bugün

özellikle ses tonu ile nerde olsa ayırt edilebilen başarılı oyuncu.
çok sevdiğim, sempati duyduğum, adı perihan abla ile, şehnaz tango'yla, gırgıriye serisiyle, üzgünüm leyla ile özdeşleşen çok değerli oyuncumuz.
gırgıriyedeki oyunu klasiktir artık. onun üzerine ne yapılırsa taklidi olmaktan öteye geçemez kanımca.
muhtesem oyunculugu, mutevaziligi ve sicacik rolleriyle gonullere taht kurmus, bugune kadar tek bir yamugu gorulmemis, elleri opulesi kadin.
her oynadığı filmde, dizide kendisini belli eden oyunculuğu ile gönüllere taht kurmuş efsane denilebilecek derecede etliye sütlüye karışmadan sadece işini gören tiyatrocu, sinemacı değerli insan. 1949 doğumludur, gerçek ismi perran kanat olup, koral sarıtaş ile evlidir. bu derecede naif, nazik, kibar bir diğeri için ise;
(bkz: hümeyra)
gırgıriyeyi, gırgıriye yapan oyuncuların başında gelir.

- evet anam çinganeyiz ama en asilinden.

- sus kızım muhattap olma şu pis çinganelerle, sen çeribaşı torunusun.
(bkz: perran kanat)
hayat bilgisi dizisinde afet öğretmeni onayan ve dizinin çekildiği okulun uyduruk adı için babasının adını * dizinin senaristi gani müjde'ye önerdiğini tahmin ettiğim aktrist. eşi koral sarıtaş bir dönem edip akbayram'ın grubu dostlarda davul çalmış, daha sonra marşandiz grubunu kurup bir albüm yapmış ve zamanla müzik patronluğuna terfi etmiştir.
en başarılı kadın oyuncusu bu ülkenin belki de. en büyük eksiği az sinema filmi. yoksa ben dramı ve komediyi aynı anda bu denli başarıyla oynayan birini daha hatırlamıyorum. tamam belki fanatiğim, ama çok da haksız değilim.
En populer oldugu zamanlarda birkac kusaga iyi insan olmanin guzelliklerini gosteren mukemmel oyuncu, harika insan.
(bkz: hoca camide)
Birkaç yıl önce,Hayat Bilgisi'nin çekimlerinden birinin yapıldığı evden çıkarken gördüğüm ve arkadaşımla beraber yanına gittiğimizde hiç konuşmadan sadece saçımı okşayıveren,yüzünde tvde hiç farkedilmeyen,''ama nasıl farkedilmez o kadar makyaj?'' denilecek derecede makyaj olan,sonra da PK plakalı aracına binip olay yerinden uzaklaşan,çok sevdiğim oyuncu.
yetenekli, oldukça insancıl, her role hakkını veren, yeni yetme ben oyuncuyum diyenlerin bile bakıp feyz alabileceği güzide bir oyuncudur.
(bkz: anne)
mükemmel bir oyuncu. kadın komedyenler arasında en iyisi denilebilir. çok özledik. yeni yapımlarda görmek istiyoruz.
hastası olduğum kadın.
haftada bi açar gırgıriye izlerim ben bu kadın için, orada yarattığı o müthiş sabayat karakteri için.
böyle bi kadın yok.
iyi ki varsın be perran'ım...
komedi dışında diğer rollere yakışmayan büyük tiyatrocu. zannımca en başarılı rolünü müjdat gezen'le oynadığı çalsın sazlar filminde göstermiştir. her filminde başarılıdır ama gırgıriye serisinde tek kelimeyle döktürmüştür.
(bkz: perihan abla)
şehnaz tango'da komedi dışında ki alanlarda da ne kadar başarılı olduğunu göstermiş olan usta tiyatrocu.
o kadar özlenmiş ki...
zaten tapıyorum bi de komedi ile geri dönünce...
bu kadına iyi senaryo yazmayıp filmlerde oynatmayan yönetmenler, yönettiklerine/yönetemediklerine yansınlar.
hangi film hatırlamıyorum ama gülmekten gebermeme sebep olmuştur kendileri. yine usta oyunculuğuyla tarık akan a yanık bir karakteri canlandırdığı filminde komik bir ses tonu takınıp,

perran kutman:lahmacuncu lahmacuncu! bize dört lahmacun.
tarık akan:ben almayım. tokum.
perran kutman: biri kalsın.

der ve yardırır. * *

edit: filmin adı sevgili dayımmış. koylu goren masum uzaylı ya teşekkürler.
bu ülkenin yüz akı oyuncularından. aslında evimizin ablası ailemizden biri perran kutman.

http://alkislarlayasiyoru...-unutulmaz-performanslari
eski filmlerinde dünyanın en komik kadını olan, eşsiz sanatçı.
ancak 90'lar sonrası rolleri hep ders verir gibi. doğru ve erdemli kadın rolleri (Şehnaz Tango ve hayat bilgisi) veriliyor.
ama o benim gözümde hep sabayat abla'dır.

görgüsüzler filmini izleyip de böğürerek gülmeyen yoktur herhalde.
küçükkene adını perihan sandığım oyuncu*.
jest ve mimikleri çok tatlı olan kadın. *