bugün

kitabını okudum önce sonra filmi çıktı dediler. gitmedim. çağırdılar yine gitmedim. ofiste hasta olduğum hatun çağırdı yine gitmedim. kitap öyle büyülemişti ki, hiç bir şey o tadı bozsun istemedim. bilirsiniz kitaplardan sonra gelen filmler hep hayal kırıklığı yaratır. mesela yüzüklerin efendisi, kitap nerdeee, film nerde. kitapta olmayan bir çok şey filmde var, miğferdibi muharebesinde, eomer'in orduyla gelmesi gibi. oysa kitapta eomer bir yere gitmiş değildir ki gelsin. neyse. gitmedim işte direttim. bozsun istemedim içimde kalan eksik yanı. bugün film sitelerinde sağdan sola atlarken, önüme geldi, şeytan soldan dürtüp durdu, dur dedim amq, durmadı. açtım izledim. anne hathaway (emma) harika bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtlamış filmde ve film kitabın önüne geçerek bir ilk olmuş. o son sahne yine ağlattı amk. erkek adam ağlar mı amk.

filmin konusuna girmeyecem, çünkü konuya giren yorumları bende sevmem. sonucunu bildiğin maçı izlemek gibi olur hep. tadı kaçar.

bu filmi hepiniz beğenirsiniz de demiyecem. belki beğenmezsiniz. herkes kendinden bir şeyler bulduğu filmi sever. aşk tesadüfleri sever filmi çok tutulsa da benim için saçma sapan bir filmdi mesela. ama bu one day benim eksik kalmış yanıma vurdu sanırım. gitti gideli, arkasından bir şeyler hep hatırlatır oldu. bu bazen incir reçeli'nde bir tokadır, bazen komple bir "one day"dir. bazen annenin "uyan oğlum" demesine "tamam aşkım" diye yanıt verip, kızarıp bozarmaktır.
--spoiler--
"Belki kavga edebiliriz, küs kalabiliriz, birbirimizi üzebiliriz, mutsuz edebiliriz. Ama ne olursa olsun her gece benle uyu."
--spoiler--
görsel
bir kadınla bir erkeğin asla sosyal arkadaş olarak kalamayacağını anlatan kitaptan uyarlama güzel film.
https://youtu.be/IiqPkDS6_YA

Damar heriften güzel bir cover. Bazen sırf videoların güzelliği ve o samimiyet kokan, şahane müzik ortamını hissetmek için dinliyorum kendisini.

Yorumlarda bir arkadaşın da dediği gibi, bazen sadece ağaç olmak istersin..

Tam bir sonbahar şarkısı değil mi ?
görsel
Mükemmel bir Gary Moore şarkısı:

I've seen that look somewhere before
Your sorrow's like an open door
You've been this way for much too long
Somebody must have done you wrong

But one day the sun will shine on you
Turn all your tears to laughter
One day your dreams may all come true
One day the sun will shine on you

I've seen that look so many times
I know the sadness in your eyes
Your life is like a wishing well
Where it goes, only time will tell

One day the sun will shine on

Say goodbye to the lonely nights
Say goodbye to the Northern Lights
Say goodbye to the cold north winds
Say goodbye to the autumn leaves

jim sturgess e aşık olduran film.

görsel
" Aptalım. Çünkü canın ne zaman isterse o zaman geldin ve ben hiç birinde hayır diyemedim. "

görsel
bir gary moore balladı. çevirisi;

o bakışı daha önce bir yerde görmüştüm
kederin açık bir kitap gibi
çok uzun zamandır bu haldesin
biri sana birşey yapmış olmalı
ama bir gün güneş seni aydınlatacak
tüm gözyaşlarını gülümsemelere döndürecek
bir gün tüm hayallerin gerçek olacak
bir gün güneş seni aydınlatacak
o bakışı daha önce öyle çok gördüm ki
gözlerindeki üzüntünün farkındayım
yaşamın tıpkı bir dilek kuyusu gibi
nereye gittiğini sadece zaman gösterecek
ama bir gün güneş seni aydınlatacak
tüm gözyaşlarını gülümsemelere döndürecek
bir gün tüm hayallerin gerçek olacak
bir gün güneş seni aydınlatacak
yalnız gecelere elveda de
kuzey ışıklarına elveda de
soğuk kuzey rüzgarlarına elveda de
giden sonbahara elveda de ...
ağzıma sıçmış kitap ve filmdir.
--spoiler--
kesinlikle bir aşk filmi değildir.
aşk filmidir izleyelim düşüncesiyle gidip izlemeyin pişman olursunuz.
filmde aşk da var. ama asıl anlatılmak istenen bir adamın başarısızlık öyküsü.
filme o açıdan bakınca daha etkili olduğunu göreceksiniz.
aşk filmi olarak bakarsanız sonu saçma sapan biten bir film olarak kalacaktır aklınızda.
ayrıca söylemeden olmaz: filmde birçok klişeye yer verilmiş.
--spoiler--
kitabıyla etkileyen, film versiyonuyla ise okurken etkilendiğine pişman eden yapıttır.
öncelikle, dikkat entry spoiler içerir!!

hayata geç kalmanın ve yılları boşa harcamanın ne demek olduğunu çok iyi anlatan roman. kendilerine dahi itiraf edemeseler de hayatın anlamını birbirlerinde bulan ama aynı zamanda da yıllarca birbirlerinden (belki de kendilerinden) kaçan iki insanın hikayesi. mutlu sonla bitiyor derken şaşırtıyor ve bir damla yaş düşüyor gözlerinizden, ama anlayamıyorsunuz neye ağladığınızı; dexter'a mı, emma'ya mı, yoksa kendi kaybolan yıllarınıza mı?
David Nicholls ın okunması gereken enfes bir aşk hikayesi. Bir gün - yirmi yıl iki insan 2011 de vizyona girecek olan film.

Emma karakterini Anne Hathaway

Dexter karakterini Jim Sturgess

Slyvie karakterini Romola Garai

Tilly karakterini Jodie Whittaker

Ian karakterinide Rafe Spall canlandıracaktır.

Yönetmen: Lone Scherfig

Senaryo: David Nicholls a aittir.