bugün

yasmin levy'nin olumcul otesi parcasi.. ingilizcesi, "i'm leaving", fena.
"bir kez olsun mutlu bir hayat yaşamak istiyorum, bu sebeple gidiyorum.."
(bkz: yasmin levy)
gölgelere basmak her defasında..
ve aslında bir tek kendi gölgenle savaşmak aşk denilen yumakta..
yasmin levy'nin beni sex'n sekiz çizerek intihara sürüklediği başyapıtı. kopuk ladino'nun en kopuk hallerinden.
tüm gece dinlenince insanda herkese teşekkür edip herşeyi bırakıp gitme isteği uyandıran * şarkısı.bir kısmının türkçe meali bile şarkıyı hissetmeye yetiyor...

"teşekkür ederim,tüm bana söylediklerin için,
teşekkür ederim, beni sevmiş olduğun için
ama ben artık kendimi kandırmayı bırakıyorum..." diye gider
bak bana...

ruhum kanıyor. *
(bkz: yasmin levy)
geri dönüşsüz şarkı.
bildiğin arabesk.
damardan giriyor, kanına karışıyor yavaş yavaş, dolaşıyor tüm vücudunu, ürperilmemiş tek bir nokta bile bırakmıyor. kapat gözlerini ve teslim ol şarkıya, başka şansın yok, tınılar olsun kalp atım sesin, o güzel ses yankılansın ta içinde. izin ver ona, seni alıp gitmek istediğin yerlere götürmesine.
isp. gidiyorum
bugün yine çığlıklarını duydum, damarlarımdaki kanı ritmine uydurdum. senin iç yakan sözlerinle neyin dağlanışını izledim. içimi de dağladın giderken. yaşamanın sonuna baktığındandı acılı sözlerin, yoksa böyle yaralamazdın sen beni. bana kıyamazdın, ses tellerini titrettiğin kadar titretmezdin içimi ve tüylerim bile senin söylediklerine isyan edip baş kaldırdılar. (bkz: la nina de las flores)
az önce dinlediğim ve de insanı buhrandan buhrana sürükleyen bir parça. ayrılık öncesi, ayrılık sonrası, terk edildikten sonra, terk edilmeden önce. her zaman dinlenilecek bir şarkı. o söylerken senin için titrer gider. o söylerken sen uzaklarda boğulmaya başlamışsındır. o söylerken....
gecenin bir vaktinde dinlendiğinde bunalıma sokan şarkı.
intihar ederken dinlenebilecek şarkılardan biridir.
müziğin evrenselliğini kanıtlayan şarkı. anlamıyorum ama hüzünleniyorum. işte öyle bir şey.

(bkz: La Juderia)
yasmin levy'nin mükemmel yorumuyla insanı bunalımdan bunalıma sürükleyen enfes parçası.
şarkıyı yazan elemanın hislerini ancak bu şarkıyla anlayabilirsiniz.
mükemmel ötesi yasmin levy şarkısı.yalvarır gibi söyler sarkıyı, müthiş can acıtır.
(bkz: melankolik şarkılar)
yarayı en iyi ben deşerim'in şarkısı. ha, buna bayılıyor muyum, evet bayılıyorum.
nasıl bir ses bu dediğiniz, damarlarınızda gezinişini hissettiğiniz, kapandı sanılan yaranızın taptaze olduğunu gösteren, yasmin levy tarafından hayat bulmuş mükemmel bir şarkıdır. ilk dinleyenlerin hep tepkisi şudur: "off off!"

--spoiler--
vücudunun kokusunu, dudaklarının tadını unutmak istiyorum.
bir kez olsun mutlu bi hayat yaşamak istiyorum
bu sebeple, gidiyorum.
teşekkür ederim, tüm bana söylediklerin için.
teşekkür ederim, beni sevmiş olduğun için.
kendimi kandırmayı bırakıyorum.
seni unutamıyorum.

bak bana;

ruhum kanıyor...
--spoiler--
ispanyolca bilmiyorum.
ama her dinlediğimde ruhumu ezip geçiyor.
yaralı bünyelere kesinlikle zararlı.
paronoyalarla dolu bir gece geçirmiş ve bu şarkıyı dinlemiş iseniz;

1. gidin balkonda ağlayın.
2. elinizi yüzünüzü yıkayın.
3. uludağa girip, benim gibi bu entye benzer bir entry girin.

Peşinen Edit: sonra gidip bir daha ağlayın, Birazdan bunu da gerçekleştircem sözlük, az kaldı sabret.
ispanyolcanın i sini bilmeyen birinine bile * içindeki hüznü verebilen parçadır.
evrensel bir acının, öznel bir dışavurumudur.
çok canımı yakar benim çooook...
hüzün uyandıran parçadır.
--spoiler--
Bak bana...

Ruhum kaniyor...
Denizlerin sırtındaki kamburda konaklıyor,
Kendi çığlıklarıyla sağır olan sesimin martıları
Adın, şiir'im.
Sakla beni içinde, hep..
--spoiler--
bir yabancı şarkı en fazla bu kadar iyi anlatır acıyı.
http://www.dailymotion.co...p_yasmin-levyme-voy_music