bugün

kızı rock n coke 2007de görülmüştür.
iyi bir yazar ve nobel alarak beni goooooll diye ayağa kaldırmış insan. *
kitaplarını tam olarak anlayabilmek için büyük bir genel kültür mirasına sahip olunması gerekir ki bu da kullanılan imgelerin gerçek manalarını çıkarabilmek için zorunluluktur.
Hayatını garantiye almanın bedeli miydi kukla kalemini kelama çevirme nedenin Orhan? diyesim gelir. Çok mu mustariptin aydınlanmayan gerçeklerden. Soykırımlardan, vahşetlerden. Mevlana'nın gay olması iftirası çok mu meşgul etmişti seni. Uçkur sevdasının bir tezahürü müydü yoksa iftiraların. Çok aydındın ya, görmediklerimiz görendin hani. O zaman senden beklemek hakkım şimdi. Ebugaribi anlat bize, guantanamo'yu ya da ne bileyim Cezayir soykırımını, Libya kasaplarını, Beyrut zindanlarını. Çok mu mustaripsin Orhan insanlıktan feragat edilmesinden. Anlat bize vietnamı, ırak'ı, zengin sofralarında Fransız şarapları içerken afrika'da ölen çocukları anlat bana Orhan. Sonra aydınlık günlerin garantisi olmaya hak kazan. Mevlana sana bile gel derdi şükür(!) o kadar yüce gönüllü değilim. Mümkünse gelme Orhan!
yıllarca nobeli almak için uğraşmış ve sonunda almış olan yazar. almış ama çözememiş olayı nobel denen şahsın bir silah tüccarı olduğunu pek umursamamış. o nobel ödülünün soğuk savaş yıllarında doğu bloku ülkelerine karşı kullanılan psikolojik bir silah olduğunu bilmek pek işine gelmemiştir. aaslında hiçbir işe yaramadığı tüm dünyaca bilinen ödülün halkın istekleri doğrultusunda verilmediğini duymakta hoş değildir onun için o sadece avrupalı olmak önemlidir. ve yine onun için nobeli almak avrupalı olmaktır.
kesinlikle iyi yazar. arada birde saçmalar.
(bkz: saçmalama özgürlüğü)
türkiye de en çok tanınan ama bu bağlamda belki de eserleri en az okunan büyük romancı. oğuz atay ve hasan ali toptaş tan sonraki romancı idolüm. edebiyat ödüllerini sevmem,bu konuda sarte gibi düşünüyorum ama nobel vb ödüller ve pamuk konusunda bir şeyler söylenecekse o da saygı duymaktır. vatan haini, bayrak ezan millet düşmanı damgasının çok kolay yendiği bu ülkede pamuk kara para atlamamıştır, makam mevki hırsıyla milleti dolandırmamıştır; o çok övünüp de hakkında bir bok bilmediğiniz doğu edebiyatını,hat sanatını, hattatları,istanbulu, türkün ve türkiye nin dogasını en iyi o yazmış ve en iyi o tanıtıp, dünyayı haberdar etmiştir. marjinal bulduğunuz tanpınar ı yahya kemal i en çok o yüceltmiş ve etkilenmiştir.ben bizzat kar ı okuyunca anladım kars ın nasıl muhteşem bir yer olduğunu, hattatların zorlu çabalarını vs vs.zaten büyük kalem olmak bunda saklı değil mi?
13 eylül 2007 tarihli bir haberden aynen alıntı

"... Nobel Ödüllü romancı Orhan Pamuk, bir siyasi eylem adamı veya bir militan olmadığını, kendisi için önemli olan tek şeyin, ?bugünü, kitaplarına ve eserlerine yansıtmak olduğunu söyledi. Pamuk, siyasi konulara ilişkin açıklamalarının, kitaplarında değil, sadece verdiği mülakatlarda görülebileceğini , gazetecilerin bunları gereğinden fazla büyüttüğünü, aslolan şeyin, edebiyat ve roman sanatında yaptıkları olduğunu belirtti. Pamuk, Türkiye?de laik kesimin kendisini Türk Silahlı Kuvvetleri?nin gücüne yasladığını ve ?son 5-10 yılda yaşanan çatışmanın, Türkiye?yi Avrupa Birliğine yaklaştırmak isteyen ılımlı islamcılarla, silahlı kuvvetlere dayanmak isteyen bu laikler arasında yaşandığını, Türkiye? deki ılımlı siyasi islamcıların, demokasiye laiklerden daha saygılı olduklarını? da kaydetti.

Orhan Pamuk, siyasete olan ilgisinin ve siylai konulardaki konuşmalarının, bir edebiyatçı olarak öne çıkarılmasından rahatsız olduğunu kaydederken, bunların sadece ?çok öfkelendiği zaman yapılmış? ve ?sadece mülakatlarda yeralan? açıklamalar olduğunun altını çizdi.

?Benim için önemli olan, bugünü ve hayatı kitaplarıma romanlarıma nasıl yansıttığımdır. Zaman zaman siyasi konularda ettiğim laflarla başımı derde sokmuş olabilirim. Ama bu, siyasi bir ajandam olmasından değil, sadece aklımdan geçenleri söylediğim için olmuştur. Çünkü kendime ait köşeli düşüncelerim var ve vicdani kanaatlerim var. Bunları söylemişimdir.? "

şimdi oturup orhan pamuk'un edebiyatçılığını konuşalım. çünkü o bir siyasetçi değil. ve siyasi düşünceleri söylemleri kendini bağlar. kamuoyunun onun üzerindeki tasarrufu yazdığı eserlerin iyi olup olmadığını tartışmak olabilir belki. yoksa sizin politik görüşünüzün orhan pamuku bağlamadığı gibi onunki de sizi bağlamaz.
nihat genç tarafından bir çok kez edebi hırsızlıkla itham edilen ve buna hiç bir şekilde cevap vermeyip kanuni bir takım yollara da başvurmayı düşünmeyen medyanın şişirdiği ve dış güçlerin türkiye aleyhine kullanmak için yetiştirdiği balon. işte adam sana hırsız diyor çıkıp yüreğin varsa cevap versene. doğruları söylemeyi çok seviyodun sen.
bbc radyo programına çıkıp ''10 yıldır islamcılar ile laikler arasında çekişme var '' diyip oluşturulmaya çalışılan ayrışmaya destek veren yazar. Başkalarının yazarı.
istersen tüm evrenin baş yazarı ol, adam olamadıktan sonra ne fayda..
yazmaktan okumaya zaman bulamamis insan ve fotograflari birbirinden cirkin. dusman basina muazallah.
eliyle ağzından daha iyi konuşan yazar.

(bkz: konuşma sadece yaz)
son olarak, "islamcılar demokrasiye laiklerden daha saygılı" diyerek nihayet doğru bir cümle zikretmiş olan yazar.
müzik konusunda bu değerli roman yazarımız şöyle konuşuyor: "çalışırken müzik girmez eve. müzikle aşk ve nefret ilişkim var. müzik benim için bir teselli aracı. diyelim ki hayatta yenilmişimdir, kederliyimdir, işler istediğim gibi gitmemiştir, o zaman müziği açarım. müzik beni defterlerimden uzaklaştırır. teselli eder. son derece tutucu ve yararcı bir müzik anlayışım vardır. bana ilham verip coşturmaz. verse bile verdiği ilham asla yazıya dönüşmez. onun için müziği olduğunca hayatımdan uzak tutuyorum."
edebi kaleminin ustalığına rağmen siyasi söylemlerinin gölgesinde nobel alan, sadece okunarak anlanacak türk yazar.
türk halkını araba arkasında kafa sallayan çomar biblolaroyla karıştırmaması gereken yazar. boynuna asılan nobel tasması boyayamayacaktır gözleri. yalan söylemiştir. bu ülkede ermeniler tarafından katledilen binlerce türk vatandaşının vebali ondadır. türkiye'nin önünde özür dilemelidir. ifade özgürlükleri kullanılırken söylenen cümleler temellendirilmelidir. hatasını bir an önce anlamasını dilemekteyiz. bir an önce daktilosunun başına dönüp hikayelerini yazmaya devam etmelidir.
bu kişinin kemalizmi eleştirmesi elbette kabul edilir, herşeyi eleştirmesi kabul edilir. edebiyatı da güzel olabilir.
nitekim şunu sormak istiyorum:
- bu insan, nobel almadan önce ülkemiz edebiyatında nasıl bir yere sahipti, adı geçer miydi bir camiada? bir yaşar kemal olabilmiş midir? anadolu insanının gönlünü kazanabilmiş midir?
bir de bu insanı özgürlükçü biri sananlar çıktı piyasaya? kardeşim, ben de 301 e karşıyım, ben de düşünce kısıtlamalarına karşıyım. ama bir insan sırf;
- bu ülkede 30 000 kürt, bilmemkaç ermeni öldürüldü.. dedi diye nobel alıyorsa, bunun nesine destek vereyim?
ayıp yapmıştır, büyük bir ayıp.
ne insanlar oldu bu ülkede.
bir uğur mumcu, yazdıklarıyla bu devlet zarar görmesin diye ince eleyip sık dokurdu. onun yazılarını ordu dahi sıkı sıkıya takip ederdi. onu okur ve ciddiye alırlardı.
bu adamın devlete gösterdiği hassasiyet çocuk tepkisi gibi oldu:
(bkz: hain düşman al sana bomba)
ben de özgürlükçüyüm ama orhan pamuk un nesini destekleyeyim, nesini?
arkasından küfredenlerin yaklaşık 2 ay sonra alkışladığı türk aydını.
arkasından küfür ettiğim 2 ay değil 10 ay sonra alkışlamayacağım, alkışlamadığım türk aydınsısı.
siyasi görüşleri ve bakış açısı ile asla bir uğur mumcu, bir ahmet taner kışlalı ile karşılaştırılmaması gereken, ülke gerçeklerine avrupada elinde bir kadeh şarabı ve yanında yalakalık yaptığı avrupalı dostları ile seyirci kalan insan. gidişattan, ülkenizde olanlardan şikayetçi iseniz gelir burada birşeyler yapmaya çalışırsınız.
new york'ta kendisine 1.8 milyon dolar karşılığı bir ev alan yazar. güle güle otursun. yazlığa falan ihtiyacı olursa türkiye'de 500 bin aborjin öldürüldü demesi yeterli. haberi olsun.
fikri yamuk,
tipi yamuk,
yazdıkları yamuk ve...
orhan yamuk
nobel çevresinde orhan pamukyan oalrak bilinir ve amerikada aldıgı yaarlık kursunun hangi bursla ödendiği bilinmemektedir.
kitapları 20 küsür liraya satılan bir yazardır.
geçen gün bir tv kanalında yayımlanan ingilizce röportajda
söylediğine göre en büyük yazarlar listesi şu şekilde olan yazar:
marcel proust, thomas mann, dostoyevski ve tolstoy.