bugün

'nereye kardeş?' sorusuyla başlayıp inilecek durağa kadar devam etmesi olası bir muhabbeti başlatan kişi.
eğer otobüsün koridor tarafında oturuyorsa tek bir hamleyle yere atılması gereken, sinir bozucu tiptir. *
otobüste değil minibüslerde bile karşınıza çıkabilecek tiptir. sevgilisinden girip düğün hazırlıklarına kadar anlatmıştı bu tiplerden biri. * *
yaşlı teyzelerdir.
bazıları siz olaya girmeseniz bile konuşan tiplerdir. durumunuz hiç önemli değildir. Sizin dinlediğinizi varsayıp bütün hayat hikayesini anlatırlar.
var böyleleri. müzik dinliyor gibi yaparsınız yine de durmaz, konuşmaya devam eder.
otobüste yanınıza oturan elleşken ve sapık tipe yeğlenen insandır.
hay amuga kodum denilesi tip. ulan hava sıcak ortam hararetli ne gelip de milleti rahatsız ediyorsun kimsin sen. haa bunların bir de adres soranları var. denizi gördüm gibi. onlara birşey demem ben.
genellikle teyzeler olurlar. başaladımı durmasını bilmezler, ayrıca dert yanarlar. işte benimde senin gibi oğlum var askerde şimdi, oku dedimde dinlemedi beni uzun dönem yapıyor.... vs.vs.vs.
(bkz: çantada koli bandı taşıma sebepleri)
"yolculuk bitse de şu şebekten kurtulsam" dedirten tiptir.
en illet olanı mola yerinde de peşinde olandır.. otobüs onu orda bıraksın diye dua ettir adama..
parası neyse verilip susturulması gereken tip.
uyumazsam otobüs tutuyor kusuyorum denilerek ve gözü kapalı moda geçilerek kurtulunan kişidir.
yok eğer devam ederse öğürme sesleri ile midesini bulandırabilirsiniz ki mutlaka rahat bırakacaktır.
yok eğer hala ama hala devam ediyorsa, kapayacaksınız gözünüzü açacaksınız bayramlık ağzınızı paso yalan sallayarak kendi hayatınızdan sorunlarınızdan bahsedeceksiniz bir de üstüne üstlük "öyle değil mi kardeş?" diye onay alacaksınız
tek bir dakika bile susmayacaksınız ki bik bik sohbet edilmeyeceğini karşıdaki insanların ne hissettiğini öğrensin.
öğrenme kapasitesi yoksa da siz salladığınız yalanlarla eğlenmiş olursunuz. tüm hıncınız da çıkar.
sonuç: evet itiraf ediyorum kötüyüm!!! ama hak ediyorlar. bu zamana dek bunları yaptım mı? birinci şık hariç yapmadım. ama o da yetti arttı bile.
bazen güzel muhabbetlere, dostluk adımlarının atılmasına sebep olan tip. fakat bazende kendi kendine takılmak istediğini anlamıyan, amele tip...
bu tipler çoğunlukla en arka koltukta bulunur ve bir insan sayesinde arka koltuktaki insanların tümü samimi birer arkadaş olur.
temmuz sıcağında, dandik bir otobüs firmasıyla 6 saatlik sehirler arası otobüs yolculuğunun son bir saatinde karşılaştığım, zaten çekilmez olan yolculuğun bitmesi sonucunda 3 yaş yaşlanmama sebep olan tiptir.

düşünün ki bir adam 120-130 kg civarı olsun. otobüsteki klimanın çalışıp çalışmaması arasında pek fark olmasın ve bu adam terden sıvı halde yanınızda bulunsun. camla adam arasında sıkışmış, ezilmiş durumda olun ve sol tarafınız sırılsıklam olsun. sol yanınızdan buram buram ter kokusu burnunuzun direğini kırsın. ve bu adam sürekli sizinle konuşmak istesin, nerden gelip nereye gittiğiniz, hangi bölümde okuduğunuz, okul bittikten sonra ne yapacağınız ve onu ilgilendirmeyen sizinle alakalı onlarca şeyi öğrenmek için size sorular sorduğunu düşünün.

ya da boş yere düşünmeyin. hayal gücünüz ne kadar gelişmiş olursa olsun o anı hayal edemezsiniz; işkencedir. bilinen en etkili işkence.
tır şoförlüğü hakkında detaylı bilgi alabilir, farkında olmadan tamam hacı ben de tır şoförü olucam dedirtecek tipleri görülmüştür.

kimisi de mühendis'tir, metal ve metalurji hakkında, ülkenin metal sanayisinin ithalat ve ihracat mevzuları hakkında engin bilgileriyle aydınlatabilir sizi.

bazen çenesi düşük bir hatun gelir hayattan bezdirir,
bazen uykuya düşkün bir hatun gelir hayata küstürür.*
bazen abazan gelir abazan gelir palavra dinletir.

kısacası envai çeşit sürümü mevcuttur.

en güzeli kısa bir muhabbet hitamında kitabını okuyan veyahut sessiz sedasız, rahatsız etmeden uyuyanlarıdır ki tadından yenmez.
bak "otobüste yanınıza oturan konuşkan tip" seninle bir alıp vermediğim yok. zaten tanımam etmem seni, niye alayım niye vereyim! yeni rocky çarpsın! rahat bırak beni. pek hazzettiğim yok benim öyle '-nereye kardeş. hea ordan ahmetin amucası cemşitin teyzesinin kızkardeşinin ebesinin hanını biliyon mu?' sorularıyla. gereksiz kasıntı diyaloglarla. sevgilinin fotosunu göterme bana; gerek yok! kalıcı değilim, valla gidicem. bidaha görüşmeyecez zati. bırak mp3 çalarımdan metalica dinliyem. '-ismail * y*k var mı?' deme bana! simidimi ısırma, poğça teklif etme bana. kalıcı değilim gidicem ulan "otobüste yanınıza oturan konuşkan tip" denilesi tiptir! hatta (bkz: tipitip)'tir.
Varacağımız yere bir an evvel gelsek dedirten ve ikide bir saate bakmanıza neden olan tiplerdir...
nedense belli aralıklarla sizin bindiğiniz otobüse denk gelen tiplerdir. kendisinin yaşam öyküsünden başlayıp yakın akrabalarınınkine geçer, oradan da uzak akrabalarınınkiyle görevlerini (!) sonlandırırlar. bazen ters davranmak da işe yaramaz, öyle bir istekle konuşmaya devam ederler ki ister istemez bir süre sonra kendinizi sorulara yarım ağızla da olsa cevap verirken bulursunuz.
(bkz: nerelisin) (bkz: içinden mi) (bkz: bende de bir gelin var ki sorma)sözlerini benimsemiş çalçenelerdir. banane yahu senin gelininden?
eğer küçük bir yerleşim yerinde ikamet ediliyorsa ve oturan kişi yaşlıysa konuşma mutlaka akrabalıkla biter.
bazen faydalı bilği verenleri çıkar aralarından, oturup dinlenmesi gerekir. ki zaten oturuyorsunuz.
otobüste kentkart paramı rezil etmişlerdir bu zatlar zarzor durağıma gelmeden atmıştım kendimi otobüsten dışarı!