bugün

çünkü ak parti dir.**
(bkz: eşeğe altın semer de bağlasan eşek yine eşek) **
12 eylül'le hesaplaşacaz deyip 12 eylül'ün anayasa'da ve türkiye' de var olan hiçbir ürününe dokunamamak..çünkü:
1- yemiyor.
2-zaten hepsini ele geçirdiler..

(bkz: yök)
statükoyu desteklemek.
onca çağdaş avrupalı yeniliğini sırf tayyip yüzünden reddetmek.
birazcık hukuk bilgisine sahip olmak ve akp'yi tanımak.

(bkz: anketimi de doldurdum rahat ettim)
yobazların kökünü kazımak.
Bahçelinin bir 40. yıl konuşması daha yapmaması için hayır denilebilir.*
(bkz: http://www.facebook.com/v...deo.php?v=104356852914528)
gerizekalı değilim. demokrasi oyunu oynayıp da faşizm uygulayana kanmıyorum. yetmezse özel mesaj at ey toy!
recep bey götü kurtarmasın diye. yaptığı yolsuzlukların hesabını sorabilmek için.
- "bitaraf olan bertaraf olur" diyebilecek kadar statükocu bir zihniyetin projesi olması.
- iftar sofralarını siyaset meydanına çevirerek, dini siyasete alet etmeleri.
- ordu da dahil devletin tüm kurumlarını boyunduruğuna alıp, yargıyı da tamamen ele geçirmek isteyen bir hükümetin hazırlığı olması.
- önderlerinin "yalancı" olması, olayları saptırmak için türlü numaralarla bin bir çeşit "yalan" söyleyerek su üstüne çıkmaya çabalaması.
- dinci kadroların devletin tüm kurumlarına yerleştirilmesi. ülkede yeni bir yeşil sermaye grubunun yaratılması. albayraklar gibi dinci grupların milyarlarca dolarlık zıplamalarla devasa boyutlarda büyümeleri.
- 8 yıl önce ülkede terör diye bir şey kalmamışken, bugün herkesin çıkıp meydanlarda demokratik özerklikten, ayrı devlet kurmaktan, yeni kuracakları devletin ikinci resmi dilinin zazaca olacağından vs. bahsedilmesi.
- bugün için ülkenin en önemli gündem maddesinin kpss sorularının çalınması olması gerekirken, beyfendilerin bu işi dillendirmemeleri, delilleri karartarak olayın saptırılması ve garian insanlara atılması için uğraş vermeleri.
- evet oyu alabilmek için referandum öncesi memur zam oranalrını arttırmaları, memur maaşlarını bayram öncesine denk getirmeleri, esnafa verilen kredilerin tam da bu zamanda düşürülmesi.
- sırf kürt oylarını alabilmek için kürtlerin şımartılması, türklerin bu ülkede ikinci sınıf vatandaş konumuna düşmesi.
- "bakanım buraya niye hizmet getirmiyorsunuz" diye soru soran vatandaşın, "konuşma, kes sesini, git öğren neler yaptığımızı" diyerek azarlanması. o vatandaşın yaka paça dışarı atılması.
- teröristlerin sınırda karşılanıp, ayaklarına hakim götürülüp, "pişman değilim" dediği halde serbest bırakılmaları.
- 12 eylül mağdurlarıyla bu referandumda oylanacak maddelerin uzaktan yakından ilgisi olmamasına karşın, çıkıp ekranlarda ağlanarak duygu sömürüsü yapılması. o mağdur ve şerefli insanların acıklı hikayelerinin şerefsizce kendi amaçlarına alet edilmesi.
- ergenekon diye bir iddianeme ile karşı görüşteki herkesin içeri atılması, insanların daha suçlarının ne olduğunu bilmeden yıllardır hapis yatmaları, ölmeleri.
- medyayı tamamen baskı aracılığıyla sindirmiş olmaları. doğan grubu gibi medya kuruluşlarının bile milyarlık cezalarla sindirilmesi.
- en başındaki insanın bop'un eşbaşkanı olması, ülkeyi satmayacağına dair güven duyulmaması.

sebep çok, ama en çok da "bu hükümete güven duyulmaması" deneilir. güven duymamak için de bir sürü sebep var.
yargıtayyip, sayıştayyip, danıştayyip

(bkz: bir tayyip in arka bahçesi)
http://www.akparti.org.tr...yasa%20teklif%20metni.pdf

buradan tüm maddelere ulaşabilirsiniz. neden hayır demeniz gerekiyor olduğuna gelince, size şu maddeleri okumanızı öneriyorum:

madde 3: "hakkımızda soruşturma açılırsa bu esnada yurt dışına kaçabilelim" maddesi.

madde 6: "bizim hazine gelirinden %50 payımızı kestiniz, bizim partiyi kapatmaya çalıştınız. Bu bir daha olmasın. PArti kapatmak zorlaştırılsın. Böylece biraz yanar dönerlik yaptığımızda öyle hemen partimizi kapatmayın." dahası güyya gelirleri %50 azaldı; ama maşallah demek ki fazlasıyla yetiyormuş. Her yerde bizim paralarla "evet" reklamları, "evet"li halk iftarları...

madde 10: "burada bizim fehullahçı askerlerimiz, bir şekilde fark edilir, yakalanıp ordudan atılırlarsa, yargı yoluyla onları geri sokabilme hakkımız olsun- nasolsa birazdan da yargıyle ilgili maddeleri değiştirip yargıyı da bizimleştireceğimiz için; bir problem olmayacaktır yargı sürecinde."

madde 15: "işte gençler, polis teşkilatından sonra yargı'yı da bu maddelerde ele geçirmenin planlarını yapıyoruz. Umarım beğenir evet, dersiniz"

Yani sonuç olarak tek bir sebep yoktur. Bir çok sebep vardır. zaten her şey bu demokrasi adının kisvesi altında yapılmıyor mu? Amerika ırak'a demokrasi götürmek için gitmişti zaten. Haydi diyelim 12 eylül anayasası'na karşı gelmek yeni aklımıza geldi. bu mudur yani 23 maddeyi değiştirirsek, muhteşem bir ülke mi olacağız? Gidin yolunuza Allah aşkına. Elbette ki hayır diyorum. çok şükür kömüre, bulaşık makinasına veya bir kere karnımı doyuracak bir iftar için iktidarı sonsuza dek bir zümreye bahşetmek istemiyorum. bunun adı demokrasi olmuyor. zaten bu kadar reklam yapma ihtiyacı duyuyorsan, ben anlarım ki her şey türkiye'den çok senin zümrene ve cemaatine yarayacaktır. milletin vergileriyle oraya buraya afiş yapıştırıp, orada burada gezinmen, bir şeyler dağıtman açıkçası beni irrite etmekten başka hiçbir şey yapmıyor. dahası paramı boş işlere harcıyorsun lan! ADam gibi git tren yolu yap referandum reklamına harcayacağın parayla. zaten açıp çok akıllı olan insan bakar, araştırır. Ondan sonra verir oyunu. ARaştırma yapıp bir kere bile okuma zahmetine girişmeyenler ise rica ediyorum oy verip ülke geleceğini sikmesinler.
bir ülkeye bir tane 12 eylül yeterli ikincisine lüzum yok demek için.
(bkz: nihat doğan ın evet demesi)
belki eksi yağmuruna tutulacağımm bazıları tarafından. ama konuşacağım. anayasa teklif paketinin içeriğinde ülkeyi uygarlaşma komasına sokacak maddeler var. mesela yerli insan hakları mahkemesi gibi bir uygulama gelecek. artık aihm ye açmayacağız davaları kendi içimizde halledeceğiz eğer kabul edilirse ki büyük ihtimal kabul edilecek. her yıl aihm yüzünden rezil oluyoruz. tazminatları da cabası. avrupa ülkelerinde bu uygulama var zaten. toplu sözleşme de memurlara önemli bir haktır. fakat darbeyi engellemek hiçbir maddeyle zaten engellenemeyecek bir olaydır. adam tankı kapının önüne dayar sen de bakarsın. daha çok eşitliği getirebilir ülkeye. fakat %100 yeterli değildir. öyle bir şeyi yapmaya da kimse cesaret edemez, yapmaya kalkarsa sonucu hüsran olur. atatürk bile yaptığı inkılapları aşama aşama yapmıştır. bunlar yavaş yavaş olacak şeyler. ülkemizdeki muhalefet anlayışındaki sakatlık hayır demek için sebep olabilir. muhalefet partileri ülkede yönetimde çok büyük rol üstlenirler. iktidarın yanlışlarını görür söyler ve "çözüm önerisi" getirirler. ama bizde... ne yapılırsa yapılsın iktidar siyah diyorsa muhalefet beyaz diyor. ülke isterse en güçlü ülke haline gelsin yinede karşıyız. bu biraz da insanın iktidar olma tutkusundan kaynaklanıyor olabilir. deniyor ki eğer yeni anayasa kabul edilirse böyle böyle olacak o yüzden hayır. e güzel kardeşim şu maddenin numarasına bi söylesende baksak hani? bide bizde parti tutma anlayışı var. parti ne derse o. koyun gibi güdülmeye devam edersek saçma saçma tartışırız anca. yani tek sebep muhalefet partisini "tutmak".
müjdat gezen bir tv programında çok güzel açıklamıştır olayı.

napolyon savaşı kaybettikten sonra generali yanına çağırıyor ve neden yenildiklerini izah etmesini istiyor. general söze başlıyor. efendim diyor birincisi barutumuz bitti. napolyon sözünü kesiyor. yeter diyor gerisini duymak istemediğini belirterek. üstad lafa giriyor. bu referandumu destekleyen kim akp. yeter diyor büyük üstad duymak istemiyorum gerisini.
darbeyi reddetmektir.
sivil bir dikdatör gelmesini engellemek.
başbakanımızın her sınıftan insanın ağzına bir parmak bal çalıp kendini kurtarmak için kendi kendine anayasa paketi hazırlaması.
(bkz: nihat doğan)

Yeterli bir sebep.

Bir tarafta ilber ortaylı ne bileyim celal şengör var diğer yanda nihat doğan kadir mısıroglu falan... Düşünsene yani. Amip olsan bile doğruyu bulabilirsin.