bugün

ünlü charles dickins romanı. annesinin ölümü ile yetimhanede yetişen bir çocuğun acı dolu yaşam öyküsünü anlatan roman...
charles dickens romanı. en ünlü iyi-kötü karşılaştırmasını yapan romanlardan biridir.

oliver, daha çok küçükken annesini ve babasını kaybetmiştir. bir öksüzler yurdunda yaşamak zorunda kalan oliver buradan ayrılarak londra'ya gitmeye karar verir. ancak londra'da oliver'ı tatsız bir macera beklemektedir.

hikayede sürekli iyi ile kötünün kapışması, sonucunda da iyiliğin kazandığı ancak bazı kayıpların verildiği tasvir edilmektedir.

2005 yılı roman polanski imzalı muhteşem de bir sinema uyarlaması bulunmaktadır. kitap anlatılabileceği kadar iyi anlatılmış, ortamlar muhteşem, renkler ise her polanski klasiğinde olduğu gibi büyüleyici.
charles dickens'ın aynı isimli romanından uyarlama olan 1948 yapımı yönetmenliğini david lean'in yaptığı film.
düşkünler evi artığı.
sadece ben kingsley için bile izlenebilecek bir filme sahip roman.
bir çocuk düşünün
yetimhanede hayatı tanımaya başlar.
yetimhanede verilen dişimin kovuğunu doldurmayacak kadar yemekle karnı doymaz haliyle. birazcık daha yemek ister, onun yerine dayak yer.
kaçar oradan. londra'ya atar kendini yedi gün boyunca yürüyerek.
nihayet londra'ya ulaştığında ise ayakta duracak mecali kalmaz.
bir hırsız çetesinin eline düşer.
çalmadığı bir şeyden ötürü suçlanır.
ama onun çalmadığını bilen zengin ve iyi amca onu bağrına basar.
hulusi kentmen'in victoria dönemi ingilteresi'ndeki versiyonu zengin ve iyi amca, oliver'e kitapçıya götürmek üzere kitap ve para verir. ( zaten oliver de tam bu noktada sezercik olur. sezercik ve ayşecik'in birlikte oynadığı filmlerden birinde de vardır böyle bir sahne. hırsız çocuk bağra basılır ama içten içe de güven sıkıntısı yaşanır. para verelim bakalım, istediğimiz yere parayı bırakıp geri gelecek mi diye denenir.) amcanın yanındaki arkadaşı çocuğun o parayı geri getirmeyeceğini, sırra kadem basacağını söyler. zengin ve iyi amca inanmak istemez buna.
zaten oliver öyle biri değildir. kitapları ve parayı kitapçıya teslim edip dönecekti ama o hırsız çetesi peşini bırakmamıştı. yine ele geçirirler onu.
bırakmazlar.
çetedeki iyi bir kız, oliver'in çektiği acılara dayanamaz. zengin ve iyi amcaya gizlice durumu anlatır. ama bu onun sonu olur.
oliver içinse yeni bir hayatın başlangıcı.
acıların çocuğu küçük emrah oliver twist, artık bir zamanların fakir ama gururlu çocuğu olmaktan çıkar.

1909'da charles dickens tarafından kaleme alınan bu kitap, defalarca sinema ve müzikal olarak vücut bulmuş, son sinema filmi de roman polonski tarafından 2005'te çekilmiştir. ki kendisini ben izledim. oyuncular olsun, kostümler olsun, mekan tasarımı olsun mükemmel. ama sıkıldım filmi izlerken. kitabını okumak , filmini izlemekten daha zevkliydi.
digiturk un bır kanalında abuk sabuk yemekler yapan ingiliz tipin programı. *
Roman Polanski'nin Charles Dickens uyarlaması olan filmidir. Özellikle Fagin karakterine dikkat etmek gerek.

--spoiler--

Dilencilerin başı olan Fagin'in filmin sonunda acınacak hale gelmesi ve iyi bir insan gibi merhamete layık görülmesi etkileyici.

--spoiler--
Charles Dickens romanıdır. yetimhanede kalan bir çocuğun yaşam serüveni üzerinden bir insanlık dramını anlatır yazar. iyi ile kötü arasındaki karşıtlığı ortadan kaldırıp tüm karakterleri dramın merkezine yerleştirir ve okura oradan seslenir gibidir. Oliver'in yanında Fagin de Nancy de hatta Bill Sikes da ağır yaşam koşullarının kurbanıdırlar. Yaşamak için çalmak zorunda kalan insanların bir korunma içgüdüsüyle işledikleri cinayetler ve insanlara yaşattıkları esaret Dickens'in vermeye çalıştığı merhamet duygusundan yoksun görünmüyor. Romanı okurken bunu rahatlıkla hissediyor insan. Yazar onların vicdanını sanki temize çıkarıyor.

--spoiler--
Romanın sonunda idam sehpasına götürülen Fagin'e Oliver'in söyledikleri bunları kanıtlar gibi:
"tanrı ona yardım etsin!"
--spoiler--
ingilterenin küçük emrahı... tek fark... bizdeki sanat değeri olmadığı için saygınlığını yitirip alay konusu olur.
anadolu liselerinin anadolu lisesi olduğu zamanlarda ingilizce okuma derslerinde nerdeyse tüm levellarını okuduğum kitaptır. bir de david copperfield vardı. biri küçük emrah diğeri de küçük mahsun kırmızıgül. ne çekti çocuklar be.
(bkz: oliver twist)
#4323256 entry ile hızlı girişler yapmış sözlük yazarıdır. *
bir yetimhanede dünyaya gelen oliver twist' in hayatı anlatılmaktadır.
OLIVER TWIST BiR YETIMHANEDE DÜNYAYA GELiR. YETiMHANE MÜDÜRÜ BAY BUMBLE, ONA ADINI KOYAR. ÇOCUKLUĞUNU BAYAN MANN'IN YANINDA GEÇiRiR. 11 YAŞINDAYKEN BAY SOWERBERY'NiN YANINA EVLATLIK VERiLiR. BAY SOWERBERY CENAZE iŞLERiYLE UĞRAŞAN BiRiDiR. OLIVER BURADA KENDiNi MUTLU HiSSETMEZ VE EVDEN KAÇAR. YEDi GÜNLÜK YORUCU BiR YOLCULUKTAN SONRA LONDRA'YA GELiR. AÇ VE YORGUN OLAN OLIVER LONDRA'DA JACK DAWKINS iLE TANIŞIR.JACK OLIVER'A YARDIM EDER. KALMASI iÇiN ONU KENDi KALDIĞI YERE GETiRiR. BURADA FAGiN VE ARKADAŞLARIYLA TANIŞIR. BU OLIVER'IN HAYATINDAKi DÖNÜM NOKTASIDIR. FARKINDA OLMADAN HIRSIZ ÇETESiNiN iÇiNDE KENDiSiNi BULMUŞTUR. BiR GÜN DAWKINS HIRSIZLIK YAPARKEN OLIVER PANiĞE KAPILIR. KAÇMAYA BAŞLAR. MENDiLiNiN ÇALINDIĞINI ANLAYAN BROWNLOW OLIVER'DAN ŞÜPHELENiR VE ONU YAKALAR. OLIVER BÜTÜN HAYATINI BROWNLOW'A ANLATIR. BROWNLOW ONA ACIYIP AiLESiNi BULABiLMESi iÇiN YARDIM EDECEĞiNE SÖZ VERiR. OLIVER'IN DÜRÜST BiRi OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK iÇiN BROWNLOW ONU BiR KiTAPÇIYA YÜKLÜ BiR PARAYLA KiTAP ALMAK iÇiN GÖNDERERiR. YOLDA FAGIN'IN ARKADAŞI OLAN WiLLiAM SIKES ONU KAÇIRIR VE FAGIN' E GETiRiR. FAGIN, OLIVER'i TAMAMEN ELE GEÇiREBiLMEK iÇiN SUÇ iŞLEMESi GEREKTiĞiNi BiLMEKTEDiR. BUNUN iÇiN WILLIAM'IN YAPACAĞI BiR SOYGUNA OLIVER'IN DA KATILMASINI iSTER. HIRSIZLIĞIN YAPILDIĞI GECE OLIVER PENCEREDEN iÇERi GiRERKEN EViN HiZMETÇiSi TARAFINDAN VURULUR. WILLIAM VE ARKADAŞLARI KAÇMAYA BAŞLAR. OLIVER'I EVIN YAKINLARINDAKi BiR HENDEĞE BIRAKIP ORADAN UZAKLAŞIRLAR. OLIVER iKi GÜN SONRA KENDiNE GELDiĞiNDE, YARI BAYGIN ŞEKiLDE EN YAKINDAKi EVE GiDER. BURASI iKi GÜN ÖNCE SOYULAN EVDiR. EV HALKI DR LOSBORN'U ÇAĞIRIR. DR LOSBORN OLIVER' IN HAYAT HiKAYESiNi DiNLER VE ONA YARDIM ETMEK iÇiN ELiNDEN GELENi YAPAR. YAPTIĞI ARAŞTIRMALAR SONUCU OLIVER' IN ASiL BiRiNiN OĞLU OLDUĞUNU VE KENDiSiNE BÜYÜK BiR MiRASIN KALDIĞINI ÖĞRENiR. OLIVER iÇiN BÜTÜN KÖTÜ GÜNLER GERiDE KALMIŞTIR. ARTIK HERŞEY YOLUNA GiRMiŞTiR. MUTLU BiR HAYAT ONU BEKLEMEKTEDiR.
HAYAT NE KADAR ZOR OLURSA OLSUN... iNANDIKTAN VE HAYATA DÖRT ELLE SARILDIKTAN SONRA AŞILMAYACAK ENGEL YOKTUR. BUGÜN OLMAZSA DA YARIN HERŞEY YOLUNA GiRECEKTiR.
oliver twist ; sen bizim bütün izimlerimizsin...
filmi de kitabı da çok güzel olan ve beni çok etkileyen hayatı acı dolu bir çocuğun yaşam hikayesi.
en az edmond dantes kadar cesur biri.
çocukluğumda okuduğum en güzel kitaplardan biridir, ha geçmişe bakıyorumda neredeyse ben o çocuğa benziyormuşum yahu dedim kendi kendime.

bu kitabı okuyanların şu kitaplarıda okumalarını tavsiye ederim * ;

gümüş patenler
esrarlı ada
pal sokağı çocukları
siyah lale *
kıç kadar yemeğinin ardından birazcık daha yemek istedi diye dombay gibi adamlarca asılması teklif edilen çocuğun hikayesidir.
doğrusu için (bkz: oliver twist).
bu gece tv'de filmi görülüp sevinilmiş dickens'in güzel romanıdır.

kemalettin tuğcu romanlarıyla ergenliği ağlak modda geçiren nesli daha bir ağlatır nedense.
an itibariyle tv 8 de izlenebilir.

edit: bu entry neden eksilenir, eksileyen piç bizzat derse sevinirim.
hakkını arayanların anarşist olmakla suçlandığı düzene eleştirel bir yaklaşım. oliver reis!
C. Divkens romanıdır.
Londra yakınlarındaki yoksullar evinde dünyaya gelir. Çok zor şartlarda yaşar. Bir gün kimsesiz çocuklara hırsızlık yaptıran bir çetenin eline düşer. Roman buradan sonra oliver twist in tehlikelerle folu yeni yaşamını anlatmaya başlar.
2005 yapımı film için yazmak gerekirse, 1948 yapımı kadar iyi bir uyarlama, oynayan çocukta oldukça güzel oynamış ve günümüz sinamasının çevre atmosferi tekniğinin kalitesi de filme son derece iyi yansımış. Süresi üç saat olsaymış daha iyi olacakmış