bugün

Öteki Sinema'nın kurucusu, bu sıralar internet sansür olayından dem vuran, sinema eleştirmeni kişi. Sinemaseverliği kritiklerine ayrı bir samimiyet katmakta ama filmleri eleştirirken objektifliğini asla kırmamakta. Uygar Şirin ile birlikte yazılarını takip ettiğim tek eleştirmendir ayrıca. Kendisinin de belirttiği üzere seyircilikten geldiği için sanat sanat içindir ideasını pek desteklememektedir. Haklı olarak o filmlerde ki karakterlerin türk insanının karakteristlik yapısı açısından oldukça pasif kaldığını düşünmektedir. Ayrıca beyazperde.com ve arasıra başka sitelerde de yazmakta. Severek takip ediyorum.

http://www.otekisinema.com/

edit: imla
(bkz: sinema sanat ve hayat/#22866533)
Okan Bayülgen yalakası televizyon eleştirmeni. Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası oyunundan da bir rol kapmış. Helaaaaalll...
Murat Tolga Şen'i yıllardır okuyorum, yüzlerce yazısı var. Onur Ünlü'nün Sen Aydınlatırsın Geceyi filmine yazdığı eleştiri ya da geçenlerde okuduğum Manchester by the Sea filmi eleştirisi... Müthiş yazılar. Filmdeki tekne metaforunu o kadar güzel bir okumayla okura açıklıyor ki filmi bir kez daha izletti.

Trabzon'da Metin Erksan'ın Sevmek Zamanı filmine yaptığı film okumasının videosunu izledim, 20 kez izlediğim filmi hiç gerçekten izlememişim aslında! 2 hafta önce de Eskişehir'de de canlı izleme imkanı buldum. Sonra yarım saat benim sorularımı cevapladı. Önce adımı sordu ve hep ismimle hitap etti. Verdiği her cevaptan tatmin oldum. Şeker gibi biri, gençleri seviyor, sürekli espri yapıyor, hiç üstten bakmıyor. En sevdiği oyuncu Richard Dreyfuss, en sevdiği yönetmen Alan Parker'mış. Uzunca bir süre Stalker'ı konuştuk. Andrei Tarkovsky gelse filmini bu kadar güzel anlatamaz.

Yukarıda yazılanların aksine adam sinemaya ve türlere oldukça hakim ama kalpazanları sevmiyor. Sezgileri çok güçlü. Solak bu arada, önündeki deftere not alırken fark ettim. Yukarıda yazılanları okudum. Murat Tolga Şen'e takıntılı diyen arkadaşın kendisi fena halde ona takıntılı! Bu kadar insanın içinde elimizde kral çıplak diyen biri var bu da ona takmış. Başka kim Öteki Sinema gibi bir site açabildi ki? Kaç yıldır okuyoruz, kalite sürekli artıyor. çekemediği çok belli. Ne bileyim Belki de sitede yazdırmamışlardır? Arka arkaya bombalamış ama Tolga Şen'in karşısına çıksa dili tutulur. Suçlamaları havada. Tolga Şen Okan Bayülgen'in ekip başı bu gelmiş çemberin içine girememiş yazıyor. Kendi çemberini çizmiş be adam! Arkadaş Tolga Şen'e sallarken baya komik duruma düşmüş. Çizgi film kötüleri (iskeletor) gibi hırs yapmış. buraya sırf onu boklamaya gelmiş, bu kadar belli etmesin. çıksın gezsin bahar geldi yazık. Psikoloji okudum diyor ama yazarken şekeri çok yükseliyor gibi geldi bana. Allah şifasını versin inşallah!
ego dolu bir insan. buna nazaran bom boş bir sinema eleştirmeni.

eleştirmen buysa, sinema da bu kadar olur.
Ağır saçmalamış

görsel

Ulan o kadar eğitimi bilgiyi Berberle muhabbet etmek için mi aldık amk. Amerikadan aşağısı kurtarmaz beni