%58 gibi evet çıkar. Hayır çıkarsa da mesajınızı aldık derler, bazı maddeleri modifiye edip referandumu tekrarlarlar.
sandıktan evet veya hayır hangisi çıkar bilmiyorum, ancak kazanan %52-%53 ile çıkacak.
61 evet. Mızrak gibi saplayacağız.
%53 hayır.
Evet çıkacak.
burada belirleyici olacak birkaç önemli konu var

evet oylarında belirli olacak faktörler

-gercekten hâlâ akp nin içinde cemaat kriptolari varmı var ise bunların hangi çoğunlukta ve ne kadar etkili mevkilerde olmasi evet oyunlarının içindeki gizli hayır oylarını belirleyecektir
-darbenin içinde bulunan kişilerin ailelerinin ve eskiden cemaatle sıkı bir ilişkisi olup ak partiyi desteklemiş kişilerin kararı
-erdoganin 2014 c.b seçiminden sonra giderek artan otoriterliği ak parti'nin içindeki eğitimli insanlarda ne kadar rahatsızlık yarattı bu kişilerin bu otoriter tutuma karşı tavrı hayır mı olacak
-1 kasımda milliyetçi oylarla yine tek başına iktidara gelmeyi başaran ak parti bu sefer ihtiyacı kadar milliyetçi oy alabilecek mi
-hdp nin gerçekten ne kadar kürt halkının hakkını savunduğu konusunda doğudaki seçmenlerin şüphesi onların kararında evete yönelme oluşturur mu
-kürt seçmeninin tekrardan çözüm sürecine dönmek istemesi ve iktidarın bu isteğe kayıtsız kalması onları hayira mı yönlendirir

hayır oylarında etkili olacak faktörler

-hayirin baş savunucusu olan chp genel başkanı kararsız seçmenler üzerinde ne kadar etkili oldu
-hdp nin doğuda cezaevindeki milletvekilleri yüzünden etkili olamaması hayır oylarını ne derecede etkiler
-halkin düşüncelerine önem verdiği bazı egitimci yazar akademisyen hukukçu vb tanınmış kişilerin pozitif bir hayır propagandasi yapması ne kadar etkili oldu
-2014 c.b seçimlerinde sandığa gitmeyen laik kesimin bu referandumda ki katılımı
-milliyetci muhalif kesiminin yaptığı hayır propagandasinin milliyetçi-ülkücü vatandaslarin kararında ki etkisi
-saadet partisinin muhafazakar secmendeki bunlarda sağcı ama hayır diyorlar düşüncesine etkisi

evet ve hayır için bütün bu faktörlere bakıldığında evetcilerin daha bilindik her secim dönemi akp tarafından yapılan progandayi aynen sürdürdüğü görülmekte iken hayır propagandasinin daha pozitif halka umut verme biçimde gerçekleştiği görülmekte yukarıdaki faktörlerden her iki tarafinda kendine göre daha başarılı olduğu görünüyorsa da bu faktörlerin hayır oylarına pozitif etkisi daha çok olacağı kanaatindeyim herkes gibi çok fark olacak bir sonucu bende beklemiyorum tahminimce 52-48 evet lehine bir referandum olacak.
Oyların birbirine yakın çıkacağı aşikar. Asıl problem tam olarak bu, ülke neredeyse yarı yarıya karşıt görüşte. umarım zarar görmeden bu günleri atlatırız ve refaha ereriz.
Sonuçlar birbirine yakın olacaktır.
Ne çıkarsa çıksın kazanan ülkem olsun.
valla benim umrumda değil.
%62 evet çıkacak.
%53 Hayır çıkar.
Gönül isterki türk milleti bir duruş göstersin.. Ancak sanmıyorum Türklükten eser kaldığınıda sanmıyorum. Türkiye türklerden çok arapların ve kürtlerin ağırlıkta olduğu, bilimi ve ahlakı merkeze alan değil bağnaz dinci,nefret toplumu olmuş...
%55 üstü evet çıkar efendim.
yüzde 52.1 çıkar güzel kardeşim.
%53.4 ile evet çıkacak,iddialıyım.
%54 EVET- %46 HAYIR .
yüzde 54.2 evet çıkacak hep aynısı oluyor muhalefet.
64 evet gerisini ben bilmem.
%50 küsür hayır.
%52 hayır %48 evet. tahminden çok bu şekilde çıkmasını umut ediyorum.
100%56 hayır
100%44 evet.
%52 hayır.
* Berabere bitecek, çok fena kavga çıkacak.

baba venga mod off
%60 evet veya hayir çikar diyenlerdeki özgüvene şaşıyorum! her iddaasina varim ki evet maksimum %55, hayir maksimum %53 falan olur! görüşürüz bakin!
hayırlısı be gülüm diyorum.
Ne yazık ki %52-53 evet çıkacak gibi...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar