bugün

insana dair her kavram gibi "merhamet" kavramı da şaibeli. merhamet, acı duygusunu bilen, hisseden insana aittir. empati gücü ne kadar yoğunsa bir insanın, merhameti de o kadar güçlü olur. bir başka varlığın acı çekmesine katlanamaz bu insanlar. insanın ruhunda serbest bıraktığı iyilik olgusunun bir parçasıdır. henüz taşlaşmamıştır merhamet duygusu sahibi insan.
insanın güçsüz yanını ortaya koyan aniden gelen acıma hissidir.
büyüdükçe körelttik o duyguyu.belkıde cocukluga bu denli ozlem ondandır.
edildiğinde karşılığı görülmeyebilir bu yüzden karşılık beklenilmeden edilmelidir merhamet ama herkese de edilmemelidir.
aşkın barındırması gereken...
merhamet ne acımadır, ne sevgidir, nede başka bir duygudur. merhamet bütün duyguların az çok bulunduğu bir harmandır. yani merhamet aşktır, merhamet acıdır, merhamet sevgidir. kısaca merhamet merhamettir. merhamet en asil duygudur.
insanlık merhamet üzerine kuruludur. Merhametini kaybeden, insanlığını da kaybeder.
--spoiler--
Veren sensin,alan sensin-ler gitti
Muhabbet ve huzur düzeni bitti
Aç nefisler birbirini katletti
Merhamet ey Şanı Yüce merhamet

--spoiler--

olmazsa olmazdır da, unuttuğumuzdur aynı zamanda... divan şiirlerinde rastladığımız bir kelimeden ibaret kalmış en sevgiliden de beklenen en sevilene de duyulan his... sevmekten de ulu şeydir merhamet, ben ile yaşamamaktır... merhamet yeniden gelirse meydana ne aç Ne dram kalır meydanda
Ne kahreden zulüm...
değil mi ki sünnileri katleden şah ismail'i yenen yavuz sultan hiç bir kızılbaşı öldürmedi keyfice, buna merhamet denmez de ne denir, kardeşin kardeşi katli hak olmuş, merhamet semadan silinmiş... üzerine methiyeler düzülesi merhamet şiirlere has bir kelam olmuş... ne yazık bize iliklerimizde merhamet duygusunu hissedemeden yaşıyor olmuşuz...
merhamet zayıflıktır, zayıflık ise ölümdür...

ne haddinedir ki acımayla merhameti karıştırabiliyorsun?!
merhametli olmadım zamansız yere, zamansız olanı adi duruyor.
belki 1000 defa kavga ettim,ama artık kimseyi dövmek istemiyorum.bunun sebebi içime doğan merhamet duygusu.işte bu kadar güçlü bir duygu.
bazen kalbimin amına koyim dememe sebep olan duygu.
(bkz: acıma yetime koyar götüne)
her insanda olması gereken bir duygu ve bu duyguyu allah ın bahşettiğini düşünüyorum. haketmeyen insanlardan geri alınıyor sanki. merhamet insanın içindeki allah korkusudur birazda. (bkz: anne merhameti) her insan anne olamıyor mesela.
bir yeşilçam klasiği olan "reis bey" filminde şöyle ifade edilmiştir; "merhamet, ağızların iğrenç sakızı".
kesinlikle acımak ile karıştırılmaması ve hakedene gösterilmesi gereken kavram.
bi de sağlam bir anemi şarkısı.
http://www.youtube.com/watch?v=P3DfNso27hc *
merhamete ihtiyacı olanlarda bulunur merhamet.
"insandı, ağaçtı, kuştu, suydu? Bu dünyada, hepimiz birer taneyiz.
Merhamet, bütün bu taneleri, tespih gibi, bir arada tutan iptir."
canlılara hak etmedikleri bir merhametle yaklaşmak kadar büyük bir zulüm yoktur. insanların genelde yanlış anladıkları bir mefhumdur. *
"Başkasına merhamet etmek, ondan daha kuvvetli olduğumuzu zannetmektir. Ne kendimizi bu kadar büyük, ne de başkalarını bizden daha zavallı görmeye hakkımız yoktur."
*
Acımasız olmak yeryüzünün en meşakkatli işi. Kendine bile acımayan insan, bizzat acı kesilir. Dokunamazsınız. Soluğunun keskin buzu sanmayın ki sadece sizin kalbinizi deler. Kendi kalbini de delik deşik eder.
bir insanı gözümde en tepeye çıkaran yegane duygu. insanı merhamet kadar güzelleştiren başka bir duygu daha yok.
çoğu insanın gerçekten sahip olamayacağı derinden gelen bir insaniyettir.
ağızların iğrenç sakızıdır.
Vicdan muhasebelerinin genel sonucudur. Her zaman tercih edilen olmalıdır.
olmayanların bulunduğu dünyada yaşıyoruz.