bugün

çok rahat olan yerdir. fazla sıkmazlar.
Hakkinda yakin zamanlarda yazilmis yazilari okuyup durdugum yer. Oturdum google'a "kütahya hava er eğitim tugay komutanlığı" yazip mal mal yemin toreni videolari falan izliyorum. 2 hafta sonra orada olacagim ardindan 3 hafta sonra acemilik bitmis olacak. Anlamsiz stres sikinti var amk. Usta birligi de belli olaydi iyiydi onu da sorardik google reyize.
19 eylul'de teslim olacagim yer.

Yakin zamanda orada bulunanlar bi el atin lan ne gotureyim, puf noktalar, onemli bilgiler falan verin amk.

Tisikkirler simdiden.
1 hafta once kafa olarak teslim oldugum, yarin vucut olarak teslim olacagim yer. Sikmseler bari.
aralık 2014 de görev yapacağım yer.
(bkz: göt dağı)

edt: olurda gelecek olan kardeşler varsa mesaj atabilirler elimizden geldigince yardimci oluruz.
Usta birliğinin son haftalarda belli olduğu yerdir. Kütahya'nın bu mevsimde çok iğrenç bir havası olup gidecek adayların mutlaka içlik almaları tavsiye edilir. Biz veni vidi vici dedik sizde diyeceksiniz.
356 kısa dönem olarak acemi birliğimi tamamladığım yerimsi.

kısadan yazayım kasım celbinde/aralık'ta gelenler için.

19 eylül'de teslim oldum ve kurban bayramı dolayısıyla yemin töreni 2 ekim'de yapıldı.

çavuşlara komutanım diyeceksiniz şimdiden hazırlıklı olun. *
gecesi meşhurdur buz gibi, gündüz de güneş yakar adamı.

buradan çıkanların usta birlikleri hatırladığım kadarıyla ankara, eskişehir, bilecik, izmir, konya, adana, amasya, diyarbakır, batman, muş, muğla, edirne, bursa, yalova, kütahya, denizli, manisa,istanbul(şile,alemdağ,yeşilyurt)'a çıkıyor.

ağırlıklı olarak ankara, eskişehir, amasya.

eğitimler bölükten bölüğe fark ediyor. bazıları sıkmıyor bazıları mikiyor afedersin. ben 11.bölükteydim biz bütün yemekler öncesi içtima yapıp uygun adımla gidip yemekten sonra tekrar sıraya girip aynı şekilde dönüyorduk. eğitim programında ne varsa harfiyen yapıyorduk. ama bazı bölükleri duyduk ki adamlar yatmış acemilik boyunca.

ayrıca sizlerden yemekhane, yazı işleri, çamaşırhane arada sırada yardım için alacak.

yemekhanede yemek dağıtanlar çok rahattı mesela. kahvaltı, öğle, akşam da 1'er saat çalışır geri kalan sürede dokunulmaz olurlar. içtima'dan falan muaftırlar.

ayrıca yazı işleri için; yazısı güzel olan var mı dediklerinde atlayın gidin. gün boyu rahatsınız.

ek olarak içeriye telefon sokanlar da vardı. akşama doğru teslim olduğunuzda öyle detaylı aramıyorlar.

ayrıca nakit geçmiyor kantinlerde. ziraat bankasına gidip kütahya'da adınıza açılan hesaba para yatırın kartınızı verecekler orada.

edit: sorusu olan varsa bildiğim kadarıyla cevaplayabilirim.
Kışın yarrağı yiyeceğiniz yer.
357. kısa dönem piyade eğitim çavuşu olarak vatani görevimi yapacağım türkiye'nin havacılık üzerine eğitim verilen tek askeri birliğidir.
6 gün sonra teslim olacağım yer.
Şuan gitmekte olduğum birlik. Hava kuvvetleri konusunda eğitim veren tek yer.
Nalet olası yer, insani vatanından soğutan yer, askerliği esaret gibi yaşatan yer. Buraya düşmeyin.
Abuk sabuk çementler ve son sıra hariç çömellerle acemiliğin geçtiği yer. Acemi birliğinde mantığı kapıda bırakmayın acemiyken kafa tutun. Yoksa sen eşek olduktan sonra semer vuran çok olur. Yukarıda arkadaşın dediği gibi yazıcı, yemekhaneci ve haftada bir gün de olsa Çamaşırcı rahat eder. kayda erken gidin ve yazıcı ekibine girin. Çavuşlara kafa tutun, paçayı kaptırana basıyorlar. Botu büyük alın tabanlık koyun, ilk günden botu iyice ezip yumuşatın. Uzun dönemsen gitme, üniversite oku sırf bunun için.

10 gün sonra yeri belli olanlar yeşillendirebilirler. 358den selamlar.
359.dönem 2.celp dönemi olarak gideceğim yer.
2015 ağustos celbinde acemilik yaptığım yer. Arkadaşlar sivil eşya götürmeyin, orada her şeyi veriyorlar. Orada kağıt para geçmez bol bol bozuk para götürün kola, çay ve bisküvi makinası için. Ziraat kart geçerli sadece kantinlerde. Sıcak su ile banyo yapmayı unutun. Tıraş bıçağı ve köpüğü, ayakkabı boyasını unutmayın. Sabahları köşelerde poğaça satan ablalar var kahvaltı yapmayan arkadaşlar için. Öğle ve akşam çiğ köfte, sandviç, ekler satan küçük arabalar var. Kan gurubunuzu kanıtlayan ehliyet veya kart tarzı bir şey yanınızda bulunsun. Sıcakta bol bol oturacaksınız alışın arkadaşlar. Her akşam en azından ayağınızı yıkayın. Havacıların eğitimi ağır değildir rahat olun o bakımdan. Usta birliği olarak istanbul, ankara, izmir, balıkesir, konya, diyarbakır, erzurum, muş, batman, tekirdağ gibi yerler var. Keyfini çıkarın arkadaşlar.
365. kısadönem kasım celbi 2.grubu olarak 7 9 aralık arası katılacağım birlik.
15 martta teslim olacagim askeri birlik. Burasi hakkinda bilgisi olan arkadaslar mesaj kutumu yesillendirirse cok memnun olurum.
Çok önceden orada askerlik yapmış bir arkadaşımızın bana verdiği tavsiyelerdir. Gidecek olanların bilgisine;
• Bol miktarda bozuk para götürün, kantinde bozuk para geçmiyor, kahve makinesi de bozuk parayla çalışıyormuş.
• Girişte bir valizde havlu, pijama, iç çamaşırları, çorap, bere, vs. malzemeler veriliyormuş fakat fazladan iç çamaşırı ve çorap götürebilirsiniz.
• Kısa dönemlerin hemen hemen hepsi aynı bölükte oluyormuş.
• Yol izinleri 1-3 gün arası değişiyormuş. Acemi birliğinden sonra 7 gün izin varmış isteyen kullanır isteyen kullanmaz dedi.
• Kütahya otogarına vardığınızda teslim olmadan evvel çarşı otobüslerine binip bir tur atın diyor orada askerlik yapan arkadaşımız. Maksat Kütahya yı teslim olmadan evvel görmek  Zaten siz gittiğinizde orada sizin gibi vatani görevini yapmaya gelecek çok sayıda kişi olacakmış.
yaninizdaki köyün adi zığra.
çarşıdan hat 5,6 ve 7b ye binerek kartal heykelinde ineceğinizi söyleyin.
havalar, gün içinde, şu siralar iyi ama gece tam tersi.
otogardan direkt otobüs 26. yine kartal heykelinde ineceksiniz.
tek binişlik kartlar 2,40 tl dolum kartlar 2,10 tl.
taksiler genelde 10-15 gibi alırlar bir kaç kişi binip direkt nizamiyede inebilirsiniz.
merak edilen diğer şeyler için kiytirik > mesaj gönder > konu > yolla.
pazartesi günü katılacağım birlik. gidecekler haberleşelim. not geldiğimde detay yapacağım.
pazartesi günü katılacağım birlik. gidecekler haberleşelim. not geldiğimde detay yapacağım.
askerliğin nispeten rahat geçtiği rivayet edilen yerlerden. yine de kışın gidilirse en azından soğuklara çok dikkat etmek lazım tabii.
Askerliğin rahat geçmediği birliklerden biridir kütahyanın kuru soğuğu iflahınızı siker temmuzun onunda parka giydiğimizi net hatırlıyorum. Erbaş bölümünde iseniz bol bol ot yolarsınız. En rahat itfaiyecilerdir. Eğer muhafız iseniz bir şekilde refize olmaya bakın yada usta birliğinde günde 3.5 saat uyku ile yaşamaya hazırlanın. Dağıtıma gideceğimiz birlikler içinde 15. Füze üssünün namını bolca duyacaksınız ve duyduklarınız doğru. *
Ikinci celpte ekim ayinda, burada ilk kez bedelli yapan askerlerden biriyim. Gideceklere tavsiye olmasi acisindan yaziyorum;

Giderken goturulecek malzemeler hakkinda cok konusmak istemiyorum. Azami duzeyde her malzeme alinmasi gerekiyor iste.

Hepiniz hasta olacaksiniz. Dolayisi ile ilacsiz iceri girmek buyuk bir mallik. Viziteye bakan cavus da sizi viziteye cikartmamak icin bin dereden su getirecek. Hatta iceride parmagi kirilan adami ayni gun viziteye cikarmamislar. Ertesi gun carsi pazar karismis iceride. Hadi ilac almadiniz, bir sekilde viziteye gidebildiniz. Hemen sevinmeyin cunku ilac hemen gelmiyor. Muayene eden doktor faranjit teshisi koydu ve tam 5 gun sonra ilac geldi. Muayene olmadan ilac vermiyorlar. Resmen iceride ilac bulmak karaborsaya dusuyor. Dolayisi ile ilacinizi alin.

Yemekler bence rezalet otesiydi cunku her kogustan birileri ya ana yemekhaneye ya da yemekhaneye gidecek. Yemekleri askerler yapiyor. O rezil ortami gordukten sonra bircogumuz yemekhaneden yemeyi birakti. Ya gezici araclardan alacaksiniz ya da er gazinosunda bitmek bilmeyen siralarda bekleyeceksiniz. 20 gun boyunca sut ve meyve hic yemedik. Yemeklerde tuz olmadigi gibi tuza dair hicbir sey goremedik. Kantinde de tuzlu yiyecekler az ve cok cabuk bitiyordu.

Ekim sonuna kadar sogukta yattik kalktik, kaloriferler yanacak dendigi halde yanmadi. Sonradan bir sekilde ogrendik ki iceriden valilige kaloriferlerin yanmasi icin talep gitmemis.

Hepiniz hasta olacaksiniz ve o halde ictimalara ve egitimlere katilacaksiniz. Egitim cavuslari bizi cok ezdi. Hayatta tek basarisi cavus olmak olan kisiler her defasinda "biz buraya serefimiz ve onurumuzla geldik" dediler. Biz zaten serefsiz orospu cocuguyuz! Devletin koydugu bu yasayi elestirebiliyor. Kendine bedelli vursaydi bundan yararlanabilmek icin kendini bile satardi... takim ve boluk komutanlari da bunlara ve bu yasananlara goz yumdu. Dolayisi ile sikayetler sonucunda askerligi uzayan cavuslar oldu. Askerle kavga eden cavuslar da oldu. Saniyorum ki bedelli gelenlerin elleri kollarinin nereye uzandigini kestiremediler.

Buraya dusup de rahat ederim diye dusunmeyin. Hakan sabanci da buradaydi ama adami bir kez bile egitimde gormedik. Gorseydik tum tugay hakan sabanci da egitime cikiyor diye ogrenirdik...