bugün

mikrofon karşısında kendi egosunu tatmin etmekten başka birşey yapmayan adamın sigaraya karşı bunca insanın mücadele vermesi sanırım hiç umurunda değil. kimyasallar hakkında doğru söylemiş olabilir ama sigara konusunda yanıldığının farkında değil. ukalaca davranmış biri olarak yıllarca kendini izleten biri ve kendini kraldan çok kral sanan bu kişi acaba kendi çocuğunun yanında da sigara içiyor mu? bunu çok merak ediyorum.

bulunduğu yere gelmesi için çok mu ısrar ettiler acaba ondan mıdır bu caka satması, ben şimdi senin yanına geleyim bütün gün osurayım ve sende benim osuruk kokumu çek, bu da senin yaptığının aynısı değil mi?

sanırım ikinci kızın arkadaşı cesaret edemedi ve kalkıp arkadaşı adına o konuştu, sen hiç başkalarını savunmadın mı kendi adına? seni severdim ama son zamanlarda iyice bokunu çıkardın okan. hem küfür edince daha komik olmuyorsun haberin olsun.

o video: http://www.youtube.com/watch?v=z4Xrs9Dn0VM

edit: kız haklı ama okan'ın karşısın da konuşmasını bilen başka biri olsaydı kesinlikle okan'ı madara ederdi.
şoklar icinde izledigim tartismadir. sigara dumanindan rahatsiz olani fasist diye niteleirmesi, tipine gore belden asagiya vurmasi.. "banane arkadasinin astimidan" gibi fasitce bir sozu kendi kullanmasi... vs. naylon poset hap map birseyler sayiklamis. muhattap oldugu insanlar naylon poset ureticisi sanki, baska alternatifleri var da kullanmiyorlar. bu ne amina koyim lan kimsede cikip dememis "ben senin ictigin sigara dumanini cekmek zorunda miyim?" diye. baz istasyonlarindan girmeyi unutmus ordan girse nakavt yapardi.
gereksiz okan bayülgen tartışmasıdır. söylediklerinin azı doğru. çoğu yanlış.

yahu böyle isyankar tiplerinde gezmenin ne anlamı var. abi sahneye çıkan kadında saçmalamış ne diye çıktın ki belli adam ayar verecek sana. okan ın kadına faşist demesi saygısızlık olmuş.

ya ben sigara kullanmıyorum. kanun bunu gösteriyorsa uygulayacaksın kardeş.

he bir de birinin çıkıp bişey deyip tepki göstereceğini bilerek sembol olarak yaktı ve içmedi. Ama arka sırada oturan saf kız kendini çok zeki hissedip yaptığının yanlış olduğunu anlatmaya çalıştı. sazan avi.
okan bayülgen'in beklenmeyen tepkiler ve tutarsızlıklar sergilediği tartışmadır.

izleyenler arasında olsaydım onun bulunduğu yere konuşmasını umursamazcasına çıkıp sigaramı onun yanında yakardım ve bana tek kelime ettiğinde faşist faşistsin sen karışma benım sıgarama sana ne içerim içerim sen konusma mı yapıyosun ne bok yıyosan ye derdim. bunu yapardım. okan bayülgen marjinal görüşlerin radikal savunuculuğunu yapmaya soyunmuş gibi görünse de tutarsız ve boş bir tartışma yaratmıştır. okan bayülgen bu sefer çuvallamıştır.

her konuda her yerde gençlere görüşlerini gizlememelerini, fikirlerini savunmayı, düzene karşı sessiz kalmamalarını öğütleyen bu adam gençlerin konuşmasını "öne çıkmaya çalışmak, dikkat çekmeye çalışmak" olarak nitelemiş ve deyim yerindeyse amuda kalkıp kendi ağzına sıçmıştır.

sana olan sevgim ve saygım oranında seni kınıyorum okanismus. bu ülkede gerçekten cesur ve akıllı adamların olduğu yönündeki güvenimizi besledin yıllarca ve sevdik seni ama sen o güvene bu olayla hunharca tecavüz ettin.

teşekkür edip arkanda saygıyla kaykılıyor, kerkiniyor, titriyorum sayın bayülgen.
yamulmuyorsam geçen sene yeditepe'de bir sosyal medya etkinliğinde gerçekleşen olaydır. canlı izlemiştim şu an tekrar izlemedim. neden şimdi gündeme geldi anlamadım.
okan bayülgen'in klasikleşmiş ukala tartışmalarından biridir. farklı düşünebilirsin, farklı olabilirsin ama saygı duy be kardeşim.
YEDiĞi B*KU POPÜLiZM YAPARAK ŞOVA DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞAN BiR iNSANIN(!) TARTIŞMASIDIR. iLK BAŞTAKi KIZ BiRAZ DÜŞÜNCESiZ DAVRANDI AMA OKAN DA KIZI ÇOK KÖTÜ BOZDU. TAM OKAN BAYÜLGENiN KARAKTERiNE GÖRE BiR DAVRANIŞ. AYRICA iKiNCi KONUSAN KIZA TiPE BAK DEMESi TAM DAVALIK BiR OLAY. BANA DESE DiREK DAVA AÇARIM. BiZiM MiLLETiMiZ BUNUN GiBiLERi ADAM EDER.MALUM SÖZLE BiTiRiM:
(bkz: SEVEN SiKiLiR SiKEN SEViLiR)
çok iyi yapmıştır çok ta güzel yapmış okan bey. çevremizdeki ufak şeylere karşı ayaklanıp, daha büyük zararlara sessiz kalan toplumumuzdaki üyeler için bir uyarı niteliği olmalıdır.
üniversite öğrencilerinin tatlı su solcularından sadece bir tanesi olan okan bayülgene verdiği ayar olarak değiştirilmesi gerekendir.
kendisini ülkenin sahibi sandığından heralde bizler fellik fellik dışarı kaçarken sigara içerken kendisi her türlü kapalı mekanda yakabilme yetisini kendisinde görüyor.
azalarak bit emi okan.
laf sokmak için ne diyeceğini şaşırmış, haklıyken haksız duruma düşmüştür.

herkes o mekanda sigara yaksa göz gözü görmez, tamam sahnedekinin önceliği vardır, içmesine de karışmam, kızın yaptığı bence sırf işgüzarlık ama okan bayülgen çapında bir adamın olayı daha profosyonelce idare etmesini beklerdim.

o sigarayı elinde tutuyorsan gelecek tepkiye daha hazırılıklı olmalıydı ve öyle afallamadan yerinde cevaplar vermeliydi.
Sıçmak üstüne de sıvamaktır. Laf sokayım, üste çıkayım derken ne diyeceğini şaşırmış, saçmalamış. Açık.
cani isteyince ileri demokrasi ulkelerinden ornek veren, cani isteyince yine ayni malzemeden agzina layik bok cikaran okan. eskiden, cok eskiden ben de izlerdim ama zamanla ne kadar kof bir adam olduguna sahit oldum. sen o ornek verecegin doktora degil, kizacaksan sisteme kiz. fog the system deyip sonra da sistemin en buyuk bok yedi basi olmakla kendi zeka seviyelerindeki tavlarsin. liseli cocuklari anarsizme yonlendirirsin. o kiz gayet de yerinde yapti ne yaptiysa ve 2 dakikalik gorunusuyle senin yillarca var etmeye calistigin adami yerle bir etti. koseye pusmus kedi gibi saldirdin kiza alakasiz mevzulardan dem vurarak. senin gibi asil fasistlerin, cok bagirarak demokratik olanlarin kalin kafasini her yerde tokmaklamak lazim gelir ki anlamasaniz da kosullu ogrenirsiniz mevzuyu. sen bu milletin efendisi degilsin. sen bu milletin boku da degilsin. onun bunun yuzune telefon kapatmakla gelebilecegin en yuksek seviyeye geldin. iyi bir magazin malzemesi olmak disinda varligin kendisine bir katkin yok. en buyuk kitlen milliyetini, tarihini, kimligini yitirmis sozluk piclerinden olusmakta. onlar da senin gibi fasist. sen bok olursun, onlar da seni koklar. dongunuz budur. bir defasinda da sansur ya da benzeri bir olay yuzunden sozluk piclerinin de parcasi oldugu bir programda, serbest kalmazsak yer altina inmek zorunda kalicam, ''mesajimi, islerimi'' yer altindan yurutucem, gibi bir sey demisti ciddiyetle ve zannimca yaptigi en buyuk espri de bu olmustu. sen kimsin ulan! ne saniyosun kendini? kanaat onderi mi, parti lideri mi, dusunur mu? agzi iyi laf yapmakla, bagirmak arasinda fark var. sen hep bagiran oldun. sictigin agzina tikaninca da boyle anasini yitirmis essek sipasi gibi bagirirsin, konusturmazsin. sen git, zeka puani 5 olan sarkicilari cagir programina, sozluk piclerini, kevaselerini sosyal medyada muhatap al, onlarla oyna. fazlasi seni dumduz eder. efendi efendi takil. nukleer atik varmis da, sigarasi dumansizmis da... sen anlat programinda o zaman bu dertlerini. nereden biliyorsun o kizin hayatini? sadece sigraya karsi tavir almissa dahi senden cok daha faydali bir is yapmis. senin gibi bir aymazi uyararak belki de bir mesaj verebilecegini dusundu. tabii sen cingenelik ettigin icin is degisti. o cok sevdigin ileri demokrasi ulkerinin birinde yapsaydi o kiz yaptigini, boyle sarlamayla degil, binlerce ozurle karsilanmisti. unlu oldu diye insalik sifatini yitirmeyenlerden bahsediyorum. sen anlamazsin. sen tezgahini cahil universite ogrencilerine ve sozluk piclerine ac. sana baska yerden murit cikmaz. medyadaki yardakcilarini cagir ara ara ki seni yaglasinlar zekiliginden, farkligigindan dem vurarak. onlarda senin laciverdin. korlerle sagirlar... kapito? uslubum senin tanimadigin insanlara karsi kullandigin uslupla aynidir. kafana girsin diye, daha fazla saygiyi hak etmiyorsun diye.
ona buna naylon poşet alıyo diye laf yapıp dediği bütün ürünlerin reklamını seslendiren kolpa anarşist okan bayülgenin verdim sandığı ayardır. ulan ben eskişehirin soğuğunda götüm dona dona dışarı çıkıp sigara içiyorsam sen de çıkacan.
(bkz: acun ılıcalı versiyon 2)

bir alay şovmen bunlar. faşizm de zaten, savunulacak bir şeyi olmayan insanların savunduğu bir yöntem mi diyim kuram mı diyim artık ne anlarsanız anlayın öyle de garip bir şey.
o değilde nasıl öğrenciler var lan türkiye de. anasını satayım adam bildiğin laf sokmak için, altta kalmamak için çırpınmış, saçmalamış vs. millette her dediğine gülüyor amk.
(bkz: okan bayülgen in sigara tartışması)
insanlar, okan bayülgen'in tepkisine daha doğrusu tepkisini koyarken ki tarzına neden şaşırıyor anlamış değilim. okan bayülgen'i okan bayülgen yapan şey tam da örnekteki tarzıdır.

konuya dönecek olursak herkesin kendine göre haklı olduğu ender tartışmalar vardır ya heh işte bu tartışma onlara güzel bir örnektir. bence ikiside haklı. ama kız yasalara görede haklı bu da onu 2 kere haklı yapıyor. tabi bu durum anayasanın anlayışına göre böyle. anayasanın her maddesi haklı olsaydı bugün bu hallerde olmazdık. eğer o kız kapalı alanda sigara içen herkese gidip öyle çatıyorsa bravo diyorum ama sırf orda bi tepki koyayım da ne olursa olsun demişsse söylenecek bir şey yok.
ayar filan değildir. neden saygısızca davrandı ki her iki kadına da? gerçekten ego sorunu olduğunu gözler önüne sermiştir. neden senin bedenin varlığı bir şey ifade ediyor da, o senin sigarana karşı çıkan kızın varlığı bir şey ifade etmiyor? neden saygıyı sadece sen hak ediyorsun ama diğerleri hak etmiyor? ünlü olmak herkese hakaret edebileceğini veya onları yersiz bir şekilde azarlamanı mı gerektiriyor? ayrıca, okan bayülgen'in karşı tarafa aşağılayıcı şeyler söylerken gülen o öğrencilerin de karaktersizliği ortaya çıkmıştır.
Yanmamış bir sigara yüzünden çıkan laf tartışmasıdır. ikisi de haklı kendince.
kızı konuşturmadığı için okan bayülgen'in ayar verdiği zannedilen olaydır.
ortada bir faşist varsa o da sosyalist görünümlü asıl faşist okan bayülgendir!
insanları küçük düşürerek devamlı üste çıkmaya çalışarak prim yapan okan baülgen'in kendinden iyice nefret ettiren olayıdır.
(bkz: okan bayülgen in sigara düşmanına verdiği ayar)
Ayar değildir, salon anarşistinin yaptığı gene bağırıp çağırıp karşısındakini susturmasıdır. asil faşizm budur.

(bkz: okan bayülgen pişmanlıktır)
ayar derken başganım. resmen aptal olduğunu kanıtlamış.
ayar değil terbiyesizliktir. hakkını arayan kıza da misyon yükleyen zıpçıktı falan demek de bir o kadar iğrençtir. kız şu ana kadar çoğumuzun yapmayı unuttuğu şeyi yapmış, hakkını savumuş. daha hala reklam yapıyor diyenler var. kraldan çok kralcı olmak böyle bir şey işte.

dumanı ister arkaya gelsin ister gelmesin. sen kimsin ki orada insanların rahatsız olup olmayacağını umursamadan sigara yalma hakkını kendinde bulunuyorsun? bu nasıl düşüncesizlik? karşı argüman olarak da diyabetlilerin yanında yemek yenmesi gibi bir şey demiş. kalkmış sigara gibi üzerinde zararlı olduğu dahi yazan bir maddenin başkasına zarar vermeyeceğini falan ispatlamaya çalışıyor.
ulan gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum.
yüzsüzlüktür. videonun can alıcı noktası sonunda dikkat ederseniz. okan bayülgen şahsiyeti diyor ki ''zaten farkındaysan sigarayı yakmadım bile''... bu demektir ki sigarayı yaksam tepki çekecek bir hareket sayılabilirdi. ama yakmadım. yaksaydım eleştirmeye hakkınız olabilirdi demektir başka bir deyişle... ulan sivri-zeka! oradaki kız zaten yakma diye uğraştı. arkadaşımın astımı var derken zaten kapalı alan yasağının bu tür hastalığı olan insanları sigaranın etkisinden kurtarmak olduğunu belirtmek istedi. ama dediğim gibi sonunda kendisiyle çelişti. yakmadım ki! diyerek. ee bide yaksaydın da yüzsüzlüğün dibine vursaydın!

hepsini bir yana koydum orada kimse sigara yakmıyorken senin ne ayrıcalığın var? ben bir öğrenci olarak yakmıyorken sen kim oluyorsun da yakabiliyorsun?. televizyoncusun?.. çok paran var?... ünlüsün?... bana ne senin parandan şöhretinden! demiştin ya o kıza, ''banane senin astımlı arkadaşından'' diye. işte sen busun... sonra da kamu spotu tipi reklamlara çıkıp topluma mesaj vermeye kalkarsın bir de... sen göz önünde olan biri olarak önce kendine mesaj ver. toplum zaten kamu spotuna gerek kalmadan mesajı alır...

not: uludağsözlüğe uğrar mısın bilmem ama umarım bu yazıyı okursun!