bugün

klasik Guy Ritchie filmlerine göre oldukça sert ve ciddi bir anlatıma sahip olan film. yine de kurgu olarak bildiğimiz guy ritchie; karışık ve anlaması zor. güzel bir film.
mr. green ve sorter karakterlerine hayran bırakan enfes film. esasında hayranlık mr. green'e değil de jason statham abinin şimdiye kadar oynadığı bütün boktan filmleri unutturacak kadar iyi oyunculuk sergilemiş olmasınadır. izleyin ve feyz alın.

hele ki sorter dallamasının o finale yakın yaptığı şov var ki asla kaçmaz.
all against all şaheserini barındıran, baştan sona hiç sıkmadan dinlenebilitesi olan the haunted albümü. albümün bilinen şarkılarının** yanı sıra giriş riffleri aha at the gates demenize sebep olacak sweet relief, nakaratı aşmış güzellikte olup eşlik edilesi aynı anda da kafa sallanası who will decide ve anlatmakta güçlük çekeceğim burnt to a shell diğer öne çıkan parçalar.
oldukça başarılı, ciddi bir biçimde izlendiğinde anlaşılır,film içindeki küçük anektodlarla düşünmeye sevkeden 2005 yapımı güzel film.
insanın egosuna karşı mücadeleyi anlatan, kurgusu müthiş guy ritchie filmi.
Madonna'nın sözleri çok seksi(justify my love ve erotica kadar değil)ve eğlenceli şarkısı ayrıca David Guetta(One Love)remixini şahsım adıma daha bi çok sevdim. bu güzelim şarkıya video klip çekilmeyecek olması ise çok yazık artı bu şarkıda da yırtık dondan çıkar gibi gene bi lil wayne var.

my love's a revolver
my love's a revolver

oops i guess i shot ya
my finger's on the trigger
i had a bullet with your name on it
click click
i'm a sex pistol
my love should be illegal
real deal baby
i'm no counterfeit
click click

line 'em up
knock 'em down
my looks can kill
e-o-e-o
my body's fully loaded
and i got more ammo

line 'em up
knock 'em down
my looks can kill
e-o-e-o
you're an accessory to a murder cause

my love's a revolver
my sex is a killer
do you wanna die happy?
do you wanna die happy?
i let it bang bang
i send a bang bang

my love's a revolver
my sex is a killer
do you wanna die happy?
do you wanna die happy?

bang.
tha shooting name is wayne
the victim didn’t complain, she just screamed shoot again.
i gave her extra rounds. my barrel twist around.
i am mr. shoot ‘em down. i leave hearts on tha ground.
my love-using weapon. and yes i use it well.
then i let the rose petals cover up the bullet shells.
i never shoot and tell. i only shoot to kill.
and the vest aint goanna help it even if you’re laying still.
my love is a revolver. do you want to be my target.
cuz i’m a sharp shooter. matter of fact im tha sharpest.
my aim is so flawless, girl you can be the farthest.
ima still shoot my love, let me know that you caught it.
im the trigger man, i pull it. i will when he wouldn’t.
do you want to eat the bullet? and i know where to put it.
its weezy. f baby. im shooting like the [omit].
girl i should be illegal. better put the safety on it.
madonna'nın an itibariyle, çıkardığı en son hit parçasıdır. orjinalinde lil wayne ile düet yapmıştır lakin parçanın david guetta remixi muhteşemdir, dinlemeye değer kesinlikle.
kendi normalinin dışında bir guy ritchie filmi. diğer filmleri gibi değil, açıkçası bu filmde pek çözülmüyor olaylar. üstüne düşünmek, biraz kafa yormak isteyenlerin arayacağı tarzda bir film yapmış bu sefer başarılı yönetmen.
jason statham'ın oyunculuğunu konuşturduğu filmdir.
anlaması gerçekten zor bir film. özellikle iç ses çanlandırmaları olan bölüm gerçekten insanı zorluyor. bir de altyazılı izliyorsanız iyice kafayı yersiniz kimin konuştuğunu anlamak için.
karmakarışık, kafa yoran filmleri severseniz bu tam sizlik. zaten konu bir satranç ustası ve bir üçkağıtçı üzerine kurulu.

sorter adamımsın.
pek çok roman kahramanının canına kıydığı silah.
goethe'nin genç werther'in acıları kitabında kahramanımız werther lotte ye duyduğu aşkın ızdırabından tatlı canına yine revolver ile kıymıştır. pek çok türk yazarında cinayet ve intiharlarda kullandığı ünlü bir kardeşimizdir.

en son orhan pamuk amcamız yeni hayat adlı romanında pek bi bahsetmiştir.
guy ritchie'nin yazdığı, 2006'da gösterime soktuğu, rollerin başına jason statham'ı koyduğu, izleyenlerin aklını oynatmasına sebep olduğu, önce hüplettiği, sonra gümlettiği güzide film.
gecenin bir vakti uykuyla uykusuzluk arası televizyonda kanal değiştirirken denk geldiğim daha önce duyulup izlenecek filmler arasına aldığım bir filmdi. insan keşke uykuya bu kadar yakınken bu filmi izlemeseydim diyor. çünkü aralara attıkları fight clubı anımsatan felsefi cümleleri idrak edemiyor bir saatten sonra insan.
şu entryi girerken bile gözlerim kapanırken keşke bu gece izlemeseydim dedim.

2. kez kesinlikle izleyeceğim filmdir aynı zamanda.
filmin soundtrack'leri insanı bitirir.
Get around town ve leave me alone gibi güzel şarkılara sahip fransız grup.

http://www.myspace.com/popdechambre
the beatles'ın 1966 yılında çıkardığı favori albümler listesinde başları çeken bir albümdür.
(bkz: eleanor rigby)
sizden evrenin sırrını bir buçuk saatte açıklamanızı beklemiyoruz ama siktimin filmlerini bu kadar kafa karıştırıcı yapmak zorunda msınız sayın guy ritchie?

ego? ben senim.. sen biz.. ne korkak mı? yalvar! şah mat!
filmi iki kere izledim ve bir kere daha izleyebileceğime eminim. Filmde Jason Statham ın canlandırdığı ''Jake Green'' karakterinden ziyade Andre Benjamin in canlandırdığı ''avi'' ve Mark Strong ın canlandırdığı ''sorter'' karakterleri daha çok etkilemiştir beni. filmi kavrayabilmek için başından sonuna kadar filme odaklanmanız filmi seyretmeye mecbur kılmaktadır sizi ki bu da guy ritchie nin uyguladığı kaliteli bir tekniktir kanımca. Evet, film yer yer usual suspects ve fight club gibi filmleri anımsatsa da kesinlikle bunlardan bağımsız bir filmdir. Üstü kapalı biten filmler her zaman dikkatimi çekmiştir ve bu filmde izlendikten sonra bile kafanızı kurcalamaya devam eden bir türdedir. Filmde kullanılan müzikler ve sözlerse ayrıca dikkat çeken unsurlardandır.

''zeki olabilmenin tek yolu daha zeki bir rakiple oynamaktır''
''en büyük düşman en son bakacağın yerdedir''
halk arasında altıpatlar adıyla bilinen tabanca türüdür bunun sebebi genel olarak 6 mermi taşıma kapasiteleri olduğu içindir ancak 8 mermiye kadar taşıyabilen modelleride mevcuttur. şarjörlü tabancalara* göre avantajları her zaman ateş etmek için hazır durumda olmalarıdır böylece acil durumda hızlıca ateş etmek gerekirse şarjörlülere göre daha hızlı ateş etme olanağı vardır şarjörlülere göre daha uzun menzile sahiptir ayrıca boş kovanları ateş edildikten sonra yere dökmediği için ve ateşlenen mermi hedefi delip geçtiğinden nasıl bir silahla ateş edildiğinin bulunmasını zorlaştırır. dezavantajları ise her zaman ateş etmek için hazır olsalar bile yeni mermileri silaha koymak* zor olcağı için çatışmanın ilerki zamanlarında şarjörlü tabancaların üstün gelmesini sağlar vede susturucu vb. ekipmanının nerdeyse bulunmaması. en çok bilinen ve en beğendiğim revolver tipi tabanca için (bkz: 357 magnum)
--spoiler--
bu aşk burada biter ve ben çekip giderim
yüreğimde bir çocuk cebimde bir revolver
bu aşk burada biter iyi günler sevgilim
ve ben çekip giderim bir nehir akıp gider

bir hatıradır şimdi dalgın uyuyan şehir
solarken albümlerde çocuklar ve askerler
yüzün bir kır çeçeği gibi usulca söner
uyku ve unutkanlık gittikçe derinleşir

yan yana uzanırdık ve ıslaktı çimenler
ne kadar güzeldin sen! nasıl eşsiz bir yazdı!
bunu anlattılar hep, yani yiten bir aşkı
geçerek bu dünyadan bütün ölü şairler

bu aşk burada biter ve ben çekip giderim
yüreğimde bir çocuk cebimde bir revolver
bu aşk burada biter iyi günler sevgilim
ve ben çekip giderim bir nehir akıp gider

--spoiler--
*

ayrıca hababam sınıfında; şaban' la edebiyat hocası arasında geçen;

- aman hocam kaçalım.
+ neden oğlum? ne oldu ?
- bekçi hurşit' in eline lüverver vermişler. yakalarsa sizi de vurur bizi de.

diyaloğunda lüverver derken, revolver kast edilmektedir.

(bkz: dünya nın en gereksiz bilgisi)
farklı markalar tarafından üretilmiş dünyadaki ilk birden çok atış yapabilen döner mekanizmalı tabancalara verilen genel isim.aynı mekanizma bazı tüfek tasarımlarına da uyarlanmış fakat çok başarılı sonuçlar vermemiştir. toplu mekanizmanın yarattığı kısmi basınç kaybı nedeni ile uzak mesafeden ziyade yakın mesafeye etkili atış yapabilir. genelde altı adet mermi yuvasına sahip olmakla birlikte beşli ve yedili tasarlanmış mekanizmaya da sahip silahlar vardır. özellikle yedililer öyle elinde revolver olan biri ile çatışmaya girip ahanda altıncıyı da sıktı mermisi bitti diye yeşil kurbağa gibi saklandığı yerden ortaya çıkan pekçok kovboyu buffalo cennetine göndermek için yapılmış bir ibneliktir nitekim.
smith wesson gibi rus ruleti oynamaya müsait tabanca. ama denemeyin ya.
son seferde korkudan çişimi ettim, çişimi ettim, popom kuru kalmadı.
Ünlü yönetmen Guy Ritchie kendi Fight Clubunu cekmistir. Filmde tabiki Jason Statham yine o süper oyunculugunu göstermistir. Cesitli sitelerden 6 civarinda not almasina karsin bendeki notu hayli yüksektir efendim. Filmdeki kamera acilari, konusmalar, satranc sahneleri ve Jason Statham'in asansördeki sahnesi filmi mutlaka izlenmesi gereken filmler kategorisine sokmustur. Elestirmenler bu film konusunda ikiye ayrilmistir, bir kismi filmin muhtesem oldugunu belirtip sanat eseri olarak nitelendirmistir. Film 2005 yapimi olmasina ragmen cogu kisi tarafindan bilinmez.
heves ettim, indirdim, izledim. oyunculuklara hayran kaldım özellikle Jason Statham'lı asansör sahnesi bitirdi beni. ama anlamadıım yerler var sözlük bi daha mı izlesem??
madonna'nın aşmış şarkısı.
zannımca kafaya değil de enseye ateş edilmesi ile filim genelinde binlerce dolarlık özel efektten feragat edilmiştir iyi de olmuştur birde bir sahnede sağ eli ile silah kullanıp diğerinde sol elini kullananları ile dikkat çeker.