bugün

zülfü livaneli' nin kitabı.
(bkz: leylanın evi)
istanbuldan çok güzel tasvirler içeren bir kitaptır.
zülfü livaneli'nin, yüz binin üstünde satan, 2006 tarihli son romanının adı.
roxy'nin bekaretle ilgili düşüncelerinin yer aldığı bölümde livaneli resmen döktürmüştür. hayran olmamk mümkün değil.
farklı kişiliğe, yaşayış tarzına sahip üç insanı konu alan herkesin okumasını şiddetle tavsiye ettiğim zülfü livaneli kitabıdır.
sonunda ağladım tek romandır.
cihangir almanya arasında gidip gelen ne oldum demeyip ne olacağım dedirten bir roman.
yazık be yaşlı kadına evsiz bırakılır mı.....
herkesin okuması gereken,kuşak çatışmalarını müthiş bir dille anlatan kitaptır..

bu kitapla tanışmam aslında tesadüf olmuştu.sınıftaki salak kızlardan birinin elinde görünce süs olsun diye taşıdığını sanıp,karıştırmıştım.sonra açar açmaz,sevişme sahnesine rast gelince saçma sapan,ayıp bir kitaptır diye düşünmüştük.ama hiç de öyle değilmiş meğer.daha sonra bu kızın bu kitabı okumayacağını tahmin ettiğim için sormadan attım çantaya.acayip merak etmiştim,bu garip kitabı.aldım başladım okumaya.önceleri bitmesi için sayfaları sayarken bir anda kitabın içinde buldum kendimi.roxy'den tutun,leyla'ya,yusuf'tan ali yekta bey'e kadar her birinin ayrı hikayelerinin güzel bir üslubla anlatıldığı bir kitaptır.öyle bir sonu vardır ki kim okursa ağlamasına sebep olmuştur..cidden okuyun,içinde istanbul'un gerçek yüzünü barındırıyor adeta....
zülfü livaneli'nin çok güzel kitabı..
--spoiler--
leyla'nın evi, leyla'ya.
--spoiler--
melda gür, volkan severcan, ayça varlıer, celile toyon ve tiyatrokare oyuncuları tarafından nedim saban yönetiminde sahnelenen zülfü livaneli eseri. özellikle ayça varlıer'in role adaptasyonu ve sahne performansı gerçekten harika. hala sahnelenen bir oyun, fırsat bulursanız kaçırmayın derim.
tiyatrokare'nin çok başarılı bir şekilde sahneye aktardığı eser. ayça varlıer bambaşka oynamış özellikle.
21 temmuz 2011'de, bornova açık hava tiyatrosu'nda oynanacak olan, gelmenizi şiddetle tavsiye ettiğim oyun.

biletler; bornova , ayfer feray açık hava tiyatrosu gişesinde : ön koltuklar 40 tl'den, arka koltuklar 30 tlden satılmaktadır.
aşırı derecede basit, yavan, yazınsallıktan çok uzak bir dille yazılmış bereketsiz roman.
zülfü livanelinin yazdığı okunmasını tavsiye ettiğim kitaptır..
12 Mayıs 2012 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi - Kemal Kurdaş Salonu'nda izlemeye nail olduğum bir Zülfü Livaneli oyunudur. Gerçekten hayatımda izlediğim en iyi oyunlardan bir tanesiydi. Oyuncuların ve dekorun kalitesi göz dolduruyordu. izleyin, izlettirin.
O kadar akıcı bir üslupla yazılmıştır ki, sadece iki kez elime aldım kitabı. Ne zaman bitti fark edemedim bile. diğer kitapları gibi Okunması elzem olan bir kitap.
zırıl zırıl ağlamama sebep olmuş zülfü livaneli klasiğidir.
bir zülfü livaneli romanı.tek solukta okuduğum şahane bir kitaptır.
zülfü livaneli'nin buram buram istanbul kokusu salan güzel romanı. romanın sonu burun sızısı yapar.

--spoiler--
son sözüm: leyla'nın evi leyla'ya.
--spoiler--
bitmesine 4 sayfa kalan ve alıntı yapmak istenilen kitap.

--spoiler--

bu kızın kuytu yerlerine, sıcaklığına, birkaç ay sonra büyüyecek olan karnının gerginliğine, kokusuna ve ağzının tadına kadınlığına taptığını düşündü.

--spoiler--
zülfü livaneli'nin le club de l'actualite litteraire tarafından ayın büyük romanı seçilmiş romanı.

paşa torunu, çok iyi eğitimli büyük hanım'ın (leyla) doğup büyüdüğü evini kaybetmesinin ardından başından geçenler anlatılmaktadır.

arka kapaktan alıntı :"impararatorluk yıkılırken bütün osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti."
"Son sözüm: Leyla'nın evi Leyla'ya..."

Romanın hiç bir yeri şu 5 kelime kadar acıtmadı canımı. Okuyalı yıllar oldu hâlâ bir dua gibi "Leyla'nın evi Leyla'ya..."

Adalet, vicdan, kuşak çatışması gibi bir çok kavramı tekrar sorgulatan roman tıpkı son söz gibi ilahi adaletin varlığına da inandırıyor.
Sahibi olduğu yalıdan kovulan Leyla nın hikayesi.Romanın bir kısmını okumama rağmen oldukça yalın bir dille yazılmış.
Romanı ayrı güzellikte, tiyatro oyunu apayrı güzellikte olan eser. Devlet tiyatrosu iki üç yılda bir oynuyor, takip ederseniz yakalarsınız.