bugün

tarkan ismine yakışır bir albüm olduğu söylenebilir. yeni bir albüm çıkardığında ve parçalarını ilk defa dinlediğinizde beğenmezsiniz, zaman ilerledikçe yıllanır parçalar güzellik bulur. yıllarını müziğe adamış bir çok parçası farklı dillere çevrilip beğenilmiştir sanatçının.
metamorfoz başkalaşım anlamına gelse de bu tarkan'ın ilk başkalaşımı değildir, saç stili, şarkıları, dansları her şeyi taklit edilen bir "sanatçı" dır.

"o başkalaşmaz, başkaları onlaşır"

ilk atepta dinlenesi parçalar;

* gün gibi
* istanbul ağlıyor
* bam teli

budur..
içini bilmiyorum ama kapağıyla fena halde yarmıştır. önde takım elbisesiyle gayet resmi duran tarkan'ın arkasında sarı bir başak tarlası gözükmektedir. tarkan'ın elinde bi orak falan eksik yani. umarım çok aramamışlardır o arka planı.
Uc saatlik bir yola cıktıgınızda ve kulaklıgınızda durmadan calarsa bagımlılık yaratan ,bir iki sarkı haric butun sarkıları muthis olan Tarkan'nın 2007 nin sonlarına dogru cıkardıgı album...Tipik bir Tarkan albumu..Ilk dinlendiginde "ne lan bu ? , olmamıs hacı olmamıs " dedirten sonra sevilen sarkılarla doludur..

(bkz: vay anam vay)
(bkz: gun gibi)
(bkz: istanbul aglıyor)
(bkz: bam teli)
(bkz: arada bir)
ecnebi özentisi adamın son kasedi; bir de öyle bir trip var di mi kaset;
albümün adına bak metamorfoz.. ben de hakkinen hadi selametle.
vay anam vay ve hop hop isimli iki güzel şarkıyı içinde barındıran albüm.
warcraftın frozen throne patchinde Dday oyununda karakterlerin degişim gecirmesidir.

(bkz: im blind not deaf)
tarkan ın yeni albümü anlamında bakacak olursak, sanki dinledikçe, zamanla alışılacak bir albüm. sanki bu albümdeki şarkıları bir başkası söylese hiç dinlemeyiz, sevmeyiz bu şarkıları ama tarkan söyleyince, artık bizde nasıl bir kredisi varsa, daha bir dinlenesi oluyor en berbat şarkılar bile. AŞAĞIDA BENCE ALBÜMÜN EN iYiLERi SIRALANMIŞTIR.

(bkz: istanbul ağlıyor)
(bkz: bam teli)
(bkz: dedikodu) *
(bkz: PARE PARE)
dinlendikçe sevilen bir albüm.
ilk dinlendiğinde tekrardan dolayı "dedikodu" adlı şarkı dikkat çekiyor.
başka bir yorumcu bu albümdeki şarkıları seslendirse örneğin dedikodu'yu fantazi müzik olmuş deyip bir çok insan tarafından dinlenmeyeceği kesin şarkılar aslında.
ama tarkan faktörü işin içine girince durum değişiyor.
korsanlarına +rep verilmesi gereken tarkan albümü. *
tarkanın yeni albümü .
" istanbul ağlıyor " tek gecerim .
tipik tarkan albümü ancak dikkatli dinlenirse bazı şarkılarda sesinin fena halde gökhan özen'e benzediği görülür.
albumun isminden de anlasilacagi gibi tarkan'in bir donusum yasadigi albumdur. album kapaginin ustundeki takim elbiseli, kisa sacli "erkek" gibi pozlarindan bir donusum yasadigini anlayabiliriz. lakin kendisine gore bu degisim muzik tarzindaymis. pop muzikten elektronik muzige gecis yapmis. ayrica bu albumun cikis parcasi igrenc otesi. tarkan'in eski sarkilarina bir kez daha tapmaya neden olacak cinsten.
tarkan'ın eski albümlerini aratan bir albüm...
gazlayıp dinletirim o değil de; ben sıkılacağım şimdi...
hayalleri yerle yeksan eden tarkan albümü.
tipik tarkan albümü.
herhangi bir şarkısını dinlemeden kendinden soğutan albüm. vıcık vıcık değişim temaları, kısa saçlar, takım elbiseler, zibidi kravatı boynunda bu ne yaa. mecbur kalmadıkça dinlemicem şimdiden inat ettim.
(bkz: tarkan yasta)
tarkan kendini harcadı.

nerde o eski şarkılar?..
(bkz: metamorfozlar)
(bkz: publius ovidius naso)*
klasik bir tarkan albümü.tek farkı düzenlemelerindeki bazı değişiklikler.albümü dinledikten sonra akılda kalan parçalar (bkz: vay anam vay) (bkz: pare pare)
(bkz: istanbul ağlıyor).
nedendir bilinmez ama dedikodu adlı şarkısına kanımın pek bi ısındığı tarkan albümü. gerisi hayal kırıklığı.
içerisinde diger albumlerindeki gibi bol bol ikilemelere yer veren asla sevemedigim bi muzik yapan tarkan ın elektronika tarzında yapmış oldugu son albumu.peh!
harçlıksız kalan tarkan'ın cebine para koyma bahanesi. gerisi hikaye.
tarkan'ın bir adım ileri gitmediği izlenimi veren albümdür.

(bkz: tarkan in sarki adlarinin ikilemelerden olusmasi)
sözcük değeri tarkan'la birlikte yerle bir olmuş kavram.
hiç kimsenin beğenmediği albüm. * oysa ben gayet güzel buldum albümü. çoğu insanın beğenmemesinin nedenini ise tarkan'ın eski albümleriyle kıyaslama yapması olduğunu düşünüyorum. oysa adam günler öncesinden, albümün isminden farklı bir şeyler ortaya çıkaracağının sinyallerini vermiş. daha ne yapsın.
evet bu albümün altyapısı diğer hiçbir tarkan albümüne benzemiyor. tarkan albümlerinde ki o alışıla gelmiş alaturka müzikten eser yok bu albümde.
kendini tekrar etmek yerine farklı şeyler denemeyi yeğlemiş. helal olsun.
zamanında öyle albümler ortaya çıkardı ki (karma, şımarık gibi) tüm şarkıların dört dörtlük olduğu, yıllar geçse bile dinlenebilirliğinden hiç bir şey kaybetmeyen albümler. haliyle bu noktadan sonra yeni gelenin beyeni kazanması zor oluyor.
son olarak bir karma ya da şımarık albümü kadar sükse yaratacak olmasa bile dinlenebilirliği yüksek olan albüm. zamanla kendini sevdiren cinsten bir şey.