bugün

en ünlü markalardan birinin üretim fidyosunu izledim de bi müyendis olarak utandım.
adamlar cam silikonlarını elle sıkıyor. forkliftle şaseyi çekiyor ve daha bi sürü ilkellik.

al fidyo da bu. haksızsam ara *
https://youtu.be/XI2dVIB8_tU

ek: fidyo türkiye de çekilmemiş. alman sanırsam.
Otomobil kadar talep olmadığı için sakin sakin üretiliyor işte. Durduk yere götlerinden duman çıkararakmı çalışsın adamlar.
yazıcı falan hikaye de. insan hç değilse otobüsü akan bir banda sabitler de parçaları takarken 2 saat eksen tutturmaya çalışmaz.
adam koca dingili iki saatte eksenlemeye çalışıyor, otobüse.
misal koltuk yatırma ölçüsü daha hala burun dibine kadardır.
üretimde maksat iyilik yapmak değil de kar etmek olduğundan işi hızlandıracak aparat ve bant sistemleri işçilik maliyetini düşürüp daha az işçi ile işin tamamlanmasını sağlar. dolayısıyla kar artar.
ayrıca ayıptır lan. olmazsa bi de kaportacı getirsinler de kaportadaki hataları çekiçle düzeltsinler. te allaam ya.
O değil de koskoca boylu poslu travegolara neoplanlara ne oldu ula minibüs tipli temsaymış otokar mış dandik dandik arabalar türedi. .
Otokar da bant sisteminde işçilerin otobüsleri itekleyerek dahil olduğu durum. Fabrikada herkes bel fıtığı. Hatta Cobraları da aynı şekilde bantlar arası yürütüyorlar. Salih abi el at şuna gel yerli ve milli zırhlımızı yitekleyelim.
ilkel şartlarda üretimi destekleyen ne kadar adam varmış. entrimi ekisye boğmuşlar.

la demek istediğim şu.bu batılıları öyle modern üretim kafasına sahip süper teknisyenler, teorisyenler olarak görmeyin.
ben bunlarla epey çalıştım. onların tek tek yaptığı işleri tek aparat/makina ile bi seferde yaptığımız oldu.