bugün

bunlara gerek yok ya edevlette her şey var. boşuna israf mutarlık.
Artik ne sikime yaradigini merak ettigim devletin sirtindaki kambur. Herkesin e devlet sifresi var. Kimse gidip de dur lan muhtardan ikametgah belgesi alayim demiyor aq. Koydeki adamin bile elinde akilli telefon ve evinde de kablosuz internet var. Hicbir kurum veya kurulus covid ile birlikte cikti belge istemiyor. Sirf su muhtarlik isine son verilse, emekliye ek maas saglanabilirdi. Son 4 sene icerisinde ikametgahim degisti ama bir kez bile bagli muhtara gidip basvurmadim. E devletten hallettim.
sahte kabadayı filminin karakterlerinden biri.
Tebligat görevlisi seni adresinde bulamayınca tebligatı muhtara bırakıyor, bu mesleğin başka da bir işe yaradığını görmüşlüğüm yok.
Eskiden muhtarlar devletten maaş da almazdı.
Bizim mahalle dahil birkaç örnekten gördüğüm üzere, 20-30 yıllık muhtarlar değişmiş. insanlar belli ki daha genç ve atik simalar görmek istiyorlar.
e-devlet varken halen muhtarlara maaş vermek bence abesle iştigaldir.

muhtarlık kaldırılsın, şeriflik getirilsin. *
Yaptık bi liste girdik secimlere ama kaybettik aq
Kötü hissettiriyomuş.
gereksiz amk boşuna devletin olanaklarını parasını harcıyorlar.
mini milletvekili prototipidir.
Muhtar emekli olduktan sonra maaşını almaya devam eder ve silah taşıma hakkı da devam etmektedir.
Arapçada "seçilmiş kişi" anlamına gelir.
Bir Cem Karaca şarkısı. Sözleri:

dostluğun adını saflık koymuşlar
yazın beni yoğa gayri
kendim vazgeçtim ben kendimden
yazın beni yoğa gayri

yalanımış yarimin yeminleri
dul çıktı şu şehir gelinleri
kararmış dostlarımın elleri
yazın beni yoğa gayri

ne malım var ne de mülküm babadan
sevip bulduk mutluluğu biz yardan
kara yazmış yazımızı yaradan
yazın beni yoğa gayri

ne zor imiş be hey muhtar ah unutmak
dost elinden yaralanıp ah vurulmak
bundan sonra haram bize yaşamak
yazın beni yoğa gayri.

#cemkaraca
#muhtar
Bunu bunca zaman dinlemediğim için çok mutluyum. Pek bilinmeyen cem karaca parçalarından biridir efendim.

https://youtu.be/WJ1CPevscaE

Kendim vazgeçtim ben kendimden
Yazın beni yoğa gayrı..
Silah taşıma ruhsatı tek artısı.
bir zikime yaramayan ama kendilerini çok önemli sanan bir unvan türü.
köy ve mahalle muhtarı olarak ikiye ayrılır. köy muhtarı bu konuda daha şanslıdır. zira köy muhtarı vergi çıkarabilir. (verginin kanuniliği ilkesine aykırı), kolluk kuvveti vardır, (köy korucuları), kamulaştırma yapabilir, kaymakamı valiye şikayet edebilir. yani çok çeşitli yetkilerle donatılmış köy tüzel kişiliğinin lideridir. yalnız son büyükşehir kanunu ile birlikte büyükşehir sınırları tüm ilin sınırı sayılmış ve bu sınırın içinde ki bütün köylerin tüzel kişiliğine son verilerek mahalle yapılmıştır. mahalle muhtarı ise gözümde apartmanlarda ki emekli albay nitelikli amcalardan hallicedir. mahalle sui generis bir birim olduğundan ne bir tüzel kişiliği ne de muhtarının geniş kapsamlı yetkisi vardır. ancak çeşitli değerli kağıtları vatandaşa verir ve bunların karşılığı ücretini alır. ölenleri zamanı gelince vergi dairesine bildirir. halkın sorunlarını kaymakamlık yahut ilgili belediyeye bildirir. yani kendi çapında biridir.
Bizim köyde önceki dönem muhtar var aynı zamanda esnaf.
adam egoist ve kibirli.
sanki bakanlık yapmış gibi havası var.
az önce 3 arkadaşımla birlikte başımızdan geçen olayı paylaşmak istiyorum. kafeden kalkıp arabaya doğru yürürken kaldırıma düşmüş bir kimlik buldum . tc kimliği değil , bir muhtar kimliğiydi. üzerinde anne baba adından tutun tc nosuna kadar her şeyin yazılı olduğu bir kimlik.

her neyse , bu muhtar da şansa kimliği bulduğumuz mahallenin muhtarı imiş . insaniyetimizden dolayı kendisine yardımcı olmak istedik ama hata etmişiz .

numarasını internetten bulup kendisine ulaştık . arkadaşım " bu saatte rahatsız ediyorum kusura bakmayın. pamukkale kampüsü civarlarında muhtar kimliğinizi düşürmüşsünüz. eğer isterseniz bilindik bir adrese kimliğinizi teslim edelim " dedi . ama sözde muhtarın cevabı "kes sesini yavşak" oldu .

belki yanlış bir anlaşılma olmuştur , bizi dolandırıcı zannetmiştir diye arkadaşım daha tatlı bir dille tekrar anlattı. ama adam laftan gerçekten anlamıyordu ve suratımıza kapattı telefonu . 30 - 40 saniye sonra da tekrar arayıp "ananın amı " diye sövmeye başladı . telefonu kapatmasak tüm sülalemize kayacaktı resmen.

şimdi neyin öfkesiydi bu ? ya gerçekten geri kafalı bir zihniyete sahip -ki sosyal medya hesaplarından ne bok olduğu anlaşılıyor - ya da gece rahatsız edildiği için öfkelendi . insanların birini yönetime getirirken daha dikkatli olması lazımmış demek ki. kendisinin o sözlerinden sonra kimliğini hiçbir makama teslim etmedik. yine iyi niyetimizden görülebilir bir konuma yeniden bırakıp gittik . lakin umut ediyorum ki o kimliği dolandırcı birinin eline geçer ve insanlarla nasıl konuşulması gerektiğini öğrenir.

kendisi denizli'nin kınıklı mahallesi muhtarı ama isim kullanmayacağım . pamukkale belediyesine de şikayet dilekçesinde bulundum az evvel , hiçbir işe yaramayacak ama en azından içim rahat etsin.
ciddi ciddi niyetim var elbet aday olcam bende.
çok şaşırtıcı ama bizim mahallenin muhtarı okuma yazma bilmiyor mesela bir şey olsa kendimiz yazıp çiziyoruz.
Bir köyde en önemli adam. Evet.
bizim mahallenin muhtarı az önce facebook'tan fotoğrafımı beğendi. Vay amk. Saat gecenin ikisi. Hangi kafayla benim fotoğrafıma baktı da beğendi acaba.
türkiye cumhuriyeti'nin en gereksiz iş koludur.
Yetkisi, lise ve dengi okullardaki sınıf başkanlarından hallice olan kamu gorevlisi. Böyle olmasına rağmen bu is için birbirini öldürenler var. Insan hayret ediyor doğrusu.
ülkemizde vergi toplama kararı çıkartabilen iki makamdan birisidir. 1.TBMM 2.Köy Muhtarlıkları (Salma)
babası ya da kendisi muhtar olan kişilerin övündüğü ya da bir yerlere koymak istediği devlet statüsündeki en önemsiz kişi. bir statünün kazandığı para ya da oturduğu koltuk ne kadar sağlam olursa olsun. saygı görmüyorsa önemsizdir. bu kadar basit. yani insanlara "aptallar muhtarları küçümsüyorlar" diyerek muhtarı sevdiremezsiniz. bana kalırsa tüm yetkileri nüfus müdürlüğüne ya da belediyeye devir edip lav edilmesi gereken kurumdur. gereksizdir. boş yere para yemektir.