bugün

Mülakat sistemi değişiyormuş ilk uygulanacak alan öğretmen atamaları, ben sadece izliyorum şuanlık
https://x.com/AtvHaberTur...tatus/1788635043377668578
Emniyette sivil memurların görevde yükselme sınavında türkiye 1. sinin elendiği, ama türkiye sonuncusunun tam puanla başarılı sayıldığı garip bir sistem.
akp seçim vaadi mülakat sisteminin kalmasıydı. şimdi ise milli eğitim bakanı, mülakatın kalkmayacağını söyledi. çelişkiye bak.
Liyakat ilkesine vurulmuş en büyük darbedir.
Eğitime en büyük zararı veren sistemdir
Bunun yüzünden her yerde torpil var
Bu sistemi çıkaranın ateşi bol olsun.
Henüz başlayamadım bu atraksiyona. Kpss belasını atlattık şükür de beklenilen yerlerden bir türlü alım açılmadı. Zaten mülakat da şu an "aga bizim bi halaoğlu var çok kral çocuk valla, alsak mı onu buraya" demenin kibarcası olmuş vaziyette.
öğretmenlikte mülakat yalnızca virgülden sonrasını yukarı aşağı yuvarlayarak formaliteden işliyordu bir süredir. herhalde birilerine bu çok hakkaniyetli gelmiş, nasıl olur demişler, kendilerine yakıştıramamışlar. haksızlık etmedikleri gün uyuyamayan birileri demişler ki "haksızlık edelim haksız olduğumuz anlaşılsın." böylece, seksen doksan üzerinde puan almış yüzlerce öğretmene elli mülakat puanı vermişler.
ben bir şey merak etmek istiyorum.
geçen sene kpss den yetmiş sekiz aldım. bu sene yine çalışacağım seksen beş gibi bir puan lazım. çalışırım yaparım atamaların azlığı ücretli öğretmenlik adı altında kölelik yapmak falan filan tamam konuşmuyoruz bile artık hiçbir şeyin değişeceği yok.
ama gerçekten merak etmek istiyorum, seksen beş puanı çalışıp alınca mülakatta elli verip tercih hakkımı elimden alacaklar mı? bizden istenilen bu bilinmezliğe aylarımızı verip çalışmak ve razı olmak. böyle gönlü genişlik bende olsa zaten keşiş olurum. dünya malından elimi eteğimi çeker bir lokma bir hırka dergahlara kapanırım. aklımın almadığı bu haksızlığı gönlüm de kabul etmez başıma gelirse seyit onbaşı gibi bana bir güç gelir; ak partili babamı belki de camdan atarım.

edit: sonuna kadar çok iyi gelmiştim ama o saatten sonra bana zeval olmaz. aklımı deliririm.
ülkemizde en çok uygulandığı mekan, aynı zamanda en çok torpilin patlatıldığı mekandır.
türkiye'de sadece yandaşlara çalışan bir sistem.
Torpilin pik yaptığı formalite.
kaldırılması elzem olan saçma sistem. devletin bütün kurumlarından kaldırılmalıdır.
başarılar.
görsel
Birazdan hakkında böyle şeyler yazılmış bir adamın yanına mülakata girecem. Hadi bakalım.
+ sizi neden işe alalım? - almayacaksan ne diye çağırdın aq.
yandaş ve torpillileri liyakat sahibi insanlardan ayrıştırma aracı.
en gırgır’ı özel sektör ik mülakatlarıdır.bir kere düzgün,donanımlı mülakat yapan ik uzmanı görmedim.ik’lar mülakatın ilk dakikalarında adayın üzerinde hakimiyet ve kontrol yaratma çabasında olurlar (ik’lar aslında her adayı potansiyel tehdit görür ve bu yüzden buranın ağası benim tarzı yaklaşır dolayısı ile ilk mobbing’i bu noktada yaşarsınız aq bir dur dimi ) sonra ki dakikalarda benim gibi rahatsız biriyseniz sikmşim işini deyip mülakata yön vererek yalandan tokalaşıp suratında ki noldu lan şimdi ifadesi ile mutlu olup mekandan içinizden siktir çekerek hızla uzaklaşırsınız
Başımıza birde bu mülakat çıktı. Her zaman KPSS ile giren memur adayları şimdi bunlarla cebellesiyor. Daha ne kadar zorlaştıracaklar acaba. Bence mülakattan sonra en fazla nefesini suyun altında tutan kazansın sınavı. Tövbe yarabbim.
görsel
Torpil demektir. Adamı olma anlamına gelir.

Asla ama asla, bir sınav ve yeterlilik ölçme değildir. Adamı olan içeri girer esası için getirilen bir yöntem. Yasal boşlukta diyebiliriz. Evet.
Asla adaletli olmadığına inandığım sınav. Torpil kokar. Evet.
Karşılıklı birbirini beğenme görüşmesi olduğu unutulmamalıdır. Şirketler sizi değerlendirirken siz de şirketi değerlendirmelisiniz. Bu sebeple ne olursa olsun siz de sorular sorunuz.
yarın bir diğerine gireceğim fakat sorun şu ki hiç de hazırlanmadığım zımbırtı.

halbuki kaç aşama geçtim buraya gelebilmek için. yarın zurnanın zırt dediği yer ve ben gram hazırlanmadım. hem de moralim bozuk canım sıkkın falan. hayırlısı dileyim .
ülkemizde eş anlamlısı torpil anlamına gelen kelime.

kpss mülakatta açıklanan sonuçlar bunu göstermektedir.

ayrıca sorulan soruların öğretmen olmak isteyen kişi ile ne alaka olduğunu düşünmekte fayda var.
Görüşme.
işe alım için görüşmeye çağırılır ve akabinde mülakata alınırsınız. Mülakatta kendinizi beş kelimeyle anlatın, korkularınız nedir gibi sorular yanıtlarsınız. Boş zamanlarınızda ne yaparsınız diye bir soru yönelir. Düşünürsünüz aslında bir kaç aydır boşsunuzdur. Yaptığınız hiç bir şey yoktur. Daha sonra anlatmaya başlarsınız. Aylardır pijamalarınızla evde arkadaş olmuşsumuzdur. Pijamaların ucundan sarkan ipleri anlatırsınız. iki ipi bir araya getirip, onları kıvırıp daha sonra bıraktığınızda dönüşünü anlatırsınız. E aylardır evde yaptığınız tek şey budur. Sonra pijamalarınızı çok özlediğinizi ve onları bırakamayacağınızı söyleyip ağlayarak oradan uzaklaşırsınız.