesi şöyledir:

Şahım Sen Herkezi Sadık Yar Sanma
Sen Herkezi Dost mu Sandın BeLki O Düşman OLur
Sadık OL BeLki O ALemde Komutan OLur
Yar OLur, Düşman OLur, Komutan OLur, SevgiLi OLur.
albüm ilk kez dinlendiğinde bile göze çarpan sagopa parçası.
düşmez kalkmaz bir allah'tır uyan diyerek derin düşüncelere gark edip,
"Sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur. Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur.
Sadıkane belki ol al alemde serdar olur, yar olur ağyar olur serdar olur didar olur."
kısmını sara sara dinlemek ve yoldan geçene "baksana şurasını ne hoş söylemiş, sözlere bak, ne şirin herif bu yahu! " demek isteğini damarlara zerk eder.
* *
sagopanın olayı abarttığı parçası!
tahmin ediyorum ki bu adam gerçekten abartı bir zekaya ve inanılmaz bir sanata sahip

yada 50 ile 100 arası bir çalışma grubu var sokuyo bunları bi kütüphaneye "saldırın üstü tozlu kitaplara! bulabildiğiniz, işimize yarıyacak ne kadar kelime kafiye bulursanız getirin!" diyo sonra oturuyorlar büyükçe bi masanın etrafına hayvan-bitki oynar gibi günlerce uğraşıp yazıyolar bu parçaları

basit bir örnek:
abile patladı, demlenir sîmam, nûşinrevandan handan ummam ben
ahu-yi felek mum, ben şamdan. düşmez kalkmaz bir allah'tır uyan

abile: derinin su toplaması sonucu oluşan kabarcık
simam: arapça'da zehir kelimesini çoğul hali
nüşinrevan: iran'da 531 ile 579 yılları arasında hükümdarlık etmiş, adaletiyle ün salmış sasani şahı
handan:neşeli,sevinçli,şen,gülen
ahu-ı felek: feleğin güzelliği, başdöndürücülüğü
Sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur.
Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur.
Sadıkane belki ol al alemde serdar olur,
yar olur ağyar olur serdar olur didar olur

dizeleri yavuz sultan selim'e aittir.

ayrıca ''düşmez kalkmaz bir allah'tır uyan,uyan,uyaaan'' bölümünü sanki saba makami ile söylüyor. *
sagonun cezaya verdigi akıl almaz cumlelerden kurulu disstir. artık ceza burdan okursa anlasın diye altlarını cizerek yazıyorum.

giriş : (kendini tanıtma)
Akar sular dönmez geri tıpkı gençliğim gibi,bebekti ceninin ergeni,bir erdi büyümüş meyvesi.
Sakal-bıyıkla geride kaldı Yunusun hamlık evresi,sivilce,akne katledildi soldu yüzümün güneşi.
Ve çivisi düşmüş tablolarda bir resimdi kendisi,kükreyen şu gökyüzüde kuşun kilitli kafesi

gelişme (ve diss in başlangıcı )):

Tersi döndü güvenin ansızın belirdi dostun hilesi ,fincan kahve içtim kursağımda kaldı telvesi. (40 yıl hatırı varmış nerdee)
Kırıştır yalan kahpesi,baştan akıl alır ya cilvesi.Yıkar,geçer bir dostun düşmancasına hamlesi.
iki boy aşmış ihanetin ki kati yok bahanesi,hayrından umutsuzum getirme bari şerrini`.
Ve hepsi aynı yolda yolcu onca bedenin kellesi,meydan önüne dizilecek ve alınacak ifadesi(diss ulen diss).
Dualar olmasaydı kim kovardı kalleş iblisi? kalbim ak da pak da desen yüzünden yansır pisliğin.

Sago sus!...husus derin çukurda içine sin,pusu kuran huşu içinde gözlerinde kin belirgin.
Vay senin şu kindar halin.Hin pilanların var hin.Cenin büyüdü savaşa girdi silahlarımı bana verin.
Yardan sarkıttığın dostlarından kaçının ipini tuttun ? Onlar güldü,sen somurttun.Kalbinde kaç gül kuruttun?
Hatıralarından yüzde kaçını unuttun? senin adını anmamak şartıdır dosluğumun.

sonuç:

Rap ten olma gökyüzünün güneşi sago bu benim yüzüm.Gölgeme sığınır mana özüm,hicran çölüne düştüm.
Yüz pınar yaş akıtsın gözüm.Kendi başıma öğrendim,kendim büyüdüm.Dudaklarımla gömdüm.
((ve buyuk ustad yavus sultan selimin yıllar once verdigi dissi cezaya hitaben soyler))

Sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur. Herkezi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur.
Sadıkane belki ol al alemde serdar olur,yar olur ağyar olur serdar olur didar olur.
imana getiren parça!!!

harbiden hani turistler ney sesi ile , ezan sesi ile müslüman olur ya , bu parçada insanı biraz dine sevkediyor.
(bkz: Googlebot)
(bkz: Örümcek)
(bkz: Bot)
kits'te şu ana kadar dinlediğim 5 şarkıdan en dikkat çekicisi.*
yavuz sultan selim'e ait olan dizeler şah ismail'e yazılmıştır ve kafiyeler satranç kafiyedir.

gelelim dörtlüğün hikayesine: şah ismail satrançta kimsenin kendisini yenemeyeceğini düşünmektedir. yavuz sultan selim tebdil-i kıyafet eyleyip acem diyarına gider. orada fakir bir derviş kılığında satranç oynamaya başlar ve herkesi yener. ünü şah ismail'in kulağına kadar gider ve şah ismail bu derviş ile satranç oynamak istediğini onu bulup getirmelerini emreder. satranç oynarlar ve yavuz sultan selim kazanır. şah ismail kendinden aşağı gördüğü bir garip devişin kendisini yenmesini sindiremez ve onu aşağılar. sonra yavuz sultan selim'in dilinden bu dörtlük dökülür.

Sanma şahım herkesi sen sadikane yar olur.
Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur.
Sadıkane belki ol al alemde serdar olur,
yar olur ağyar olur serdar olur didar olur. * *
şarkılarla dayak yiyiyorum sagopa sayesinde. bu son darbe oldu. yok böyle bir şarkı.
sagonun astigini gosteren parcasi.

divan edebiyati ile rapin biraraya gelebilme ihtimalini daha onceleri imkansiz olarak tanimlardim lakin sago cok iyi harmanlamis bu parcasinda.

yavuzun iran sahina yazdigi dortlugude koymus parcaya. cok guzel olmus cok.

Sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur. Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur.
Sadıkane belki ol al alemde serdar olur,yar olur ağyar olur serdar olur didar olur.
sagopa kajmer'e artık gönderilecek iltifat kalmadığını gösteren yani parça eser falan demek istemiyorum. inanılmaz bişi.
sagopa'nın bazı şeyleri aştığını gösterir.
kits'in en akılda kalan parçası. ayrıca yukarıda belirtilenlere ek olarak alt yapıda kullanılan ritm de etki tepki parçasındaki ritmin tamamen aynısıdır.
(bkz: google haramileri)*
tarz tanımayan şarkı. kişi ne tür müzik severse sevsin kişiye kendini dinletiyor. illa rapçi olacan diye birşey yok. o kadar yani..
sagopa kajmer'in albümde liriklerinden önce not olarak, "s.k kafalar anlayamaz" diye not düşmesi gereken şarkıydı. düşmemiş, hata yapmış.
içinde vezn i aher barındıran şarkı.*
sagopa kajmer'in en güzel parçlarından biri.
bir sagopa kajmer şarkısıdır. sagopa'nın son 2 yıldır ne yaptığını anlamamış olan eski bir sagopa kajmer hayranı olarak şunu söyleyebilirim, sagopa uçlarda yaşıyor ve şarkıları eskisi gibi değil.
yaptığı şarkılarından en can alıcısıdır. Özellikle 'hicran çölüne düştüm, yüz pınar yaş akıtsın gözüm.' kısmı ve sonunda sultan selimin dörtlüğünü kullanması çok dehşet vericidir.
zeka seviyesi düşük insanların anlayamayacağı mükemmel sözlere sahiptir. kullandığı sözler çok etkileyicidir. bu entry yi girdikten sonra, sago dinleyen yobazdır gibi başlık açılması da muhtemeldir.
fars dili ve edebiyati mezunu olduğunu bu şarkı ile belli oldu. sagopa resmen akademik bir tez hazırlamış sanki!
herkesin anlayamacağı bir sagopa kajmer eseridir. süperdir.

Ahu-yi felek mum,ben şamdan.Düşmez kalkmaz bir Allah`tır uyan!..