bugün

internet tarayıcısı olan opera nın cep telefonları için olan tarayıcısı. bildiğin her sayfayı açar. seçeneklerden resimleri yükleme seçeneği işaretlenmelidir tabii ki.
html tarayıcısı olmayan telefonlara, html tarayıcıdan çok daha fazlasını veren opera'nın ufaltılmış tarayıcısı..
html, php, asp, aspx, cfm her türlü kodlanmış siteyi açabilmektedir.
wap sitesi bulunmayan web sayfaları rahatça gezilebilir..
yatay modu ve faresi ile süper hale gelmiş ve en basit cep telefonunu bile internet telefonu yapmış süper program. eğer web ayarlarınız tam ise sorunsuzdur. ayrıca az kontor için resimleri kısıtlma ya da rss okuyucu tercih edilebilir.
nokia n serisi * ile gayet sorunsuz çalışan ama turkcell in kontörleri lıkır lıkır içmesi ile insana bulnduğu yere wireless arattıran program.
an itibariyle indirip kurdugum, kullanmaya basladigim harika tarayici. tek sorunu devamli kota bilgisi vermesi, onun da pek opera'yla alakasi varmis gibi gozukmuyor gerci.

gercekten super.
çektiğiniz fotoğrafları upload edip anında paylaşmanızı sağlayan java harikası, cep telefonunun vazgeçilmezi.
'Son versiyonu olan 4.2 kullanmayanları ağlatacak özelliklere sahip muhteşem tarayıcı.
10 dakikadır kurcalıyorum ve:
>sayfalar çok hızlı yükleniyor
>sayfayı uzaktan gösteriyor ve yön tuşlarıyla hareket ettirdiğiniz bir kutucuk var. 5'e bastığınızda o kutucuk tam ekran oluyor ve sayfaya yaklaştırılıyor.
>yakınlaştırma, sayfa değiştirme gibi işlemlerde animasyonlar göze çok güzel görünüyor.
>arayüz çok daha kullanışlı hale getirilmiş. Windows başlat menüsüne benziyor.
>önceki versiyonda mouse işareti yokken bunda var. Önceki versiyon bir linke tıklayana kadar insanı sinirlendirebiliyordu bazen.
>bir yerde kullanıcı adı-şifre veya yazı yazacağınızda farklı bir tam sayfa yazı yazma alanı açılıyor ve o yazı yazma kutularında sürünmekten sizi kurtarıyor.
>dosya indirme çok kolay.
>resimler yine çok

Önceki versiyonlarında doğru düzgün entry giremezken ve standart nokia tarayıcısına dönmem gerekirken yeni 4.2 versiyonu beni entry girme zevkinin doruklarına taşımıştır.'

Tam yukarıdakini buraya yazmıştım ve yollamıştım ki ne göreyim, yukarıdaki entry 'günah diye domuz eti yemeyen tip' başlığına gitmiş. Ve ben opera ile bunu bir türlü silemedim ve değiştiremedim. Yani hiç bir şey kusursuz değil.
(yamuluyorsam düzeltin) sayfaları hızlı açmasının ardında yatan gerçek, talep etmiş olduğunuz sayfayı farklı bir proxy üzerinden sıkıştırılmış formatta çağıtıyor olmasıymış. bu sebeple türkiye'deki site kapatma yasağına takılmadan rahatça gezinebiliyorsunuz nette, fakat facebook gibi bir siteye bağlanmaya çalıştığınızda mail adresinizi ve şifrenizi yazdıktan sonra "ya bilader doğru yazdında bağlandığın yer pek güvenli gelmedi bana, ben birde senin doğum tarihini merak ettim emin olmak için" benzeri bir uyarı ile karşılaşmaanızı sağlıyor.

ingilizce çevirisi için önceden yapılan edit : o çeviri sempatik görünerek senden "pek iyi" butonuna basmanı sağlamsı için yapılmamıştır, google translate e çevirttim bu çıktı ben ne yapayım. yoksa bende çok isterim sahane ingilizce konuşmayı, ingilizce içerikli entry girmeyi...
daha once j2me kodlamis biri olarak 5.0 versiyonlarindaki look n feel'i ciddi ciddi takdir ediyorum. hala daha telefonun* kendi browserindan internete giren varsa sopayla kovalamak lazim.
5 beta surumu ile muthis bir hal almis. Sanal klavyesi de ayri bir guzellikte. Denemenizi siddetle salik veririm.
htc touch viva ile açılırken insanın gözüne yaklaşık 1dk htc logosu sokmadan sayfaları açmayan meret.

sıradaki için:

(bkz: firefox mini)
turkce karakter sikintisi yasatan browser.
sony w810i cep telefonumda kullandigim mini internet browserdir. cok kullanisli oldugunu teyit ederim, herkese öneririm.
Cep telefonunda internet keyfi onsuz olmuyor. Bunu anladım ve elhamdulillah dedim.dünya varmış Şimdiye kadar eziyetmiş internette dolaşmak yahu, madem bu mereti yapacağıdınız, neyime beklediniz bu kadar canım.

Neyse, ellerine sağlık olsun yapanların. Pek beğendik kendilerini. Cep görünümü ve kısayollarıyla pek bir kullanışlı. tavsiye edilir.
kvk girişli htc hero telefonlarda son versiyonu adam akıllı işlemeyen browserdır.
Cep telefonlari icin harika yazilim.
olumsuz yonleri; edit, oylama, vb. ozellikleri kullanamamaktir.
yazdiginiz entryleri ba$ka ba$liklar altinda gormeniz.
uzun entry girip, onayladiginizda sayfa refreshlendikten sonra tum entrynin silinmi$ olmasi.
2000 karakter siniri olmasidir.
ancak tum bu olumsuzluklara ragmen;
kullani$ olarak super otesidir.
dokunmatik ekran telefonlarda, goruntulemek istediginiz alani dokunarak zoom yapma ve cift dokunarak/tiklayarak tekrar tam sayfa gorunume gecmesi kalpleri feth etmeye yetmi$tir.
nokia 5230'un orijinal internet tarayıcısının suyu mu çıktı hacı diyordum ki bu meretle tanıştım. hatta opera mini 5'ten önce araya bir de opera mobile 10 sıkıştırdım ki -beta olduğundan olsa gerek- illallah demekten gına geldi. opera mini 5, müthiş bir tarayıcı çok hızlı ve kullanışlı ancak bence bir sorunu var. abicim o menüdeki simge nedir öyle ya paint ile yapmışlar sanki daha düzgün bir simge konulamaz mıydı acaba?

büdüt: ulan fanboy gibi yazmışım yazıyı. hayır dostlar opera babamın malı değil.*
biraz kassada her türlü sayfayı mobil hale getiren java uygulaması.
inidirip kurması çok basit program.
yalnızca telefondan* mini.opera.com adresine giriyorsunuz ve belirtilen linke tıklayarak kuruyorsunuz.

*linke bilgisayardan tıklarsanız operanın tanıtım sayfası çıkmaktadır.

avea ve turkcell de internetin biraz pahalı olması nedeniyle internet paketlerinden birini almanızı tavsiye ederim.
başlı başına bir devrimdir. bu zamana kadar hiç kullanmamış olduğum için hayıflanıyorum. vodafone'un cepnet paketiyle birlikte yeme de yanında yat.
sırf bendemi oluyor bilmiyorum ama entry'i girip yolluyorum bakıyorum başka bir başlığın altına yazılmış.Silmeye kalksan silme fonksiyonu çalışmıyor.çaresiz bir bilgisayar bulmanız gerek.
sözlüğe entry girmeye de, başlık açmaya da yarayan tarayıcıdır.

(bkz: sözlüğe hala pc den giren yoksul modeli)
küçük çocukların seslendirdiği opera gösterileri. *
cep telefonundan internete rahatça bağlanma olanağı sağlayan, oldukça kullanışlı, mobil browserların ilahı.
%80e yakin entry'mi opera mini kullanarak girdim. Takir takir calisiyor. Tek eksik yani oy verememek.