bugün

eğitimsiz sınıfının para kazanmak için kurduğu cümle (bkz: ekmek parası)
ne iş olsa yaparim diyen bir kisi hic bir is yapamaz.
elimden her iş gelir.
türkiye yi tanımlamak için kullanılacak cümlelerin sıralı listesi çıkartılacak olursa, top on listesinin vazgeçilmez cümlesi olmaya layık mottodur.

--spoiler--
+ne iş yaparsın?
-ne iş olsa yaparım abi
--spoiler--

üniversite yıllarımızda (bkz: siyasi düşünceler tarihi) dersimize giren hocamız, uzuuun uzun batı dünyasındaki profesyonel iş bölümü ve uzmanlık alanları hususlarına değindikten sonra lafı ülkemize getirmiş ve bu mottoyu hatırlatarak acı acı tebessüm etmişti.

--spoiler--
biz, neişolsayaparımgillerfamilyasındanız.
--spoiler--

hocamızın ifade ettiği husus, ülkemizin gelişmişliği ve dolayısıyla kalifiye birey konusuyla doğrudan ilintili bir meseleydi.
fakat bu ülkede ne denli eğitimli bir birey olursak olalım, çevresel şartlar dolayısıyla bu mottonun kapsama alanına dahil olmaktan kurtulamadığımız da bir gerçek.

galiba doğuya doğru gittikçe daha fazla böyleleşiyoruz.
iklimsel faktörler, bu faktörlerin insan karakteri üzerindeki etkileri, siyasi saikler, coğrafik nedenler, kültürel kalıplar, sistemle uyuşturulamamaış bireysel yatkınlıklar ve daha birçok şey, neişolsayaparımabigillerden kılıyor bizleri.

sadece kendimi örneklemem dahi, ortaya garip bir portre çıkartacaktır.

eğitim gördüğüm alan ve çalıştığım alan birbirinden çok farklı.
doğuya avdet ettiğimde, eğitimimle alakasız olarak çalıştığım iş yetmezmiş gibi, birçok farklı işle de uğraşmak zorunda kaldım/kalıyorum.
çalıştığım işyerinde asli görevlerimin yanısıra, bilgisayar teknik servis, ısınma malzemelerinin bakım onarımı, malzeme tedarikçiliği ve diğer alakasız işleri üstlenmek zorunda kalıyorum.
ev ortamında, çilingirlik, ısı yalıtım, tesisat ve boya badana gibi işleri de yüklenmek zorunda kalıyorum.

şimdi sorsalar;
-ne iş yaparsın? diye...
+ne iş olsa aparım abi demem çok mu abes kaçar. *

hatta hatırladıkça güldüğüm bir hatıram vardır:
tesisatçılığa adım atmak zorunda kaldığım ilk dönemlerde, 'ben ne anlarım musluk tamirinden, benim işim mi bu' diye söylenmiştim.
aldığım cevap: bir de fakülte mezunu. siz nasıl eğitim almış insanlarsınız? elinizden bi bok gelmiyor.

işte ondan sonra neişolsayaparımgillercemiyetine gönüllü katılım dilekçemi hazırladım.
hocamıza 24 kasım hediyem olsun.
kısaca hiçbir yeteneğim yok demektir.
yaz.donunu kendisi getiriyor elemanıdır.
Arkadaşı kerhaneye yönlendirelim.
Bunu yapan siyasiler gazeteciler is adamları yok mu.
Bakıyorsun gazeteci.

Dış politika biliyor. Ekonomi eğitim askeriye tarım her konuya hakim.

Siyasetçi desen. Zaten uzman.
Iş adamı zaten parası var. Inşaat turizm tarım anonim a.s.

Geriye vasıfsız eleman kalıyor göze batacak.
evine ekmek götürmek zorunda olan masum bir bireyin muhtaç gözleri ve yalvaran ses tonu ile insan olanın canını yakması gereken bir cümledir.
işte bu sebebten dolayı iş veren sen gidersin yüz kişi kapıda bekliyor, diyebiliyor.
Her işi yapmayın uzman olduğunuz ve sevdiğiniz işi yapın.
Çünkü sevmediğiniz bir işte çalışarak bı anlık dalgınlık yapıp iş kazalarına sebeb verebilir.
Paspas çekilir.