bugün

(bkz: temiz olmak)
(bkz: salak olmak)
namaz sırasında omuz omuza vererek gerçekleştirilen eylemdir.
Bir marketten herhangi bir şey aldığında paranın üstüne bakmadan cebine atandır.
kimi zaman kendimize sorduğumuz en büyük sorudur acaba ben çok mu safım?

kimi zaman kendimizi avuturuz saf insan saf olduğunun farkında olmaz diye.

kimi zaman da saflıklar yapıyoruz ki kendimizi bu konu ile sorguluyoruz deriz.

bilmiyorum acaba hangisi.
en iyisidir ya tabi gerçek saf olanlar için hiç bir zaman kötü düşünmeyen biri fesat olmayan biri yani saf olmak öyle millete laf atarak ben safım demekle olmuyor ya bu arada gerçekten hangimiz daha saf ? senin yalanlara dolu hayatın mı yoksa benim gerçekleri söylediğim laflar mı ? ya gerçekten soruyorum bunu nasıl yanımdan geçipte o kadar anının hatırına dönüp bir kere bakmıyorsun ya belki benim sana söyleceğim şeyler var anlamıyorum cidden.
telefon dolandiricilarinin sizi yasa disi seylerle suclamasi ve sizin de once polisi arayip "memur bey bugun su numara beni aradi. ben yasa disi seylerle ugrasiyormusum.. oyle dediler. bunlar kim?" diye sormak yerine..

dolandiricilarin dediklerinden sucsuz yere korkmaniz durumudur.
O kadar safımki bana kötülük yapan insanlar için acaba durumu nasıldır iyimidir diye düşünüyorum. Bir de duama da katıyorum umarım mutlu olurlar falan diye. saf katıksız saflığın en üst düzeyi benimkisi.
Bazı çakallar tarafından kötü bir vasıfmış gibi lanse edilir.

Lakin saf olmak iyidir, temiz olmaktır, art niyet beslemeyen insan olmaktır.
Saftrik olmaktan yeğdir.
Ancak bir yere kadar işinize yarar. Gözü açık insanlar tarafından çok sömürülürsünüz.
türkiyede çok fazla zarar görmenizi sağlayacak durum. hayatta kalmak için biraz piç olmak gerekiyor.
istemsiz bir özelliktir.
şu an üzerimde varlığını hissettiğim durum.
Kevgire dönmüş bir sırta sahip olmak demektir.
bu aralar beyin yıkama,mobbing, psikolojik savaş,psikolojik baskı,kontrollü gerilim vb. konulara el attım.lan öğrendikçe bugüne kadar yaşadığı problemlere bakıyorum ve ulam diyorum ne kadar safmışım.ben kimseye karışmayayım kimse de bana karışmaz diye bir şey yokmuş.Bunları ben gördüm başıma gelenleri yeni anlamlandırıyorum.millette ne kafa varmış ya.çok safmışım
Aldatılmaya yol açar. Allah bizi aklı fikri erkek olmuş, bir erkeğin yetmediği, fingirdek kaşarlardan korusun.
Yurtta bazı arkadaşlarımız malesef böyle olduğu için kandırılıyordu. Ben hep savunucu olduğum için yapanlara karşı duruyordum. Adam köyden gelmiş napsın yapacak bir şeyi yok. Daha çok yardım edileceğine böyle yapıyorlardı. Sinir olurdum.
iyi niyetli, temiz olmaktan kaynaklanan davranış hali olarak bilinen durum. saf olmayın, saf olan kaybeder denilmesinin nedeni saf olmanın kötü bir şey olduğundan ziyade, art niyetli, tabiri caizse cin fikirli kişileri değiştirmek zor olduğundan, onlara karşı bu yönünüzü belli etmeden kaçının demek gibi bir şeydir. tam anlatamadım özür dilerim ama demek istediğim iyi niyetli olan kaybeder diye bir şey yoktur diye düşünüyorum. ama iyi niyetli olan kaybeder diyenleri de anlayabiliyorum. çünkü aslında bunu diyenler iyi niyetinizin zarar görmemesi için diyenlerdir. yani o iyi niyetinizen saf olma durumunuzdan istifade edenler olmasa, iyi niyetli saf olmak kaybettirir demezdi, öyle diyen insanlar.
Saf olmak bazen iyidir çünkü içinde fesat ve kin taşıyan insanların sonu hep pis geliyor. Onun için saflık ile arınmak gerekir bazen.
günümüz insanlarının hak etmediği insandır.bir iki tane varsa çevrenizde öpüp başınıza koyun,fazla kalmadılar belki kalmamalılar.
iyi niyetli bakabilmektir hayata ve insanlara..

lakin hep kullanılmayı ve hep kandırılmayı da beraberinde getirir bu olgu ama bir müddet..

bir müddet diyorum çünkü ne adar saf olsanız da bir yere kadar dahası anlayıncaya kadar geçerlidir bu saflık..
içi temiz insan olmak, herhangi bir artniyet beslememek.

bir de bu saf olmanın kötü anlamlısı var. kendini ezdirmek, ağırlığını koyamamak, kullanılmak vs vs.

kötü anlamda saf olmayınız dostlar. içiniz temiz olabilir, ama gerektiği yerde hayır diyebilmeli, ve ağırlığınızı koyabilmeniz gerekiyor.
Dış görüntün nasıl olursa olsun, içindeki iyi niyet seni dünyanın en güzel insanı yapar.

"Herkesin niyeti neyse eline geçecek odur."(hz.muhammed(sav).
Toplumun çoğunluğunda birini tüm iç dünyanı ve savunmasızlığını ortaya koyarak sevmek saf olmak olarak algılanır. aptalca bir şeydir yani.

Aynı zamanda iyi niyet de saflıktır. Hatta o bazen daha öteye geçer enayilik olarak algılanır.
Yıllarca ama sende çok safsın yeaa diye tiye alınmış bir insan olarak söylüyorum;
Saf olmak en güzeli. Beddua almamak ve icinin rahat olmasi yeter insana. He sınırları korumak şartıyla.