bugün

4. sezonun şubat ayında başlaması muhtemel dizi.
3.sezonun sonlarında ulan bitti bu, ne izlemeyeceğim ben şimdi diye düşünmeme neden olan dizi. bir daha izlerim ne olacak ki dedim kendi kendime ama yok. bir daha izlenmiyor. izlense de zevk vermiyor. biliyorsun ne olacağını. daha birinci sezonda herkes hayattayken kimlerin öleceğini bilip acımaya başlıyor insan.

sen gül böyle şimdi bak neler olacak sana! * *
izleyen herkese "jack mi sawyer mı" diye soru yöneltilmesini sağlayan dizi.
çoğu kişinin ''daha şubata çok var'' diye düşünüp efkarlandığı dizi.
sınav haftasında olmama rağmen bu hafta ilk sezonunu bitirdiğim ve bu başlıktan sonrada 2. sezona başlamasam mı diye düşündüğüm dizi.Hiç kaybolmayan aksiyon ve sürükleyicilik diziyi milyonlara mal etmesinin doğal sonucu,izlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir.
uyarı: aşağıda yazılı olan teori tamamen hayal ürünüdür ve diziyi hiç izlememiş olanlar için spoiler içerir.

--spoiler--
Hatırlarsınız ki 1. sezonun ilk bölümlerinde claire çanta ve bavulları karıştırarak fırça tarak aramaktadır ve bir türlü bulamamaktadır. bir müddet sonra sanki birisi bütün fırça tarakları kaybetmiş ya da saklamış gibisinden konuşur. şimdi gelelim bu örnekten yola çıkarak uydurma teorime. bildiğimiz üzere ada bir manyetik etki altında. orta okul sıralarında yaptığımız bazı deneylerden bazı maddelerin ( fırça tarak, yün kazak vb...) manyetikleşmeye elverişli olduğunu öğrendik. bana göre kazazedeler adaya düştükten sonra bir şekilde uyutuldular ya da hafızaları silindi. bu arada ise manyetikleşmeyi olumsuz ya da olumlu yönde etkileyecek maddeler ortadan kaldırıldı. yukarıda da belirtiğim üzere bu teorimsi şey tamamen hayal ürünüdür.*
--spoiler--
arka arkaya 6bölüm izlendiğinde gece rüyanızda kendinizi adada görmenize neden olabilecek, bağımlılık yaratan, "hadi dışarı çıkalım" denildiğinde "ama benim lost'u bitirmem gerek" şeklinde cevap vermenize neden olabilecek kadar hırs yapmanıza neden olan dizi.
kaliteli dizi.
izlemeye başlamayı düşünenlere ya da hala devam edenlere bu başlıkta veya başka bir lost başlığında, başka bir sözlükte ilgili bir başlıkta, lostla ilgili her hangi bir forum, site, blog vs. sitesinde gördüğünüz hiç bir şeyi okumayın. keyfinizi berbat edersiniz. ben yaptım bir kaç şey, pişmanlık duydum. ki o kadar önemli şeyler değildi allahtan.
yani kısaca lost yazısı gördüğünüz yerde kafanızı çevirin. hatta bunu bile okumayın.
lost türkiye adresi. diziyle ilgili resimler, linkler, yorumlar, tahminler ne ararsanız mevcut.

http://losttr.6te.net/
(bkz: benim en iyi dostum laptopum ve lostum)
gün itibariyle yayınlanan bölümünde senarist charlie'i kelimenin tam anlamıyla harcamıştır.

--spoiler--
izleyenler hatırlayacak ben'in adamı* camdan charlie'e el bombasını gösterdiğinde charlie geminin su almaması ve desmond'un kurtulması için kapıyı içeriden kilitleyerek kendini feda etmiştir.

sahneyi dikkatle izlersek ara kapının charlie'nin bulunduğu odaya doğru açıldığını görebiliriz. senarist charlie'e az biraz daha iq yüklemesi yaparak oda dışına çıkartabilir, kapıyı dıştan kapattırabilirdi. bölylece charlie evinin adamı, çocuğunun babası olma şansını kaybetmezdi. yazık oldu.
--spoiler--

edit: aldığım bir duyuma göre charlie oradan bilerek çıkmamıştır. çünkü desmond un gördüğü rüyada charlie nin ölmesi durumunda claire kurtulacaktı o da bir nevi kendini feda etmiş oldu. teşekkürler dis kapinin mandali.
umutsuz ev kadınları daha iyidir...
şubat ayına kadar gereksiz uzunlukta tatil koymuş dizidir. sırf bu sebepten bile diziden soğuyan ve takip etmeyen insanlar olucaktır. halbuki gümbür gümbür gidiyorken devam etmeliydi..
son bölümüyle gelecekten görüntüler koyarak iyice kafaları karıştırmıştır. *
michael'la aynen kendi gibi antipatik oğlu walter'ın geri döneceği kesinleşmiş dizidir.
--spoiler--
ulan kim varsa öldürüyorsunuz. charlie nin ne suçu günahı vardı sevmekten başka. sayid ki cesur mert ve içlerinde en zeki insandı. bir kere yanıldı mı ha sorarım size? o da mı ölecek? oldu olacak desmond brada da ölsün de izlemek için sebep kalmasın diziyi.
--spoiler--
sayid isimli karakterini pek bi sevdiğim dizidir.adam cok güzel tikrit diyor
kendini bi hayli özletmiş dizidir.
bir dizidir. *

ulan bu dizi için yorum yapmayacağım dedim dayanamadım.

--spoiler--
jack adamımsın oğlum.
sawyer karizma falansın tamam da kate jack e yakışırdı be oğlum.
lock bacakların tutacak diye bütün milleti orada hapsetmeye hakkın yok koçum, iyisin hoşsun, kafan çalışıtor da ben burda kalcam dersin olay biter.
ben çok şerefsizsin ulan.
hurley yazacağın rakamlara kakayım.*
charlie aşk böyle bir şey işte, bazen ölmeyi gerektir.
sayid fazla zekisin.
desmond kardeşimsin.*
alex bu senin annen.*
danielle evet orası senin evin olmuş hakikatten artık.
jin kısırsın sen hala, charlie bayılttığında sun'ı becerdi galiba, çocuk sarışın mavi gözlü doğabilir.
sun iticisin be kızım.
juliet ulan ablanın çocuğunu gördün ya ölsen de gam yemessin artık allahsız.
ethan uçak listesinde yoksun lan.
christian jack bırakılır mı be.
boone üvey kardeş demem ben de aynısını yaparım. *
bernard çok salaksın.
ana lucia seni öldüren eller kırılsın.
libby pabucumun psikiyatrisi.
claire güzelsin.
michael oğlun zeki.
eko eli öpülecek adamsın, asasına kurban olduğum.
rose o koca sana göre değil.
shannon bir içim su.
vincent çüde be.*
walt babanın şarap çömleği.
kate aşkımsın lan.

lindadayda isteği üzerine gelen eklenti:

aaron şalgam gibi kafan var velet seni. *
--spoiler--
seyircilerin beklentilerini bir miktar dindirmek açısından;

http://www.deezi.net/orie...-the-orchid.html#comments
alternatif bir lost sitesi.
(bkz: http://www.spoilerslost.blogspot.com/)
testerenin * tekrar izlenilmesi sonucu psikopat manyak ruhlu katilin, bizim lost taki gizemli kahraman ben olduğu ortaya çıkmıştır,tabi filmde esas katil o mudur bilinmez.
--spoiler--

2 ya da 3 entry önce verdiğim linke dair yorumlarımı yazabilirim artık. defalarca izleyerek oluşturduğum teori/yorum karışımı şeysilerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

-ilk sorun şu ki neden bu oryantasyon filminin çekim hataları dharma tarafından saklanmış. yani kendilerine katılacak insanlara bunu izletiyor olamazlar. bu da demek oluyor ki bir yerde eski videoların saklandığı bir yer keşfediyorlar ki bu durum aslında pek çok bilgi edinebileceklerini de gösteriyor. ya da bu olay (ki ekranın solundan düşen cisim tavşanların yaklaştırılmaması vs) çok olağan dışı bilgiler sakladığı için bu kasedi dharma saklamış olabilir. saklama amacı da "deneklerin" veya sadece istasyonlarda çalışan vasıfsız elemanların bu bilgiyi edinecek seviyede olamamasıdır. tıpkı hatch de butona neden bastıklarını tam olarak bilmemeleri gibi.

-ikincisi profesör yine farklı bir isim söylemektedir. bu da dharma için çalışan alt seviyedeki elemanların kendisini tanımaması için yapılmış bir plan olarak gözüküyor. aslında o isimlerden hiçbirisi kendisine ait değil. * olur ya eğer dış dünyayla iletişime geçebilirlerse profesör adı verilerek kendi kariyerine ya da yapılan araştırmalara leke sürdürmek istemiyordur.

-üçüncü dikkat çeken şey ise nameste amcanın sol kolunu gayet rahat hareket ettiriyor olması ve yüzünün yine daha genç ve dinç gözükmesi. biliyoruz ki ilk hatch de selam verirken bile sol kolunu kullanmıyordu. burası da hala muamma.

-yukarıdan düşen şeyin ne olduğu konusunu ben pek çözümleyemedim. görüntüyü durdurarak izledim ve ilk izlediğimde o düşen şeyin yok olduğunu gördüm ancak sonraki izleyişlerimde böyle gibi gelmedi. bu konuda iyi bir programa sahip olan arkadaşın videoyu incelemesine ihtiyaç duymaktayım.

-tavşanların üstündeki numaraları aynı gibi gördüm ben bu da ya klonlamayı ya da ilk bölümlerden beri düşünülen zamanda yolculuğu doğrular nitelikte.

-gelelim film arası karelere. karelerden birinde jakob'la ilgili yazı çıkmaktadır. bizim bildiğimize göre jakob ben'i yönlendiren bir abimiz istediğiyle konuşur istediğine gözükür. peki bu durumda dharma gibi bilimsel bir kuruluş neden videosuna bunu ekler. ya da belki de benjamin ve ekibinin darbesinden sonra videolara eklenmiştir bu görüntüler. sonuç olarak bir zihin yıkama projesi var gibi duruyor.

-videonun sonlarına doğru tersten bisikletli biri görünmektedir. othersın yerleşim yerinde gibi gözüküyor ancak video maker tarzında bir programa sahip olmadığım için ekranı ters çevirip zoom yapıp vs die de kasmadığım için bu konuda yine yardıma ihtiyacım var sanırım. belki bu görüntüdeki kişinin kim olduğu bulunursa bu film üzerinde sonradan değişiklik yapılıp yapılmadığı veya dharma'nın hazırladığı gibi kalıp kalmadığı konusunda daha çok bilgi sahibi olabiliriz.

-videonun bir yerinde de sakallı bi amca görüyorum ancak tam anında durduramadığım için kim olduğunu bilemiyorum. bu konuda da yardım.

-şimdi sizden ilk maddeye tekrar göz atmanızı isteyeceğim. eğer dharma bu videoyu 6. istasyon çalışanlarına izletmeyecekse -ki sahne arkası görüntülerin olduğu ve aksiliklerin yaşandığı bir videoyu izleteceklerini pek sanmıyorum-
neden başka kareler eklenmiş videoya. hiç kullanılmayacak bir kayıt için neden eklemeler yapılma gereği duyulmuş. yoksa bu benjamin ve ekibinin bir oyunu mu?

-en son olarak ilk baştaki konuşmaların analizinin yapılmasını da yine bilgisayar ve ingilizce kurtlarından rca ediyorum. ordaki konuşmaların tıpkı karl'a izletilen videodaki görüntülerdeki gizli sesler gibi olduğunu düşünmekteyim.

--spoiler--
herkes bir teori, bir yorum üretiyor da, peki bu jacop kimdir? bilen varsa beri gelsin!
dördüncü sezonunun şubat ayında başlayacağı bilindiğine göre, başlamasına bugün itibariyle en az 179 gün kalmıştır. * * *

ayrıca bir dönem kendisini, heroes ve prison break'e sattığım için özürlerimi sunduğum dizidir. artist michael*, ezik sylar halt etsin, desmond'ım bitanesin.*
yönetmenin yoğun çabası sebebi ile yapılan bütün tezlerin çürüdüğü yegane dizi.