bugün

dostoyevski hayrani , büyük karikaturist ve mizah yazari, basit ayrintilari yüksek gözlem gucuyle anlatigi ayrinti muhabbetleri ile gonullerimizi fethetmis olan insan.
lemanyakta got cebine yapisan sakiz, tuvalet fircasi, televizyon kumandasinin pil kapaginin hassas ucu vs.. ile yaptigi roportajlarla yarmis gecirmis detay insani.ayrintilar, pantolon, ediz unutulmazlari arasindadir. karakterler hep dislek ve tirt olur.
bir zamanlar lemandaki ayrıntılar isimli köşesinde, hayata dair birçok şeyi ayrıntılarda yakalayan insan. hem iyi yazar, hem güzel çizer, daha ne olsunki..
ediz karakteri ile koparan mizah yazarı ve çizerdir.

hayatın normal seyri içinde son derece anlamsız gelen ayrıntıları ustalıkla işleyip, birer mizah unsuru haline getirmiştir. çok farklı ve doğal bir mizah anlayışı vardır.
inanılmaz kıskandığım heriftr.herhangi bir vapur yolculuğundan 10 paragraf yazı cıkartabilir, bir çöpçünün çöp toplamasını anlatır, ya da yeni aldığı dandik bi eşyayı, hep orda duran ama görmediğiniz ayrıntıları sempatik bi şekilde gösterir size, hiç sıkmadan hemde.
(bkz: ayrıntılar)
özellikle bir erkekle kadının buluşmasındaki heyecanı, salaklıkları çok güzel anlatan sıradışı tarza sahip yazar,çizer
bi ara şöyle bi karikatürü vardı metin fidan'ın

- ali abii tostumun kaşarını kontrol edemiyom çok acayip bi şekilde uzadı.
- yavv hürp diye içine çeksene olum içine. vay çokta güzel uzamış haa nefis kaşarmış.
- hürp diye içime çekemiyom. sende makas falan varmı ali abi.

süperdi ama.
yıllar evvel ..severim, diye başlayan yazılar yazardı. başta umut sarıkaya olmak üzre birçok karikatüristin gizli fikir babasıdır.
leman dergisinin tiryakisi olmamı sağlayan yüce insan. bir karikatürünü aktarayım sizlere. bir adam gece rahat uyuyamamıştır ve bir börekçicen işe gittiği esnada poğça almaktadır adam hep aynı yerden aynı poğçayı almaktadır ve aralarında şu diyaloglar geçer.

-aynısından deel mi ?

+evet.

-dün gece eyi uyumadınız gelbaa.

+evet sorma çok acayip bir rüya gördüm rüyamda üstüme reçel döküyorlardı sonra beni bir tren yolunun ortasına bıraktılar ve o tren yolundan eski, bozuk bir tren geçiyordu.

-uyeeeey çok elginç.
şahane bir karikatüristtir. onun ekolünden gelen başarılı karitüristler vardır. (bkz: uğur gürsoy)
-üç buçuk aaabi! ikisini beş milyon yaparım.. nefis, sağlıklı tavşanlar..
-etin kilosu ne kadar ki şu anda zaaten?
-nası?... et mi? yiycek misiniz?
-besleyim mi ki! kuş vardı bende... sıkıldım, yedim! adın ne senin?
-aabi pardon benim gitmem, gerekiyo..

severim.
ayrıntılar yazılarıyla, minnacık detayları alıp kocaman olaylarmış gibi yazabilen, acayip bir adam.
toplu taşımaya takıntısı vardır.

otobüste, bileti kutuya atamayan, heyecanlanıp tireyen hatta terleyen bir adamı vardır. ben başaramıycam sanırım, ineyim isterseniz

-bakın ben baştan söliim para mara uzatamam, sıkılırım, gelemem öyle şeylere.
öbür adam:
-ben uzatırım beyfendi.
-hah bu uzatırmış işte buna ver.
kadıköy'ü çok güzel anlatır. eşyaların ve evin hayaletleri ilham vericidir. kaan ertem ve ahmet yılmaz'la, leman'ın halen yaşayabilme sebebidir.
Mizah bahçesinin nadide fidan'ı. yazılarıyla halimize korkmamızın gereksiz olduğunu ispat etmiş kişi. bir eski boşluk.
uykusuz dergisinde çizmeye ve yazmaya başlamış...
uykusuz dergisinde başlaması ile uzun zamandir göremedigim birini görmüş kadar sevindiğim yazar&çizer.
http://www.facebook.com/p...tin-Fidan/114066281957271
en son yine güneşin benim üzerime doğmadığı gün uykusuz aldığımda, takriben iki hafta önce, ilk sayfasında metin fidan geldi hoşgeldi gibisinden karşılanan yazar, çizer. sonrasında ben fıydırıp atmışım dergiyi. ersin karabulut u okumuşum bi...neyse bugün baktım dergi masanın üstüne gelmiş. * hele bu metin fidan da kim ola diye yazısını okudum. çoh şugar yazarmış. cidden. ayrıntılar etiketli yazısı var. kendisinin ve taner takma isimli arkadaşının yapay kadın gtü arayışlarını anlatmış hemi de bir stres topu üzerinden. neyse ben niye bu kadar ayrıntı veriyosam anunakym...hemen de etkilenmişim lan...*
uğur gürsoy' un tarzını bu adama benzetirim ben nedense... leman almayı bıraktığımdan beri takip edemiyordum kendisini. uykusuz' a geçerek sevindirmiştir kitlesini. zıçarken ayrıntılar' ı okumak ayrı bi keyiftir ayrıca.
uykusuz'un 3 haziran 2010 tarihli sayısındaki köşesinde en son karedeki karikatürüyle gönlüme taht kurmuş karikatürist.
uykusuza yazmaya başladığından beri derginin okunurluğunu azaltan karikatürist.
ya bende bi sorun var, ya bu abimle mizah anlayışımız örtüşmüyor ya da bilmiyorum lan.

uykusuz'da okuyamadığım tek yer metin fidan köşesi. her seferinde bi bakayım diyorum ama yok.

bir de son 2 haftadır bölüm bölüm yazıyor ki hiç olmuyor.

yazma nolur. çiz ama yazma bee.
leman dergisinde dergiye geldiği görülmemiş,acaba uykusuzda da aynı sistemle mi çalışıyo diye düşündüğüm adam. bir çok mizahçının çıkış noktasıdır. şimdi popüler olan karikatüristlerin mizah tarzını pişmiş kelle zamanlarında ortaya çıkartan,leman döneminde okurlarına hazırladığı yarışmalar sonucunda birinciye beraber köfte-ekmek ısmarlayabilen naiflikte süpersel insan.
ahmet san dan kendisine gelsin. (bkz: olmadı)!
tanım: vasatı aşamayan uykusuz çizeri ve yazarı. mümkünse köşesini umut sarıkaya ya bıraksın yeniden.
uykusuz u aldığımda ilk onu okuyorum. aradan çıksın maksatıyla, yoksa çekilmiyor.