bugün

ömür törpüsü dizidir, saç ağarttığı deneyimle sabittir *
--spoiler--

widmore'un geldiğine ben olsam fazla sevinmezdim. zira çakma locke hydra'a gitti, yollar iki tane torpido göt gibi kalırız ortada.

kaldı ki widmore iyi mi kötü mü emin olan var mı bilmiyorum. hatta büyük ihtimal siyah duman'la beraber. denizaltıyla bizim çakma locke'la buluşmak için hydra'ya gidiyor büyük ihtimal.

--spoiler--
se06e07 ile ilgili biraz karalamak arzusunda bulundugum amarikhan dizisi.

baba bu lostu yapanlar harbi isi biliyolar. bak ben karisik senaryo, sorular, cevaplar, jakob, locke, karaduman, flashback falan kismini demiyorum. oralari zaten bir harika. ama bu son bölüm göstermistirki bu adamlar istedikleri zaman gerilim, heyacan, intikam, yalan-dolan, metafizik vesaire konularini delicesine isliyorlar. ama yeri gelince de duygusalin dibine vuruyolar. linusun alexe karsi zaafi, öbür tarafda ilananin affetmesi, kavusmalar, müzik... off ulan off..

demem oki okur abim benim; biz hala cagan irmakin kiytirik filmlerine duygusal diye aglayan hatta zirlayan insanlara sahipken, asil mottosunun gizem, macera vs olan bir dizi arada bir bölümünde duygusalda nirvana yapabiliyor. amarikhan hayrani neyin de degilim ayrica. ama yigidi öldür yogurdunu yeme benim abim.

edit:askim juliet öldükten sonra icimde ilanaya karsi bir garip his olustu. biliyorum cok vefasizim ama o ne vücut be abi!!
Son bölümlerde iyice saçmalayan,ilk bölümlerde insanın izledikçe izleyesi geldiği muhteşem dizi.Son bölümler her ne kadar saçmalasada ''bu dizi izlenir abi'' dedirtir insana...
(bkz: başıma bir iş gelmeyecekse lostu sevmiyorum)
spoiler

ya son yorumlardan anlamadım ben başka dizi mi izliyorum. acayip lost fanatiğiyken yeni sezonda daha tatmin eden bir bölüm olmadı beni. soru cevap olaylarını geçtim ne heyecan ne birşey geçen hafta üfürükten sayidli bölümde biraz aksiyon vardı gerisi traş. anladık iyi kötü savaşı tarzı birşey olacak , adada olanlar diğer tarafta da paralel ilerliyo vs...eee merak unsuru heyecan unsuru nerde yedi bölüm geçti. 607 nin sonunda periskop kafasını görünce bir o yana bir bu yana dönüyor beni gülme tuttu resmen.
Simdi boyle gecen senelere bakiyorum. Yayinlandigi gunu iple cekerdim. O gun okulde/iste her nerdeysem aklimda tum gun lost olurdu ve baska bir olaya imkani yok kafa yoramazdim. Sezon bitti bekledik kuzu kuzu yaklasik 1 sene verdikleri aranin bitmesini. Dizi basladi arkadas bir heyecan bir kiyamet. Izledik ve hala da izlemeye devam ediyoruz ama ben o aha iste sonunda bekledigim o climax, o aksiyon geldi diyemedim, diyemiyorum. Eve geliyorum, ha lost yayinlandi sahi diyerekten indiriyorum. Hatta unutuyorum bile yayinlanmis oldugunu bazen. Bilmiyorum ki beklentileri cok yuksek tuttugumuzdan midir nedir, ama bizimki de can be abicim. Tamam kredisi bizde oldukca yuksek lost'un ama o kredi tukenmek uzere..

--spoiler--
Ben linus merkezli bu bolumden cok daha fazlasini beklerken, yine umdugumuzla degil buldugumuzla yetinmek zorunda kaldik. Ilana sun'a bakar siz simdi Jacob'in yerine gecebilecek adaylarin arasindasiniz der. Sun ne icin diye sorar. IIana'da aday olunca onu da ogrenirsiniz der. Ne lan yani. Soylesen ölür müydün yani oracikta ne yapacaklarini? Ada da ne oluyorsa oluyor, gelenler sus pus kesiliyor arkadas. Herkez bir sir kupu. Zaten aciklayici konusulsaydi biz 6 sezondur bu merede bakiyor olmazdik ehh.

Yine Richard birden ortaya cikar sahile yol burdan geciyor agalar der. Black Rock'a gelirler ee ne oldu yalan soyledim der. Hurley sen niye yaslanmiyorsun diye sorar. Neymis efendim Jacob ona dokunmus. cevaba bak yarebbim. Oysa biz richard sabah aksam kaplicalardan cikmiyor diye biliyorduk. Meger adama jacob dokunmus. Iyi ki opmemis, opse durum cok daha vahim olabilirdi aman aman Allah korumus. Bizim surmeli goz dinamiti alir eline. Olmek istiyorum beni oldur der Jack'e. Jack dinamiti atesler ama ortami terk etmez. Olelim anasini satayim derken ne olur fsss dinamit soner. Bu durumda aklima kendini hep oldurmek isteyipte oluremeyen Michael geldi. Belli ki jack'in de daha vaadi dolmamis. Yapmasi gereken seyler var. Adanin ondan istekleri bitmemis. Doldugu zaman bir daha boyle rahatlikla dinamiti ateslemek g*t isteyecek tabiki. Fakat anlamadigim jack olemeyecegini biliyor ve kendisi aday. Ayni sekilde sun ve jin'de adaylar. neden IIana sun'a 'belki seni, belki kocani, belkide ikinizi korumam gerekecek' gibi bir laf etti? jack olemiyorkan, sun ve jin'in neden olme ihtimali var? yoksa jack gercek aday da, digerleri hedef sasirtmaca mi?

Ve benjamin..herhalde boylesine insani supheye dusuren bir dizi karakteri daha yoktur. Iyi mi, kotu mu bir turlu anlayamadim. Kizamiyorsun da adama. Bir an paralel evrende dedim bu simdi kariyer diyerekten satacak alex'i diye ama oyle olmadi. Aferim lan! fakat herkez birbiriyle kucaklasip koklasirken o kenarda boyle sahipsiz kediler gibi kaldi. harbi haline baya uzuldum.

En son olarak. flight 815 ucagindakiler paralel evrende hayatlarina devam ediyorlar. Ada ile bir sekilde zamaninda baglantisi olmus olanlarda paralel evrende farkli bir hayata sahipler. benjamin'in babasisinin sozlerinden adada bir sure kalip geri donduklerini anladik. Yine alex'i gorduk farkli olarak. Demem su ki; demek ki Charlotte, Juliet, Faraday, Miles, Rousseau ve bilimum ada halkinin da paralel evrende hayatlarina devam ediyor olmalari gerek. Acep bunlarda bir sekilde tekrar adaya gelecekler mi? Olur mu olur valla..
--spoiler--
--spoiler--

o kadar karışık bir hal aldı ki, frank lapidus'un helikopter pilotu olduğunu unutup, sawyer ya da jack sanmamamız için, 7 bölümdür adamı apoletli pilot kıyafetiyle gezdiriyorlar.

--spoiler--
--spoiler--
black smoke ölen birinin bedenine girebiliyor, ilk sezonda jack in babasının kılığına girmişti demek ki başka açıklaması yok çünkü babanın dirilme ihtimali de yok hatta benjamin bile lock nasıl dirildi diye şaşırmıştı dirilme denen şey yok, peki madem kötü birisi jackin babasının bedenindeyken neden onlara içme suyu bulmaya yardım etmişti. jack onu takip edince suyu bulmuştu hatırlarsanız ki tam da suyun bittiği dönemlerdi.
--spoiler--
--spoiler--
yeniden final sezonuna yakışır güzel bir bölümle karşılaştık 607'de. uzun zamandır benjamin'den pek bahsedilmiyordu, iyi oldu biraz da ona değinmemiz. Ben'in neden jacob'ı öldürdüğünü biraz da hak vererek anladık, ve Alex'in ölümü ile ilgili hissettikleri duygulandırdı beni de nitekim. Bu arada alternatif realitede uzun bir aradan sonra Alex'i görmemiz de güzel oldu, büyük ihtimalle önümüzdeki bölümlerde Alex ve Karl'ın yine tanışmış ve birbirlerine aşık olmuş olduklarını görebiliriz, veya görsek iyi olur bence.
Ayrıca Richard'a da üzüldüm be, adam sittin senedir şu adanın kahrını çekiyor, Jacob ölünce ne için çabaladığını bile öğrenemeden bok gibi kaldı ortada, zaten candidate de değil, olcak iş mi bu şimdi?
Widmore gelir hoş gelir, ley ley limi limi ley...
--spoiler--
--spoiler--

the candidate olarak bahsedilen kwon sun'dır.çünkü kalan adaylar ben çarkı çevirdikten sonra adadan ayrılanlardır (sawyer hariç).ada yer değiştirdikten sonra ayrılıp geri dönmeleri onlara farklı bir timeline yaratmıştır.yani bu kişiler loophole'u oluşturdular hatta bizzat kendileri loophole.yanlızca bu kişiler esau'yu öldürebilir.esau'nun sawyer'a atar yapabilmesinin nedenide onun adadan ayrılmamış olması.jacop'ı da öldüren benjamin'di yani adadan ayrılanlardan biri.
--spoiler--
6.sezon 7.bölümü izlememize rağmen halen bir gıdım yol alamadığımız dizi. karaduman'ın * adadan çıkartılmaması mı gerekiyor. dünyayla ilişkisinin sürekli kesik mi olması gerekiyor. birileri adayı bu yüzden dünyadan koparmaya mı çalışıyor. ve zamanda yolculuk bu durumda ne anlam ifade ediyor. lock neden sürekli adadan gitmekten bahsediyor. ama neden gidemiyor.
widmore' un bes belli jacop' un yoldaşı olduğunu gösteren dizidir.

--spoiler--
adaya biri gelecek demişti jacop, hatta hurley o yüzden lighthouse' a gitmişti. gelen adamlar bes belli jacop' un adamları ve gemi gibi bir şey ile geldiklerine göre adayı da bunlar batıracak büyük ihtimalle.
--spoiler--
artık sun, jin' e kavuşsun istediğim dizidir. zira artık hiç birşeye şaşırmıyorum bu dizide, soru da sormuyorum. bekleyelim ve görelim.
--spoiler--
widmore ve benjamin farkli taraflarda degil, ayni taraftalar. sadece widmore , ben onu adadan uzaklastirip, adayi da sakladigi icin gicik oluyor ve ben daha fazla ortaligi karistirip yeni zaman yolculuklarina bogmasin diye, bir an once 4.sezonda adada ben'i bulmak istedi. olmadi tabi.

--spoiler--
Son bölümüyle zıvanadan çıkmıştır. Ne bu böyle öyle bir hale geldi ki dizi nereye istersen oraya oynat.

(bkz: bindik bir alamete gedeyoz gıyamete)

Fakat son bölümde ben çok iyiydi. Orada olsam yanıma alıp dertleşirdim. Nedir senin derdin goçum tarzında. Oyna be benjamin arkandayız. Sırf senin için izleyeceğim bundan sonra.

(bkz: canım balım ben seni yirim)

(bkz: anneanne sözleri)

Valla bu richard da bi numaralar var ama hadi hayırlısı. Bu kendini öldürememe olayı hiç olmamış. Ne duruyorsunuz kardeşim saldırın çakma locke nasılsa kendi isteğinizle ölmüyorsunuz?

Jack de iyiden kafayı üşüttü mal mal gülmesi beni burda acayip sinirlendiriyor. Ne böyle biz sizden açıklama istiyoruz her bölüm jack in gülüşünümü izleyeceğiz.

Artık Desmond vakti gelmiştir.

Hayde bire Brother!
--spoiler--
jacob dokununca ölemezsin olayını kate bilseydi sawyer yerine jacob'a verirdi hemde birinci sezonda. *
--spoiler--
virginia woolfu hiç okumayan biri olarak bunları söylüyorum biraz paranoyakça olabilir fakat eserlerinden 2'si

jacob's room (1922)
lighthouse (1927)
--spoiler--

ilana'nın cümlesinde bir mantık hatası var. bildiğim kadarıyla kore'de kızlar evlenince de soyadlarını değiştirmiyorlar. bu nedenle adayımızın sun değil, jin olması gerek. sun bunu bilmesine rağmen bilerek mi düzeltmedi, senaristler bu detayı komple mi atladı orasını bilemem.

--spoiler--
40 dakka az gelen dizidir.

--spoiler--

şimdi ilk satıra salak saçma bir şeyler yazalım ki spoiler ibaresinin içine bakan adamın gözüne direk ilişmesin yazacaklarımız. heh, şimdi girelim mevzuya. 6. ve 7. bölümle ilgili dikkatimi çeken ve yazmak istediğim bir çok şey var benim de.

- 6. bölümde kate, claire'nin tutulduğu çukura eğildiği sırada arkadan gelen other kate'i göğüslerinden kavrayıp bir güzel kaldırdı. bir an yanlış bir şey indirdim onu izliyorum sandım.

- martin keamy iyi güzel, taşak geçen, entel, kültürlü mafya babası moduna girmişsin. gurme ayaklarında takılıyorsun da yaptığın yemek olsa be bilader. amınakoyim artislik yapıyon yok çok iyi yumurta yaparmış. bende yapıyorum yumurta lan ne var onda.

- alex sözüm sana, kızım hocanın evine o dekolteyle o kılıkla gidilir mi ? bi an benjamin sübyancı öğretmen oldu alex'i eve atacak diye bekledim ama olmadı.

- widmore, black smoke'un son dakika transferidir. jacob'un transferi olarak da desmond brada'yı bekliyoruz.

- 8. bölümümüz sawyer merkezli. sneak peek'lerde gördüğümüz kadarıyla prison break'tan hatırladığımız gretchen morgan adlı hatun bölümde yer alıyor. ayrıca oyuncu kadrosunda charlotte da varmış. bu bölümde sawyer tanıdığımız birini dolandırır diye tahmin ediyorum.

- 11. bölüm de desmond merkezli olacakmış. buradan yola çıkarak teorimi sunuyorum. 10. bölümün sonunda desmond alakasız bir yerde karşımıza çıkar, onu gören kişi "desmond?" dedikten sonra "dııııııığğğuuuuuwwwww" müziğimiz ve ardından dank diye lost yazısı yapışır yüzümüze. 11. bölümde de olayını öğreniriz bradanın.

--spoiler--

birand sendeyiz.
özel efektleri pek yapamayan dizidir aynı zamanda.

--spoiler--

o bölümün sonundaki deniz altından roket takımı'nın çıkmasını bir tek ben mi bekledim şimdi ?

--spoiler--
geçtiğimiz yedi bölüm sonunda --yazmayayım dedim dayanamadım-- adam gibi bir cevap vermeyi çok görmüş dizidir.

ne öğrendik? adam gibi birşey öğrenmedik.
eğlendik mi? evet orası kesin. sorgulama izle geç kafayı yorma kafayı yersin diyor adamlar. sözün bittiği yerdeyiz.

(bkz: reha muhtar atinadan bildiriyor)
artık kabak tadı veren amerikan dizisi olmakla beraber dünya televizyonlarında fenomen olmuştur.
fazlasıyla sıkmış olan dizi.
--allahınakadarspoiler--
sadece jacop'ın adayının adada kalacağı ve diğerlerinin kendi "diğer" hayatlarına geri döneceğinin söz konusu olabileceği dizidir. bir tek kwon çifti kaldı herhalde "diğer hayatı" gösterilmeyen...
--allahınakadarspoiler--