bugün

pizzalara da konulan henüz tadmadığım ancak merak ettiğim sostur.
sarımsak, çam fıstığı, fesleğen yaprakları, parmesan peyniri ve zeytinyağıyla hazırlanan bir tür sostur. koyudur ve bulamaç kıvamındadır.
yeditepe üniversitesinin yakınlarındaki bir cafede makarnaya uygulanmış halini afiyetle yedikten sonra gece uzun saatlerimi lavabo başında geçirmeme sebep olan sostur. Verilen koordinatlarda denenmemesi tavsiye edilir.
italyan mutfağına ait bir sostur. içinde zeytinyağı, sarımsak, taze fesleğen ,peynir ,çam fıstığı vardır.
5 demet fesleğen

10 diş sarımsak

1 su bardağı zeytinyağı

Yarım su bardağı dolmalık fıstık

Fesleğenli pesto sos:
Fesleğenleri yıkayıp süzün. Sarımsakları temizleyin. Fesleğen, dolmalık fıstık ve sarımsakları mutfak robotuna alın. Azar azar zeytinyağını ekleyip yaklaşık 10-15 dakika püre haline gelinceye kadar ezin. isteğe göre parmesan peyniri ekleyebilirsiniz. Sosu cam kavanozlara alıp kapağını sıkıca kapatın. Buzdolabında bekletin. Makarna, pilavlar ve salatarda kullanabilirsiniz.

Yemek Tarifleri: http://www.lezzet.com.tr/...146c28.aspx#ixzz1GiVsilR4
bir sosun da karizması olup olmayacağını öğreten sostur.

vay anasını sayın seyirciler.
sıradan makarnayı efsanevi bir tada dönüştüren sos. üstelik evde hazırlanması da mümkün.
Bir Egeli olarak şunu söylemek istiyorum: Bu sosu üç ihtimal dahilinde beğenebilirsiniz.
*italyan olabilirsiniz,
*Koyu bir Egeli olabilirsiniz,
*Ya da anarşist bir damak zevkiniz vardır. Aksi taktirde, bilhassa bir kabiliyet düşmanı tarafından yapılırsa, makarna zevkinizi toprağa vermeniz işten bile değildir. Ama seviyorum kendisini. *
egeli değilim, hiç yemedim ama sanki bana abartmadıkça haftada bir gayet iyi olurmuş gibi hissettiriyor.
Barilla trofie makarnanın yanında çok güzel giden şey.
italya'da ikamet ettiğimizden mütevellit her daim yediğim güzel italyan makarna sosu. hele bir de işi bilen güney italya'lı bir tanıdığınız size evde yaparsa keyfi daha da artar. ayarlayabilirseniz üzerine biraz da permesan peyniri rendeleyebilirsiniz. gayet güzel bir ikili oluşturuyorlar...

ayrıca pesto sosu makarna sosudur. pizzaya konduğunu hiç görmedim açıkçası...
Neden bu kadar meşhur olduğuna anlam veremediğim; fesleğen, arzuya göre maydanoz, sarmısak, dövülmüş ceviz, zeytinyağı, süt krema ya da permasan peyniri ve arzuya göre karabiber içeren bir sos imiş.
Evde de yapılabilen mucizevi sos. Makarnaya aşkımı bir kez daha deprestirdi. Egeli degilim ama kalbim Ege de kaldı. Sanırım ondan.d
italyan mutfağının önemli soslarından biridir. ıspanak, fesleğen, sarımsak, tuz, antep fıstığı ve zeytinyağı kullanarak yapıp makarnalarımı süslüyorum.
gerçeği söyle yapılan sos: fesleğen yaprakları, çam fıstıkları, tuz, 1 diş sarımsak blender'da parçalanır, kıvam için içine zeytinyağı eklenir. bu sırada parmesan eklenir. biraz da pecorino romano eklemek lezzeti arttırır ama bunu fazla kaçırmayın.
fesleğenli italyan sosu. bunu ne zaman yapsam bir gazla orijinalindeki gibi havanda döve döve yapmaya girişiyorum fakat bir noktada eeeh eytere bea diye çıldırıp havanda başladığım macerayı smoothie blenderda noktalıyorum. eğer siz de benim gibi köyünüzde parmesan bulamıyorsanız izmir tulumu kullanarak yerli ve milli pesto sos yapabilirsiniz.
Bunu yemeden uçamıyorum yav.
(bkz: penne pesto)

bir pastafaryan tarikatı.
süper bir şey yav.

italyan mutfağı deyip durmayın rica ediyorum. italyan mutfağı diye bir genelleme söz konusu değil. italya'nın tarihsel bölgeleri var ve bu bölgelerin her birinin kendine özgü lezzetleri ya da ortak yemeklerde kendi tarzları var. mesela romana pizzasının hamuru napolitan pizzadan incedir. lazio bölgesinin özel makarnası cacio peredir. panettone milanezdir. gibi gibi. velhasılıkelam pesto sosu cenevizdir. bu açık.
En sevdiğim soslardan.
Fesleğen, parmesan, çam fıstığı, sarımsak zeytinyağı ile yapılır. Makarna ve pizzada zaten güzel oluyor ama sandviçler, kruvasanlar ve salatalarda da şahane oluyor.
Pestolu tavuklu salatayı taco ekmeği ile çok seviyorum. Tavsiye edilir. *