bugün

Teknoloji ilerledikçe avrupanın, amerikanın ve diğer ülkelerin sürekli başka gezegenleri araştırması, uzaylıların varlığının olup olmadığını araştırması, başka gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştırması ile birlikte, türkiyenin bu araştımalara dahil olup olmadığı sorunsalıdır.

Dahil olmaması ile birlikte, adım adım geri gidiyoruz malesef. Hala dünyanın tepsi şeklinde olup olmadığını tartışanlar var. Bilimle uzaktan yakından alakamız yok. Çocuğun biri hocaya " astronotlar uzayda nasıl abdest alır " diye soruyor. Bizim akıllı hoca soruya cevap veremediği gibi " inşallah cuma namazını da uzayda kılarız " diyor. Tamam çocuktur diyoruz ama hocanın verdiği cevaba ne demeli?

+ osurunca oruç bozulur mu?
+ sakız çiğnemek orucu bozar mı?
+ 4 vakit namazı kaçırdım. Akşam hepsini kılmak diğerlerini karşılar mı?
+ saçımızın bir teli görünürse, 100 kişiye vermiş mi oluyorum?
+ sınavlardan önce okunan dualar.
+ beladan falan uzak tutan dualar.

Ulan o kadar dua ediyonuz. Tüm belalar bizi buluyor. Savaş burda, açlık burda, şehitler malesef burda, patlayan bombalar burda...

Yahu elin amerikalısı uzayda kolbastı oynamaya başladı. Bizimkilerin derdi, götünden çıkan gazın hangi hallerde abdesti bozup bozmayacağı ile alakalı...
(bkz: orucu bozan şeyler)
bize lazım olan devrimdir.

(bkz: devrim/#23705)
hala iki kitabı okumadığı için kandırılıyor.

bir kuran ı kerim
iki nutuk.

biri dini
diğeri milli

ikisi için de okusak kimse bizi kandıramaz.
ama maalesef toplum okumayı sevmediği için; sürekli kandırılıyor.

ve bir ömür daha biz bunlar ile uğraşırız.
Ulan sanki islam olmasaydı ülkede herkes uçacaktı. O adam orucu ne bozar diye tartışıyorsa sende g noktasının kordinatları nedir diye tartışıyorsun.
Tamam, kabul. Ülkecek geriyiz ve bundan rahatsızız. Ama kimse tek suç hala daha orucu bozan şeylerin televizyonlarda anlatılması mı? Tamam varsayalım ki herkes temel dini bilgileri tam olarak biliyor ve kimse çkkıp bunu anlatma gerrği duymuyor hani bu tip programlar yayında yok. Ne kaldı geriye? Her bölüm aynı bokun lacivertini yayımlayanan diziler, survivor, saçma sapan leş türk komedisi. He, sadece televizyon mu mevzu tabiki değil. Sen üniversiteye giden adamsın, kampüse sırf karı kız kesmeye gidersen, ulan şu kız kesin veriyodur hee muhabbeti yaparsan 4 yıl boyunca açıp 2 kitap okumadıysan en azından bölüm derslerinle ilgili bir şey yapmadıysan kusura bakma ama kimseye bok atamazsın. Türkiye geriyse sorumlusu sensin, sorumlusu benim, başka biri değil.
Eh, onlar sakız orucu bozar mı diye tartışıyor ama ehehe diyeceğine kendi tartıştığın konulara bak "beyler derin futbolun son bölümü neydi ya ahahaha" siktir aq.

Başlıktaki sorunun tam ve kısa cevabı da şu olabilir:
Kendi yediği bokların farkına varmadan etrafına bok atıyor.

He bu arada dondan fırlar gibi çıkıp ben şunları şunları yaptım, yoo ben gayet zamanımı dolu geçiriyorum diyen varsa "tamam kardeşim sen bildiğin gibi devam et sözüm sana değil hadi bekleme yapma"
türkiye buldu bile.

(bkz: mustafa topaloğlu)
Bizde bunlarla ugrasiyoruz.
görsel
"Eliyle koymuş" gibi buluyor.
Şişli etfalde ayakta sıçıyor.
izdivaç, survivor, ben bilmem eşim bilir, kiraz mevsimi vs
sözlükte erkek götünün mükemmelliğini tartışıyor.
bunu soran kişi ne yapıyor dedirten sorudur. kaldıki bunun dini yaşamayla ne ilgisi var onuda anlamış değilim. namaz kılmak oruç tutmak bilime nasıl engel olabilir.
yahu bizim alimlerden hocalardan iyi mi bileceksiniz uzayı ? yok ulan uzaylı falan (ironi).
liseleri imam hatiplere dönüstürüyor.
Sen napıyorsun?
Sorusunu akla getirir.
devletin başına bela olmuş orospu evlatlarını araştırıyor.
maalesef bazı uluslar değerlerine sahip çıkar bazıları sahip çıkmaz eeeh banane der. Kayseri'de uçak fabrikamız varmış. Vecihi hürkuş diye birileri varmış. bırak zamanın da değer vermeyi hala toplumun %90 ı adlarını bilmiyor. Çoğumuz da sağolsun bi kaç okumuş öğrenmiş insandan hasbelkader öğreniyoruz. Bir takım ilerlemeler olacaksa, öncelikle değer yargılarımızdan başlamalı birbirimizi sevip desteklemeliyiz. Paçalardan aşağı çekme huyumuzdan vazgeçmeliyiz. Türk milleti zekidir. Türk milleti çalışkandır.
kinaye yapmaya gerek yok. maddeler halinde yazalım.

1) ideologlardan meydana gelmiş bir millet olduğumuz için siyasi saplantılar günlük hayatı felç edebiliyor.

2) gençler üniversiteyi analitik düşünebilme yetisini kazanamadan bitiriyorlar. mavi yakalıdan hallice işlerde makine vazifesi görmeyi tercih ediyorlar.

3) erkekler iş bulabilmek için askerlik belasindan kurtulmak zorunda kalıp binicilerle cebelleşiyorlar.

4) araştırmacı olmak için ateşten gömlek giymek, aç kalmayı göze almak gerekiyor. çevrenin tepkilerine girmiyorum hiç.

5) gözünü karartıp araştırmacı ola ve aç da kalmayanlar ise tübitak hakemlerine projelerini kaptırıyorlar.

daha fazla da sayılabilir. ama iç karartmaya gerek yok. doğru bildiğimizi yapmak zorundayız.
50 yıldır bi sikimi becerememiş kemalistlerin daha yeni mi aklına gelmiş uzaya çıkmak sorunsalını getiren soru.

Yok yani sanki Türkiye camiilerin ve dindar kesimin ezildiği zamanlar çok da gelişmiş bir ülkemiş gibi konuşuyorlar ya, ben ona takılıyorum. Adamlar camiilerden, imamlardan, Kuran kurslarından rahatsız oluyorlar, sorsan kendileri ne sikime yarıyor diye 404 error gelir.
Sadece iki kolu ve iki ayağı ile 30 kişiye karşı koymaya çalışıyor.
Erkeklerinin cogu kari pesinde,karilarin da cogu herif pesinde. Eeee turk amk.
ilk entry sahibi türkiye'de olup biten saçmalıklardan sadece küçücük bir örnek vermiş. dinin varlığı yokluğu değil mesele. asıl sorun beyni yıkanmış zombi ordusu olmuş halkta. meclis devlet bunlar halk için çalışması gerekirken kendilerine çalışmışlar. birkaç soysuz ile cumhurbaşkanımızın gazıyla bu halk kendi askerine saldırmış. bunlar oldukça küçük örnekler üşenmesem daha çok uzun şeyler yazılır. bunlardan bazıları beni çok üzdüğü içinde yazmak istemiyorum tabi.

nasa denince aklıma tübitak'ın mallığı geldi. ülkemizin bilimle alakası bir harika. en son birkaç ay evveldi sanırım bir türk bilim adamı parçalanmış dna'ları onarmayı bulmuştu. böyle inanılmaz bir şey ayakta alkışladığım bir olay ama uzun zaman benzeri olmayacak bir olay. bir türk bir şey başarsa bile bunun türkiye ile ne ilgisi olur ne de türkiye'nin katkısı. anca ona yardım etmiş yabancı yatırımcıların katkısıyla başaracak.

sanki iki hafta sonra tatili marsta yapacakmış gibi "dünyanın derdi uzay bizim ülke ne yapıyor?" tarzı saçma soruları kişi kendine saklamalı ya da en azından aşağıya bakıp dünyadaki olağanüstü başarılara göz atmalı. yaralı, sakat, gazi vb. insanlar için yapılan protezler her geçen gün daha kullanışlı oluyor. paraşüt roket motoru ve kanatları olan makineler sırtlarında insanlar F-16 ile aynı hızda aynı yükseklikte uçabiliyor. vs vs dünyada çocukken çizgi filmlerde gördüklerimiz gerçek oluyor ve bu sırada bizim ülkenin durumuna bak. hadi oturup ağlayın karakter sahipleri.
yol yapıyor reisimiz yetmezmi?

O yolları birleştirip uzaya çıkıcaz sonra!
Ey e.t. sen kimsin yaa ?
En fazla bu gibi başlıklara yazıyor, bir şeyleri eleştiriyor. Ama sadece eleştiriyor, başka bir şey yaptığı yok.