bugün

ing. sahiplenme..
my
your
its
our
your
their
basketbolda top hakimiyeti anlamında kullanılan terim.
başrollerinde sarah michelle gellar ve lee pace in olduğu, 2009 yılında gösterime giren film. lee pace den ziyade yakışıklı ve düşünceli abimiz michael landes akıllarda kalmıştır. filmi izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadan sonuna geliveriyorsunuz, sürükleyici fakat sonunda 'eee?' gibi bir harfler bütünü ağzınızdan çıkabilir. ya da bir tek ben mi anlamadım sonunu bilemiyorum. neyse, yine de izlemesi keyifli bir film. ikincisi çıkarsa şaşırmam.
bir sarah mclachlan şarkısı.

listen as the wind blows
from across the great divide
voices trapped in yearning
memories trapped in time
the night is my companion
and solitude my guide
would i spend forever here
and not be satisfied

and i would be the one
to hold you down
kiss you so hard
i’ll take your breath away
and after i’d wipe away the tears
just close your eyes dear

through this world i’ve stumbled
so many times betrayed
trying to find an honest word
to find the truth enslaved
oh you speak to me in riddles and
you speak to me in rhymes
my body aches to breathe your breath
you words keep me alive

and i would be the one
to hold you down
kiss you so hard

into this night i wander
it’s morning that i dread
another day of knowing of
the path i fear to tread
oh into the sea of waking dreams
i follow without pride
nothing stands between us here
and i won’t be denied

and i would be the one
to hold you down
kiss you so hard
Başrollerde Gwyneth Paltrow, Aaron Eckhart, Jeremy Northam, Jennifer Ehle ve Toby Stephens'ın oynadığı 2002 yapımı film.

Filmde Aaron Eckhart'ın canlandırdığı Roland Michell, ingiltere de ünlü şair Randolph Henry Ash (Jeremy Northam) hakkında bir çalışma yapan Amerikalı bir araştırma asistanıdır. Ash'ın bütün çalışmalarının bulunduğu müzenin kütüphanesinde araştırmasına devam ederken kitaplarından birinin arasında Ash'in kendi el yazısıyla yine dönemin ünlü şairlerinden Christabel LaMotte (Jennifer Ehle)'a yazdığı bir mektubu bulur. Kaynaklar bu iki şairin hiçbirşekilde birbiriyle tanışmadığını söylesede Roland, Maud Bailey (Gwyneth Paltrow)adında Christabel LaMotte'un hayatını ve çalışmalarını inceleyen ve de Christabel'in soyundan gelen bir akademisyenden yardım ister. Maud için bu boş bir çalışmadır. Çünkü iki şairin ilişkisinin hiçbir kaydı yoktur. Ancak ilişkisi vardır kuramından hareket ettiklerinde bazı şeylerin birbiriyle ilişkili olduğunu farkederler ve Ash'ten LaMotte'ye yazılmış bir dizi aşk mektubu bulurlar.

Hem günümüz hem de Viktorya dönemi ingiltere'sinde geçen film, A.S. Byatt'ın aynı adlı kitabından yönetmen Neil LaBute tarafından beyazperdeye aktarılmış, belki de izlenebilecek en gizemli, en ilginç ve en güzel aşk filmlerinden biridir.
izlediğim en tuhaf,en garip,en sıradışı filmlerden biri Possession.Baştan sona bir delilik film adeta.Oyuncuların performansları sanki hastahaneden iki şizofren getirilmiş ve bu replikleri söyleyin demişler gibi oldukça uçuk kaçık ve başarılı.Filmin anlatım tarzı da içerdiği konu da oldukça tuhaf.Film bir çiftin ayrılık sürecini olabilecek en tuhaf ve metaforik şekilde anlatıyor,izlerken nerdeyse sürekli ağzım açık bir şekilde izledim çünkü filmde olanları anlamlandırabilmek ve kavrayabilmek oldukça güç,kısacası hazmetmesi de izlemesi de oldukça zor bir film.Filmin iki saat gibi bir süresi var ve anlattığı konu itibariyle biraz ağır bir film ama dediğim gibi o kadar tuhaf bir anlatım dili ve sahneler var ki filmde,izlerken sürekli acaba şimdi ne olacak hissiyle izledim filmi,o yüzden izlerken hep meraklı ve şaşkın bir şekilde izlemeye devam ettiğimi söyleyebilirim.Teknik yönden de kurgusu hariç özellikle sinematografisi ve yönetmenin kamera açılarını beğendim,soundtrackler daha fazla kullanılabilirmiş ama soundtrackler de film gibi garip.Eğer Eraserhead filmini veya David Cronenberg filmlerinden birini izleyip beğendiyseniz bence bu filmi de beğenme ihtimaliniz yüksek çünkü film bence Lynch ve Cronenberg filmleri tadında tuhaf bir film ve oldukça farklı bir film.Ben filmi hem beğendim hem de izlerken etkilendim ve aklıma kazınan bir film oldu,tuhaf garip ve gerçek dünyanızdan sizi biraz da olsa soyutlayabilen filmleri seviyorsanız tavsiye ederim,ama dediğim gibi hazmetmesi ve anlaması zor bir film Possession.

7.5/10
Isabelle Adjani'nin tünel sahnesindeki oyunculuğunun insana saldırgan bir çıplaklık hissi, insanın hayvandan hiçbir zaman ayrılmadığı hissi verdiği filmdir.

http://www.youtube.com/watch?v=EsDb4I6gAZQ
Adjani'nin kilisede isa herkeline bakarak,tek bir kelime etmeden yakardigi sahne oldukca etkileyicidir.
2008 yapımı 85 dakikalık dram/korku/gizem kategorili vasat film. Baş rolleri; sarah michelle gellar ve lee pace paylaşıyor, film havada kalmış ama roman(lee) dehşet bir görsel şölen sunuyor. Zaten filmi izleme sebebim de buydu, yoksa zaman ayıracak bir yapım değil. imdb notu 5.8 görsel

Not: bu isimde bir sürü film bulunuyor, fakat en bilineni 1981 yapımı olanıdır.