bugün

renault gibi bir markanın üreticisi olması itibariyle önemsiz araçtır. renault lan ne olabilir ki...
şekli hoş içi fos bir reno daha.
"talismana ısmarladım nargile" adlı eserimi reklam müziklerinde kullanmak isteyeceklerini tahmin ediyorum.
Röno olduğu için bakmaya gerek bile duymadigim hurda.

Arabayı alman yapar,dünya biner.
Almana motor veren, araba üreten firmanın ılık fanboylarca bok atılan bir modeli.

Bunların bayıldığı tok sesinin kapıya vurunca mı çıktığını sanıyorsunuz?
şimdiye kadar devamlı tasarım değiştirmeleri ve tasarım zevksizliği, iç mekan kalitesizliği, güvenlik zaafiyetleri( en yakın örnek, 2013 yılında euro ncap'te renault megane-peugeot 301-citroen c elysse modelleri 3 yıldız alarak sınıfta kaldılar) vb nedenlerle soğuk bakmışımdır fransız arabalarına. böylesine büyük bir medeniyetten başarılı bir araç çıkamamasına da hep şaşırmışımdır. eyvallah 1.5 tci gibi dehalar var elbet ama fransız arabası deyince akla gelen de clio be abi. bir de çocukluğumda hayran kaldığım ve sevdiğim efsane safrane.

neyse, bu araç bendeki bu tabuyu en azından şimdilik yıktı. tabi binip deneyince durum farklı olabilir. dış tasarımda alman, ingiliz ve amerikalıların sahip olduğu elit ve sade çizgilere geçen ilk fransız. tabi yine fransız farklılaşmacılığı, aşırıcılığı hafiften seziliyor bazı noktalarda, örneğin stoplar ve gündüz farları, ancak güzel bir tat vermiş bu detaylar. araç elit bir fransız bürokratı.

iç mekanda gayet hoş bir ambiyans kurulabilmiş. daha önce kullanılmış mıdır bilmem ama ilk kez bir renault'ta ahşap, deri gibi değerli hissettiren malzemeler ve rahatlatıcı ve birbiriyle uyumlu kabin içi renkleri görmek beni bir otomobilsever olarak sevindirdi, çünkü gidişat renault'ta doğru yönde. ayrıca carviser kardeşimin videosunda araç detaylı anlatıldığı üzere, teknik olarak passat insignia tadında gayet üst sınıf bir araç (https://www.youtube.com/watch?v=1_4x47GtRTE).

renault'tan dileğim, lütfen bu tasarımı evrimle, devrimleme. 6 7 sene sonra talisman'ın çıkacak yeni kasasının adını yine gidip değiştime, bu köklü fan kitlesi oluşturmanı engelliyor. yıllardır safrane'dan laguna'ya ve en son latitude'a bir sürü isim değişti bu segmentte. artık gerek yok bence.
arabanin ne onu ne arkasi passata benzemiyor icine baktiysaniz ahsap detaylari ve ekstra derili versiyonu passati havada karada oper. olmus renaulttur kendisi. yalniz arabanin fulu 150 160 bin bandinda olacak muhtemelen oradan kaybediyor.
tasarımı güzel araba , rakibi CC eğer 100 binden başlayacak ise. 100 binden başlayan bir arabanın 1.5 dci ile sunulması kepazeliktir. Benim kanaatim bu arabının rakibi Passat , S60 , Suberb ve Insigiadır. Fiyat 100 bin den başlıyorsa avucunu yalar renöö.. O arabının başlangıç serisi resimdeki gibi görünmeycektir. Fiyat /performan oranı bok gibi bir arab olucaktır.
100 bin tl yi niye renoya veriyim diye sordurtan araçtır.

lan tipine çarpıyım audi gibi bi faktör var ortada.
Full + Full 100 bin olsa belki tutacak araçtı.
508 e daha çok benziyor.

görsel
100.000 etmeyecek, değerlemesi yanlış yapılmış araba.

şöyle 55-60.000 civarı olsa almayı düşünürdüm.
önümüzdeki haftasonu test edeceğim renault'un laguna ve latitude'dan sonraki d segmenti temsilcisi.diğer bir deyişle fransız üreticinin 2016 ve sonrası yeni amiral gemisi.bu arada şubat 2016 itibariyle Türkiye yollarında olucak imiş.
ful paket 1.6 dizel otomatik 169 beygirlik versiyonunun 133 bin ayni paketin 130 beygirliginin ise 128 - 130 bin liraya satilmasi surpriz olmayacaktir.
Görür görmez aşık olduğum araç. Babam bile öyle oldu. Sanırım ilk defa bir araç için 0 km araba alınmaz tabumuzu yıkıp bu araba için sıraya gireceğiz.

O aylık 1500 tl geliri olup passat üff ne araba yea diyen, hayatında Flash tan yukarı Renault arabaya binmemiş embesiller konuşmaya devam etsinler.

Pederden peşin Edit: oha, bunun coupe diye bi şeysi var, o daha güzelmiş.
full icon 130 bin civarına satılır. fakat kimse o kadar parayı bu araca vermez. yalniz clio olmuş 65 bin lira. allah garibanın haline acısın.
Renault' un kedi olali ilk defa bir fare tuttuğunun göstergesi olan seksi araç.

Ancak önden hafif passat' i andirmiyor değil.
132500 tllik fiyati 160 bg motoru ile satilabilor bir aractir. Almak isteyenler 6 7 ay beklesin yaz sonuna 115 civari 2. El alsin.
Renault modelleri genellikle fiat, citroen vb sınfındaki markalardaki muadillerine on basar. clio, symbol bile. bu açıdan, tılsım; oldukça şık duruyor. alabilirim.
baya iyiymiş bu ama çokyakıyodur.
Test sürüşü ile izlenimlerimi söylüyorum, mükemmel.

Yağmurlu havada teste çıktığımız için gergindim biraz, direksiyona geçmedim.

iç mekan kalitesi efsane ötesi, kusursuz. Mercedes konforu yaşatıyor.

Bir ara viraja girerken ibreye baktım, 140 idi. Yağmur şiddetliyken bu kadar rahat dönmesi şaşırttı.

Ayrıca fren destek olayı da muazzam.

Mobilden ancak bu kadar yazabiliyorum, gidin test edin.

Test etmeyen de reno reröre desin dursun.
100 km'de 3.6 litre yakalıyormuş. Fabrika verisi. Süper. Polo bm tdi yakıyor o kadar. Bu oranı elbette yakalayamaz ama benim 1.6 dizel 5.3 fabrika verisi.
renault modeli araç.

https://www.youtube.com/watch?v=k0g26NsjBb0

fransız araçlarını sevmem lakin hortlatılan modelin bu yeni kasasını çok beğendim. hafiften sanki alman vari bir çizgisi var.
bugün 160 bg dizel full donanım olanını test ettiğim otomobildir. performansı beklendiği üzere gayet iyi. iç malzeme kalitesini daha iyi beklerdim. Laguna 3 çıktığı yıl malzeme kalitesi olarak bundan çok daha üst seviyedeydi.
laguna 3 efsanesini toplam puanda geçen bir araba hala yapamadı renault kanımca, hele de fiyat/performans konusunda!
Aralıksız olarak 1 aydır her gün internet sitesinde 2. El ilana düşmüş mü diye bakıyorum, düşmemiş.

Alan varsa satsın abi, o ne öyle şey gibi araba.

Not: ölücüyüm. Eheh