bugün

entry'ler (300)

halid ziya uşaklıgil

aşk-ı memnu adlı eserinde yaşça kendinden büyük biri olan adnan bey ile evlendirilen bihter ile behlül arasındaki yasak aşkı anlatır.

kayıp aranıyor

nevin adlı bir kadının mutluluğu,huzuru arayış çabası anlatılmaktadır.

esir şehrin insanları

müterake dönemi aydınlarını anlattığı "esir şehir"üçlemesinin ilk kitabıdır.birinci dünya savaşı sırasında istanbuldaki sivil aydınların durumunu konu edinir.

turan oflazoğlu

kösem sultan da onun eseridir.

musahipzade celal

Genellikle günlük hayattan konuları komedi tarzında anlatan tiyatro eserleri kaleme almıştır.eserleri:bir kavuk devrildi,istanbul efendisi,fermanlı deli hazretleri,aynaroz kadısı.

karakter

Oluşumunda insanın içinde yaşadığı çevrenin yanında toplumsal değerler ve ahlak kurallarını rol oynar.

kerpiç

Kurak ve yarı kurak alanlarda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir.

tutku

Tutkular arasında uygun bir denge kurdunuz mu,hiçbir şeyden korkmayın.Çünkü umut korkuyla,şerefini koruma isteği yaşama sevgisiyle,eğlence eğilimi sağlık kaygısıyla dengelenirse ortada ne çapkın kalır ne cüretkar ne de korkak.

çamur

Bi gece sayfalar arasına yığılmak üzere iken radyoda duyduğum,kimin söylediğini öğrenmek istediğim,bilmemdir öylemi bana müthiş gelmiş "sergüzeşt"adlı parçanın sahipleri.

zall kim lan

(bkz: zalldım gitti)

radyo muz

ajdarın kurmuş olduğu radyo istasyonudur.

hosuma giden her muzigi dinlerim

o zaman şöyle düzeltelim.hoşuna ne gider?denilesi insan.

anne ne yaptın

odasını toplu gören gencin nidası.

otobüste yandaki koltuğa şişman birinin oturması

beraberinde kolumdaki çantayı kucağıma alma sebebim.

ağladın mı sen sorusuna alternatif cevaplar

-Ağladın mı sen?
-Hem de salya sümük..
(ıyyy)

dejavu

Genelde yorgunluk,uykusuzlukla tetiklenir.Bazen başıma çok sıklıkla geldiğinden üstünkörü bir araştırma yapmıştım.Beynin sağ ve sol lobunun orantısız çalışmasından gerçekleştiğine dair bir sonuç çıkmıştı.

öğretmenden işitilen komik azarlar

ayla yavrum ne var öyle yırtıla yırtıla gülecek,hayır bişey varsa biz de gülelimmmm.

gidenler

albümleri kaldırdım,dönmedi gidenlerim
ama ummuştum
bir dilek gibi ezberlemiştim içimde yerleşen ötekinin şiirini
zamanın tılsımı yok artık
kader ve keder değişti elinde mahkumun..

gelibolu

gelibolunun ayazı serttir.egeden hiç beklenmeyecek kadar hırçındır,insafsızdır.uğultulu seslerle ürkütücü bir hikaye anlatarak dolaşan rüzgar insanı döver,hırpalar.az buçuk memleketimdir.

cesaret

Cesaretsiz bir insanın merhameti ve sevgisi,bencil ve aşırı bir duygudan ibaret olacaktır.