bugün

kısa boylulara verilen isim.

aynı zamanda nesli tükenmekte olan bir şempaze türü.

tuğba özay ın cem yılmaz a taktığı lakap
Boy ortalaması 150 cm altında olan Afrika kökenli bir zenci topluluğun bireyi.
afrika da balta girmemiş ormanlarda yaşayan 1-1.20 boylarda zararsız varlıklardır....
yaşadığımız ülke sınırları içerisinde lafı fazla evirip çevirmeye gerek yoktur. pigme yerine daha da oturaklı bir kavram kullanılmaktadır kimi zaman;
''götten bacaklı''...
(bkz: argo ama gerçek)
(bkz: hobbit)
(bkz: buyrun benim)
oldukca zeki bir şempaze türüdür. birçok genetik çalışmaya konu olmuştur. insan beyninin çalışması ve düşünce gücüyle bir pigme arasındaki fark sadece %1 dir. birçok insanın zaten beynini kullanmadığı gözönünde bulundurulacak olursa insanlardan zeki oldukları söylenebilir.ama ne yazıkki soyları tükenmek üzeredir. ayrıca son derece sevimlidirler.
şerefsiz zimbabweliler çatır çatır yiyor bu pigmeleri, buna biri dur demeli.
harbi sölüyorum, adamları yabani keçi avlar gibi avlayıp yiyolarmış.
(bkz: tadı nasıl acaba)
(bkz: töbe)
hobbit. *
ilk defa homerosun kullandığı bir terimdir.boyu 1,50 yi geçmeyen insan ırkıdır.asya pigmeler ve afrika pigmeleri olarak ikiye ayrılırlar.mummy return adlı filmde nekadar acımasız olduklarını birkere daha kanıtlamışlardı.götü yere yakın olandan korkucaksın
kısa boylulara takılan lakap.
afrikada yaşayan kısa boylu bir kabile.
Orta Afrika'da yaşayan boyları genelde 1.5 metreyi aşmayan yerli kabile.
yıllarca "alçak tavuk her daim piliçten sayılır" diyerek kandırılmış, minyon tiplerdir. bir nevi polyannacılık oynatmışlardır, yalnız bu sözlerden, "pigmesin seeeen bücür seni"ye geçmek biraz ağır oluyor, alıştıra alıştıra lütfen.
başlarına recep tayyip erdoğan gibi bir başbakan olması şart oldu artık.

(bkz: ananı da al git buradan)

(bkz: one minute)

(bkz: merhaba polis)
küçük sırlar dizisindeki meriç`tir.
(bkz: messi)
kısa boylu arkadaşlarımıza takılan lakaplardan biridir.
edit :önemli olan boyunun kısalığı değil işvelividir.
Chuck Palahniuk'ın son çıkan kitabı. hakkında arka kapak yazısı haricinde bir fikrim olmamakla birlikte hemen en yakın kitapçıdan alıp okumak gibi bir düşünce uyandırdı içimde... -yazarı sayesinde tabi-

orjinal adı pygme'dir.

aşağıdaki arka kapak yazısıdır, yine de spoiler veriyorum.

--spoiler--
Eleman ben, ajan 67 numaranın XXX anlatısı burada, bu kitapta başlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin XXX kentine XXX ülkesinden gelen namı diğer Pigme’nin.

Burada, geniş soluklu inek baba, tavuk anne, kedi kız kardeş ve domuz köpek erkek kardeşle birlikte yaşayacağım. Tabii kısa bir süre. Kargaşa Operasyonu’yla emperyalist düzenin ve bu düzenin sahipleri, en çok nefret edilen Amerikalıların canına okuyana kadar. Dönek Yahudi, kokuşmuş dahi, atom bombasının babası Robert Oppenheimer’ın dediği üzere, “Ölüm gibi, dünyaların yıkıcısı olacağım ben”.

Tüm kitaplarında, vahşi kapitalist sistemin ve bu sistemin parçası tüketim toplumunun ona damgasını vuran klişeleriyle birlikte en iyi eleştiren yazarlardan biri olan Chuck Palahniuk, Pigme’de iki farklı sistemin, liberal kapitalizmin ve otoriter devletçiliğin adeta otopsisini yapıyor. Bunu yaparken de yine iğrenç, edepsiz, pervasız bir dil kullanmaktan, tüm putları teker teker kırmaktan, yüz kızartmaktan ve karın ağrıtmaktan çekinmiyor. Ancak bu defa, zekâ dozu çok yüksek hikâyesine mizahı da bolca katmış, hatta aranırsa içinde aşk bile var.

Pigme’yi okurken her zamanki gibi anarşist ruhunuz harekete geçecek. Ancak bu defa bolca eğleneceksiniz de. içinizden kapitalizme, faşizme bir uçan tekme atmak geçecek, Pigme’nin her fırsatta yaptığı ya da yapmayı hayal ettiği gibi. Kısacası, her şey var bu kitapta, aşk, cinayet, kahkaha, ayaklanma, devrim ve ihanet…
--spoiler--
* *
çoğunluğu papua yeni gine ve demokratik kongo cumhuriyeti nde yaşayan yerli bir kabiledir. orta afrika nın ilk yerleşimcelirinden sayılırlar ve boyları 1,5 metreyi aşmaz.
http://www.facebook.com/p...92&type=1&theater
görsel

görsel
her ne olurlarsa olsunlar allahın hayat bahşettiği insanlardır.
müzik uğruna isimli filmde görmüştüm. Bir nevi yeni dünyanın zenci hobbitleri.
afrikalı cüceler.
http://www.59saniye.com/pigme-kadinin-cilgin-dansi/
Bir pigme atasözü der ki; 'Devede de boy var ama eseğin arkasından gider.'
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar